THT DUYURU

chat
Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

İlk ve tek: blackarch-Windows dual boot

Zenotron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İstihbaratçı
Üyelik tarihi:
02/2016
Nereden:
2048
Mesajlar:
1.873
Konular:
105
Teşekkür (Etti):
1202
Teşekkür (Aldı):
366
Ticaret:
(0) %
19
23314
07-08-2018 14:32
#1
İlk ve tek: blackarch-Windows dual boot


İÇİNDEKİLER:
|
|-->GİRİŞ
|-->HAZIRLIK
||---->Flash ı hazırlama:
|
|---->Blackarch için disk ayırma
|-->KURULUM
|-->GRUB MENÜSÜNE WİNDOWSU EKLEME
|-->BLACKARCH İÇİN DOSYA GEZGİNİ
|-->BLACKARCH DİSKİNİ WİNDOWSTA GİZLEME


GİRİŞ:


Eğer gerçek bir "hacker işletim sistemi" var ise, oda blackarch dır. Çünkü temiz, gerçek, saf linux tur. Bana göre merak uyandıran ilgi çekici bir sistem.
Şu adresten blackarchın nasıl bir sistem olduğunu öğrenebilirsiniz: https://blackarch.org/blackarch-guide-tr.pdf
Kurulumdan önce nasıl bir sistem olduğunu anlamanızı ve hakkında 1-2 video izlemenizi tavsiye ederim. Daha sonra pişman olacağınız bir sistem kurmayın.*

Resmi sitesinde dahi düzgün bir kurulum anlatılmamış. Bende bu yüzden Windows yanına Blackarch kurulumunun nasıl yapıldığını anlatan bir konu açmak istedim.

NOT: Kurulumu en basit şekilde ve en deneyimsiz kullanıcıların bile anlayacağı şekilde anlatacağım fakat, linux u 2-3 yıl kullanmamış, kurulumu iyi kavrayamamış
kişilerin blackarcha bulaşmasını tavsiye etmem. Basit olsun diye tek hard disk takılı bilgisayara anlatacağım. Bilgisayarınızda önceden yüklü bir linux var ise grub
menüsü bozulacağından başlamadan önce var olan linuxu silmenizi tavsiye ederim, çünkü blackarch debian gibi kurulum sırasında windwos u tanımaz ve grub menüsünü nereye
kuracağını size sormaz. "Ben 2. sabit sürücüye kurarım, ayrıca linuxu silmem gerekmiyor." diyorsanız, evet gerekmiyor, bilgisayarınızın hangi diskten başladığının yanı sıra
disk bölümlemeyi ve diski tanımayı diğer disk işmelerini normal Arch Linux kurmayı ve grub menüsünü kurulumda ayarlamayı biliyorsanız. Yani siz bilirsiniz.


HAZIRLIK:


1)Flash ı hazırlama:

+---> https://tik.lat/Hx5yR bu siteden 7.5 GB lik iso dosyasını indiriyorum. Offline kurulumu anlatacağım.

+---> https://rufus.akeo.ie/ bu siteden Rufus yazılımını indiriyorum. En az 8 GB lik bir Flash Diske ihtiyacım olacak.

+---> Flash Diskimi takıp rufusu çalıştırıyorum. "Önyükleme seçimi" yerinden indirdiğim iso dosyasını seçiyorum.

Başka hiçbir ayarı ellemeden "BAŞLAT" düğmesine basıyorum. Çıkan sorulara evet deyin, eğer ne şekilde biçimlendirileceğini

sorarsa "DD Modunda biçimlendir" seçeneğini seçin, önerilen değil.


Bittikten sonra, blackarch için disk bölümü yapacağım. Blackarch için en az 25 GB boş alana sahip olmam gerekiyor. 30 GB lik alan ayırmanız en sağlıklısı olacaktır.
Bana 30 GB yetmez diyebilirsiniz. Ona göre ayrım yaparsınız. Şu siteden kaç gb, kaç mb ye eşittir öğrenebilirsiniz: https://www.convertunits.com/from/GB/to/MB30 GB nin 30720 MB olduğunu söylüyor.


2)Blackarch için disk ayırma:
+---> "Bilgisayar" ıma sağ tıklayıp "yönet" diyorum.+---> "Depolama" bölümünden "Disk Yönteimi" seçeneğini seçiyorum.


Gördüğünüz gibi bende şuanda sadece "Disk 0" var. Yani tek bir harddisk takılı. Ve 3 bölümden oluşuyor. Yerel disk C, H ve
Windowsun ön yükleyicisi. Sizde H yerine D olabilir. Eğer Disk 1 bendeki gibi goş görünmüyorsa başka harddisk takılı demektir.
Biz blackarch için alan ayırırken başında "Sistem Ayrıldı" yazan Diskten bölümleme yapacağız. Bu harddisk bende Disk 0 da. Kısacası bilgisayarın başlattığı disk.

