Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Information Technology’s
> Linux

Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu
Gnome Shell Tanıtımı //Linux Kulübü

Linux

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 27-06-2018 19:52   #1
  • Teğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2016
Nereden
Burdan
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 38
Teşekkür (Aldı): 137


Thumbs up Gnome Shell Tanıtımı //Linux Kulübü


Gnome Shell, açık kaynak kodlu masaüstü grafik arayüz bileşenidir. Diğer masaüstlerine göre görsel olarak daha ihtişamlıdır. Böyle olmasından dolayı çokça kaynak harcar. Bilgisayarım boştayken yaklaşık olarak 800 MB Bellek harcıyor. Tabi kendi bilgisayarımda birçok Gnome eklentisi de var. GTK altyapısını kullanır. Bunun için uygulamaları sorunsuz açar. Hatta bir zamanlar o kadar çok beğenilmiştir ki, bir çok masaüstüne çatallama olmuştur. Örnek olarak Cinnamon. Genellikle çökmez. Bunu söylememin nedenini KDE kullananlar bilir. KDE genelde çökmelerle boğuşan bir masaüstü ortamıdır. Tabi herkesin başınada gelecek değil. Gnome Shell neredeyse tüm dağıtımların deposunda bulunur. Gnome Shell paketi genel tasarım paketidir. Yani kurduğunuzda özelleştirilmemiş varsayılan Gnome masaüstü kurulur. Gnome ile gelen birçok dağıtım, kendi özelleştirmiş olduğu veya çok beğenilmiş bir temayı kullanır. Örnek olarak Manjaro Linux, "Adapta-Nokto-Eta" temasıyla gelir. Birçok masaüstü ortamında olduğu gibi Light veya Dark tema seçeneği boldur. Eğer kodlama bilgisine sahip iseniz açık kaynaklı olduğundan dolayı her türlü yerini değiştirebilirsiniz.
Gnome masaüstünü kimler tercih etmeli?
Cihazınızın donamı orta veya yüksek seviye ise,
Tasarıma önem veriyorsanız,
Çok kullanılan masaüstü ortamı olsun, destek alabileyim diyorsanız,
Gnome Shell'i kullanmanızı tavsiye ederim.
Gnome sadece masaüstü ortamı değildir. Yanında ek programlar da içerir. Örneğin Gedit(Metin Editörü), Gparted(Disk Bölümleyici), gThumb(Resim Görüntüleyici), Gnome Software(Uygulama Mağazası-Her dağıtımda otomatik gelmez.) gibi Gnome ekibinin geliştirmiş olduğu uygulamalar vardır.

Gnome Shell'in aynı zamanda Gnome Desktop Manager (GDM)'i vardır. GDM kullanıcı giriş,kilit ekranının ismidir. Yani kullanıcı girişini buradan yaparsınız. Gnome ile yüklü gelen dağıtımlarda GDM de bulunur. Eğer siz sonradan Gnome Shell yüklüyorsanız GDM'yi yüklemeniz zorunlu değildir. Lightdm veya ssdm de kullanabilirsiniz.


Gnome Shell Başka Masaüstü ortamlarının yanına yüklenir mi?
Tabi ki yüklenir ama bunun için belirli şartlar var. GTK altyapısını kullanan veya Gnome çatallaması olan masaüstü ortamlarını yüklerken dosyalar çakıştığı için yükleme sonrası yüklemiş olduğunuz masaüstü ortamlarında bozulmalar veya orantısızlık meydana gelebilir. Ama örneğin Gnome'un yanına KDE Plasma veya XFCE gibi GTK alt yapılı olmayan masaüstü ortamlarını kurabilirsiniz. KDE Plasma qtk altyapısı kullanır. XFCE ise bir alt yapıya bağımlı değildir. Altyapı dediğim olay ise masaüstü ortamının yazılımda veya tasarımda görsel programlama hazır tasarım bileşeni kullanması. Yani Gnome Shell GTK API'ı kullanılarak yazılmış oluyor. Oturum açma ekranında kullanmak istediğiniz masaüstü ortamını seçip(genelde şifre yazma kutusunun yanında ya da üst çubukta bulunur.) oturumu seçtiğiniz masaüstü ortamı ile açabilirsiniz.


Gnome Shell Tema Yükleme veya Değiştirme
Gnome Shell için oldukça fazla tema vardır. Çünkü Gnome GTK kullanır. Gnome Shell Temaları için "https://www.gnome-look.org" adresine bakabilirsiniz. Gnome'da tema değiştirmek, eklentileri yönetmek ve tasarımı düzenlemek için Gnome Tweaks(Gnome İnce Ayarları) gereklidir. Yüklemek için:

Debian:

Kod:
sudo apt-get gnome-tweaks

Arch Linux:

Kod:
sudo pacman gnome-tweaksTweak(İnce Ayar) uygulamasını açıp shell temasını değiştirebilir.
Açılış sayfasından (Appearence), Themes(Temalar) başlığı altından tema ayarlarınızı yapabilirsiniz. Aplications(Uygulamalar) bölümünden pencere temasını, Cursor(İmleç) bölümünden imleç temasını, Icons(İkonlar) bölümünden uygulama ve dosya yöneticisi dosya ikonlarının temasını, Shell bölümünden ise üst çubuğun temasını değiştirebilirsiniz.
Temayı değiştirmeyi öğrendiğimize göre tema yüklemeyi de öğrenelim.
Tema yüklemek için genel olarak 2 yöntem vardır.
1. yöntem, indirdiğiniz tema klasörünü Home(Ev-Kullanıcı dizininiz) içindeki ".themes" içine atarak Tweak(İnce Ayar) uygulamasından seçebilirsiniz. Eğer Home(Ev) dizinizin içinde ".themes" klasörü yok ise kendiniz oluşturup içinde temayı atabilirsiniz.
2. yöntem, bazı sitelerde indirmeye bastığınızda otomatik tema klasörü içibe atar. Yani indirmeden hemen sonra Tweak(İnce Ayar)'ten temayı seçebilirsiniz. Bunu genellikle yüklemiş olduğunun otomatik yükleyici paketler ile yapar. Curl veya Curl g,b, paketler ile bu sağlanabilir.
Gnome GTK altyapısı kullandığı için GTK uyumlu tüm temalar yüklenebilir. Örnek olarak Unity veya Cinnamon temaları Gnome'a yüklenebilir. En popüler Gnome Shell temalarına örnek olarak Adwaita(Klasik beyaz tema), Arc veya Arc-Dark ve Adapta temalarını örnek verebiliriz.
Gnome Shell varsayılan olarak (Dağıtımlara göre farklılık göstermekle beraber) Adwaita teması ile birlikte gelir.


Gnome Shell Eklenti Yönetimi
Gnome Shell eklenti bakımdan zengin bir masaüstü ortamıdır. Eklentileri "https://extensions.gnome.org" sitesinden yükleyebilirsiniz. Eğer tarayıcınız üzerinden eklenti yükleme işleminizin başarılı olmasını istiyorsanız, Chromium(Chrome veya Opera da olur) ve Firefox için Gnome Shell eklentisini kurmanız gerekir. Kurduktan sonra site üzerinden eklentinin sayfasından indirerek direkt olarak eklentiyi kurabilirsiniz.
Eklentilerinizi aktifleştirmek, deaktifleştirmek ve yönetmek için Tweka(İnce Ayar) uygulamasından Extensions(Eklentiler) bölümüne gözatabilirsiniz. Eklentilerinizi tamamen kaldırmak(silmek) için Gnome Extensions sitesinden Installed Extensions(Yüklü Eklentiler) sayfasına girip silebilirsiniz. Aynı zamanda bu sayfadan eklentilerinizi güncelleyebilirsiniz. Önemle değinmek istediğim konu eklentilerinizi güncellerken Gnome varsayılan olarak gelen eklentilerinizi yüklerken dikkatli olun. Güncelleyeceğiniz eklenti dağıtımınızın yüklü versiyonu ile alakalı olabileceğinden güncelledikten sonra eklenti sıkıntı çıkarabilir.
Eklenti önerileri için En İyi Gnome Eklentileri konuma gözatabilirsiniz. Tavsiye olarak bir eklenti önereyim. Eklentilerin reload edilmesi gereken durumlarda Gnome'u veya oturumu yeniden başlatmak gerektiği durumlarda Gnome Shell Extension Reloader eklentisini yükleyerek sadece yenilenmesini istediğiniz eklentiye tıklayarak işinizi kısa yoldan halledebilirsiniz.

Gnome Shell'de Sistemize Birkaç Ufak Dokunuş Yapın
Bu bölümde sizlere Tweak(İnce Ayar) uygulamasında ufak birkaç ayardan bahsedeyim. Sound(Ses) sekmesinden eğer sisteminiz izin veriyorsa, yani seçenek çıkıyorsa Sesi %100'den Aşırtma seçeneğini aktifleştirebilirsiniz. Böylece bilgisayarınızın sesi daha çok çıkar. Malesef bu ayarı yaptığımızda sesi %100'den yukarı yükseltmek istediğimizde her seferinde ses ayarlarına gitmemiz gerekiyor. Bu sorunu da ortadan kaldrımak için Volume Mixer eklentisi yükleyebilirsiniz. Böylece ses kısma veya yükseltme tuşuna bastığımızda %100'ün üstüne çıkabiliriz.

Tweak(İnce Ayar) uygulaması üzerinden Startup Aplications(Başlangıç Uygulamaları) sekmesinden oturum açtıktan sonra otomatik açılmasını istediğimiz programları ekleyebilir veya istemediğiniz programları kaldırabilirsiniz.
Tweak(İnce Ayar) uygulamasının gayet basit bir kullanımı var. Diğer özelliklerini zaten kendiniz çözersiniz.


Gnome Shell'de Varsayılan Uygulamaları Değiştirme
Gnome Shell'de varsayılan uygulamaları değiştirmek için, Settings(Ayarlar) uygulamasına girip, Details(Detaylar) sekmesine girip Default Aplications(Varsayılan Uygulamalar) sekmesinden varsayılan uygulamalarınızı değiştirebilirsiniz.
İYİ FORUMLAR!!!___________________________________________


Konu ksc10 tarafından (27-06-2018 19:53 Saat 19:53 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

CyberXhackk, TheHacker4 Teşekkür etti.
Alt 27-06-2018 20:05   #2
  • Üsteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2010
Nereden
Eskişehir
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 49
Teşekkür (Aldı): 191
Emeğine sağlık
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 27-06-2018 20:27   #3
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2016
Nereden
pardus@root
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 754
Teşekkür (Aldı): 696
Eline sağlık___________________________________________

THT - Dergi Timi
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+

Sosyal Medya Bayilik Paneli
paykasa

wau