Şimdi (C: ) yazan bölüme sağ tıklıyorum ve "Birimi küçült" diyorum.
"Küçültülecek alan miktarını MB olarak girin:" kısmına 30720 yazıp "Küçült" butonuna basıyorum.
Yeni bir bölüm oluştu. buna sağ tıklayıp "Yeni basit birim oluştur" diyorum.
"İleri" ye basıyorum, harf atayıp tekrar ileri ye basıyorum ve "Bu birimi biçimlendirme" seçeneğini seçip ileri diyorum.
Verdiğiniz harfe ve boyuta göre yeni bir bölüm oluştu. (Ben iptal ediyorum çünkü ben zaten önceden bölüm ayırmıştım.) Artık kuruluma geçebiliriz.


KURULUM:


USB mi bilgisayara takıp yeniden başlatıyorum. BIOS ayarını yapmam gerekiyor. BIOS a girip "Boot Setting" e geliyorum. 1st yazan yere flash ımı alıyorum. Ve biostan çıkıyorum.


Bu ekranda en üsttekini seçip blackarchı başlatıyorum.

Kullanıcı adı "root", şifre "blackarch". Giriş yaptıktan sonra bir terminal açıyorum ve "blackarch-install" yazarak kurulumu scriptini çalıştırıyorum.


Bana kurulumu nasıl yapmak istediğimi soruyor. İsterseniz 7 GB lik ISO dosyasını indirmiş biri olarak hala internetten kurulum yapabilirsiniz

2. seçeneği seçiyorum ve klavye düzeni yapacağım ekran geliyor.Burda 1. seçeneği seçiyorum çünkü aslında 2. seçenek yok


Burdada klavye düzeninin nasıl olacağını soruyor. Burayada "us" yazmak zorundayız ama merak etmeyin, hepsi yüklenecek. Kurulumdan sonra Türkçe yi seçebileceğiz.

Şimdi bana hostname, kısaca bilgisayarın adı diyeyim, ne olacak diye soruyor. İstedğinizi yazabilirsiniz.


En önemli bölüme geliyoruz. Arch'ı hangi diske kuracağını soruyor. Bende tek sabit sürücü takılı ve buda doğal olarak sd a ismini alıyor.


sda yazıp devam ediyorum. Sabit sürücü bölümlemesinde cfdisk kullanmak istermisin diye soruyor. Buna "y" cevabını verin.

bundan sonra başka bir soru sorarsa "n" deyin. eğer şöyle bir ekran gelirse

"dos" yazanı seçin. (Bu resim alıntıdır.)

İşte benim a sd im: (a diskim)/dev/sda1
/dev/sda2
/dev/sda3

Benim sürücümdede bunlar var. Yani "Blackarch için disk ayırma" bölümündede size gösterdiğim C, H ve windows önyükleyicisi.

Bakın Windows önyükleyicisi 100 MB. /dev/sda2 yani Yerel Disk C, 119 GB. Bunu zaten önceki bölümde gördük. Ve bizim ayırdığımız disk: /dev/sda3. oda benim verdiğim boyutta,
30 GB. Burası hem blackarchın sistem diski hemde önyükleyicisi olacak. Yani bu diski önyüklenebilir yapmamız lazım. Aşşağı ok tuşuyla /dev/sda3 üzerine geliyorum, ve "Bootable"
seçeneğini işaretliyorum.Gördüğünüz gibi başında yıldız çıktı. "Write" seçeneğinide seçtiğimde bana buraya yazayımmı diye soruyor. "yes" yazıyorum. Ve "Quit" seçeneğine gelip çıkıyorum.

Şimdi bana bütün root diskini şifreleyip şifrelemeyeceğini soruyor. Eğer bilgisayarım çalınırsa, root şifresini bilmeyen bir kişi dosyalarıma ulaşamayacak.
Nasıl mı? Dosyalar şifrelenmiş olacak. İçine başka linux olan bir USB takıp dosyaları kendi bilgisayarına kopyalasa bile açılmayacak. Ben bunu şuanlık istemiyoru

...m, "n" diyorum.

En önemli ekrana geldik. Eğer burda yanlış yazarsanız, herşeyiniz gider./dev/sda3 yazıyorum yani, Bootable flagını açtığım, yazma seçeneğini seçtiğim, blackarchı kuracağım diski.

Ne şekilde biçimlendirileceğini sorduğunda ext4 yazıyorum. Aynı şekilde "Root partition" çıktı, yine bunada /dev/sda3 yazıyorum ve ext4 olarak biçimlenmesini istiyorum.

"Swap partition" yani takas alanı. Nedir bu? RAM inizin gücü yetmediğinde bilgisayarınız Hard Diskinizde ayırdığınız bu takas alanını RAM e dönüştürüyor. Fakat ben bunu istemiyorum.

Hiçbirşey yazmayıp enterliyorum. Zaten bunun için alan ayırmadık. Bende gerçi "Free Space" var bitane ama kullanmak istemiyorum.

(Ben eskiden, 2. sabit diskime kurulum yaparken, boot partition da yanlışlıka /dev/sdb1 yerine /dev/sdb yazdığım için, bütün diskim silinmişti yanlış yazmamaya dikkat edin *)

Şimdi bana nereyi ne için kullanacağını söylüyor ve doğrumu diye soruyor. Evet diyorum. Ve bana son kez emin olup olmadığımı soruyor. Bu yoldan sonra ağlamak yok diyor. Bu sizin kararınız, isterseniz CTRL+C yapıp kurulumdan çıkın

"Y" diyorum ve dosyalarımı diske yazmaya başlıyor. Bu işlem uzun sürecek. Bittiğinde size birşey sormadan Grub menüsünü kuracak..

Şimdi root parolasını gireceğiz. Bunu kaybetmeyin. Sonrada normal kullancı hesabı oluşturayımmı diye soracak. Buna "n" derseniz blackarchın açılışı kali gibi olur, kullancı adı root, şifre az önce girdiğiniz. "y" derseniz açılış ekranında
kullanıcı adınızı yazıp girebilirsiniz, illa root olmanız gerekmez. Ben illa sistemde root olmak istediğim için "n" diyorum. Eğer normal kullanıcı oluşturursanız şifresi root şifresiyle aynı olmasın. Sonra sudo komutunda sıkıntı çıkartabiliyor.


Ve kurulum bitti,Geçmiş olsun, blackarch gurubu olarak tüm sisteminize backdoor bıraktık Gezegeni hacklerseniz sizi rahat bırakırız

Bu sadece geliştiricinin yaptığı bir şaka. (Bu resim alıntı) Şimdi terminale "reboot" yazarak sistemi yeniden başlatıyorum. Tabi açılmadan önce flash ımı çekiyorum.

Ve gördüğünüz gibi, Grub menüsünde Windows yok. Blackarchı başlatıyorum.


GRUB MENÜSÜNE WİNDOWSU EKLEME:


Kullancı adımı ve şifremi girmeden önce en alttaki "Keyboard" seçeneğinden "tr" yi seçiyorumki klavyem Türkçe olsun.

Giriş yaptıktan sonra yeni bir terminal açıyorum ve internete bağlanabilmek için wicd servisini başlatıyorum, şu komut ile:

systemctl start wicd

(root yetkisi gerekebilir)

sağ tık yapıp network sekmesinden "wicd gtk" aracını seçip başlatıyorum ve ağa bağlanıyorum.Eğer şifresi var ise ilk önce "Properties" seçeneğinden "WPA1/2" yazan yere şifreyi yazmalısnız. "OK" diyip "Connect" yazısına tıklıyorum.


Bağlanması biraz uzun sürebilir. Bazen kali linuxda olduğu gibi, ağı görmez, bağlanmaz kapatıp açmak gerekebilir vs.

Bağlandı:

şimdi os-prober yazılımını indirmemiz gerekiyor, şu komut ile:

pacman -Syy os-prober(Not: siz o resimlerdeki scrot yazan terminallere bakmayın.)

İndirme tamamlandıktan sonra os prober aracını çalıştırmam gerekiyor bunun için sadece os-prober yazıyorum. (root yetkisi gerekebilir)Ve son komutuda girip Windowsu grub menüsüne ekliyorum:


grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg (root yetkisi gerekebilir)

Buda bittikten sonra reboot yazarak bilgsayarı yeniden başlatıyorum ve:
BLACKARCH İÇİN DOSYA GEZGİNİ
Ne kadar usta olursanız olun bir dosya gezginine ihtiyaç her zmaman vardır. Blackarch için tavsiye ettiğim tek dosya gezgini nemo. Yine bunuda package manager yani pacman ile yükleyeceğiz.

komut: pacman -Syy nemo

terminale nemo yazarak başlatabilirsiniz:nemo açıkken terminali görmek sizi rahatsız ediyorsa terminali ikinci sayfaya sürükleyebilirsiniz.


BLACKARCH DİSKİNİ WİNDOWSTA GİZLEME

Bu diske Windows üzerinden erişim sağlanamaz fakat görünebilir. Tıkladığınız zamana biçimlendirme yapabilir ve tüm emekleriniz boşa gider. Bu hatayı yapmamak için diski Windows dan gizlemem lazım. Windowsa geçiyorum.

+--> Bilgisayar - sağ tık - yönet - Disk Yönteimi adresine gidiyorum.
+--> Blackarchı kurduğum bölümün üstüne sağ tıklayıp "Sürücü harfi ve yolu eğiştir" seçneğini seçiyorum.
+--> Seçili harfin üzerine gelip "kaldır" diyorum ve "tamam" a basarak işlemi bitiriyoum.

Yeni sisteminiz hayırlı olsunNOT: altında "alıntı" yazan ve başlıkların altındaki resimler dışında hiçbir resim alıntı değildir.
Konu Laurange tarafından (16-03-2020 14:13 Saat 14:13 ) değiştirilmiştir.
herorahim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
05/2018
Nereden:
Dünya
Mesajlar:
450
Konular:
69
Teşekkür (Etti):
43
Teşekkür (Aldı):
51
Ticaret:
(0) %
07-08-2018 14:35
#2
eline sağlık dostum
Zenotron Teşekkür etti.
'Flash - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Researcher
Üyelik tarihi:
07/2017
Nereden:
røøt@:~#
Mesajlar:
816
Konular:
30
Teşekkür (Etti):
1188
Teşekkür (Aldı):
216
Ticaret:
(0) %
07-08-2018 17:22
#3
Ellerine Sağlık Dostum
---------------------
Elbet bir gün.
Zenotron Teşekkür etti.
ByZehirxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
03/2018
Nereden:
Geldin
Mesajlar:
596
Konular:
67
Teşekkür (Etti):
71
Teşekkür (Aldı):
92
Ticaret:
(0) %
07-08-2018 17:24
#4
Ellerine sağlık
--------------------- Eğer kendilerini tanımış olsaydınız, Türklere hayran olurdunuz.-
Zenotron Teşekkür etti.
Zenotron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İstihbaratçı
Üyelik tarihi:
02/2016
Nereden:
2048
Mesajlar:
1.873
Konular:
105
Teşekkür (Etti):
1202
Teşekkür (Aldı):
366
Ticaret:
(0) %
07-08-2018 17:48
#5
Alıntı:
herorahim´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
eline sağlık dostum
Alıntı:
TheFlashTR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerine Sağlık Dostum
Alıntı:
ByZehirxx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerine sağlık
teşekkürler
"PurpposoLes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
09/2016
Nereden:
DataBase
Mesajlar:
3.285
Konular:
268
Teşekkür (Etti):
948
Teşekkür (Aldı):
1082
Ticaret:
(0) %
08-08-2018 00:01
#6
Buram buram emek kokuyor, tebrikler berkay böyle güzel konu için.
---------------------
ɱყ ŋąɱɛ ıʂ "℘ųཞ℘℘ơʂơƖɛʂ
ı'ɱ ą ცƖąƈƙ ɧąɬ

Öʅüɱʂüȥ αşƙʅαɾ ʋαɾԃα, öʅɱҽყҽɳ αşıƙ ʋαɾ ɱı?

єѕкι αηкα тιмι αѕιѕтαηı..
Zenotron Teşekkür etti.
firehackturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
08/2016
Nereden:
Distopya
Yaş:
23
Mesajlar:
9.750
Konular:
1230
Teşekkür (Etti):
5624
Teşekkür (Aldı):
2686
Ticaret:
(0) %
08-08-2018 00:04
#7
ellerine sağlık BerkayB1
---------------------
Live together, die alone.

Eski ANKA moderatörü
Zenotron Teşekkür etti.
Zenotron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İstihbaratçı
Üyelik tarihi:
02/2016
Nereden:
2048
Mesajlar:
1.873
Konular:
105
Teşekkür (Etti):
1202
Teşekkür (Aldı):
366
Ticaret:
(0) %
08-08-2018 00:04
#8
Alıntı:
PurpposoLes´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Buram buram emek kokuyor, tebrikler berkay böyle güzel konu için.
Teşekkür ederim hocam ne demek
Zenotron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İstihbaratçı
Üyelik tarihi:
02/2016
Nereden:
2048
Mesajlar:
1.873
Konular:
105
Teşekkür (Etti):
1202
Teşekkür (Aldı):
366
Ticaret:
(0) %
08-08-2018 00:05
#9
Alıntı:
firehackturk´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ellerine sağlık BerkayB1
teşekkür ederim hocam
jGozluk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
08/2017
Nereden:
Russia
Yaş:
20
Mesajlar:
1.916
Konular:
103
Teşekkür (Etti):
515
Teşekkür (Aldı):
579
Ticaret:
(0) %
08-08-2018 00:05
#10
Ellerinize Sağlık
---------------------
Balık; Gökyüzünün en masum masalıdır, Kuş; Gökyüzüne adanmış bir masal karekteri.
Zenotron Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler