İPUCU

Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

Seçenekler

Ext4 Dosya Sistemi // Liserjik

Liserjik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İhbar Hattı Görevlisi
Üyelik tarihi:
08/2018
Nereden:
268,3 g/mol
Yaş:
1
Mesajlar:
1.048
Konular:
112
Teşekkür (Etti):
105
Teşekkür (Aldı):
294
Ticaret:
(0) %
17-03-2019 09:48
#1
Ext4 Dosya Sistemi // Liserjik
Ext4
Merhaba Turkhackteam.Ext4 yani Extended Filesystem 4 ( Genişletilmiş Dosya Sistemi 4 ) ilk olarak 2008 yılında Linux Kernel 2.6.19 sürümü ile piyasaya geldi (28 Haziran 2006)ve 2.6.28 sürümü ile kararlı hale getirildi (11 Ekim 2009). Bu dosya sistemi "ext4dev" başlığı altındadır ve ortaya çıkma sebebi ailesinde kendinden önceki ext3'ün ölçeklendirme, güvenlik ve performans sorunlarıdır.

Ext4, journaling (günlükleme) sistemi bulunmaktadır. Bu sistem dosya işlemleri sırasında dosyaların bir kopyasını disk üstünde tutarak herhangi bir aksilik halinde dosyaların ve sistemin zarar görmesini engeller.Ext3 16 terabayt depolama imkanı sunar. Bu miktar günümüz teknolojilerinde yetersiz kaldığından ext4'de bu boyut 1024 petabayta yükseltilmiştir.

Ext4 tamamen ext3'e uyumlu halde hazırlanmıştır. Bu durumda Ext3 ve 4 arasında bir değişiklik olduğunda dosyalar etkilenmeyecek lakin gelen yenilikler Ext3'te kullanılamayacaktır (mantıklı olarak) .Bu gelen yeniliklerden biri de Extent File Writing yani Ölçekli Dosya Yazma sistemi , bir dosya sonradan eklenebilir ile bir alan hazırlıyor ve bellek üzerinde rastgele bir alan vermiyor.

Ext3'teki 32 bit olan blok numarası nedeni ile boyut 16 TB gibi günümüze göre oldukça düşük bir boyutu olan eski sistem , Ext4'da 48 bit'e yükseltildi. Ve boyut 1ExB (1024 petabayt) 'a yükseldi. 64 bit blok numarasının olmamasının sebebi ise disk kapasitesinin verimi düsmemesi ve büyük boyutlu dosyalarda verimliliğin düşmemesidir. Günümüzde 1ExB oldukça büyük bir rakam olması ve e2fsck işleminin çok uzun yıllar almasıdır. E2fsck nedir ? E2fsck Linux dosya sistemi olan ext2 ' yu kontrol eder. Ext3 için fsck.ext3
kullanılır.

Ext3 bir dizinin altında sadece 32.000 alt dizin barındırmaya izin verir. Bu Ext4'da limitsizdir.Sebebi Ext4'de yeni gelen "Dizin İndexleme Özelliği" ile Ext3 'te bulunan pasif dizin listeleme özelliğidir ve bu listeler bir depoda toplanır.

Diğer bir konu başlığı ise güvenlik. Ext3'ün popülerliği ise asıl buradan gelir. Günlükleme özelliği olsada kayıplar yaşanmaktadır. Bu yüzden Check Summer yani Sağlama işlemide yapılmaktadır. Bu işlem ile dosya bütünlüğü sağlanır.

Performans Karşılaştırılması :

A) FFSB Karşılaştırılması :

FFAB , Kuzey köprüsü elemanları arası veri taşıma hızıdır.
Ext3'e göre Ext4'da işlem gücü artmış ve CPU (İşlemci) kullanımı azalmıştır.

B) Postmark (Okuma-Yazma Hızı) Karşılaştırılması:

Okuma yazma hızı Ext3'e göre Ext4'da azımsanmayacak kadar bir fark ile verim arttırılmıştır.

C) IOzone Kıyaslaması:

Yani dosya üzerinde yapılan değişimlerin hızı (Yazma , Yeniden Yazma , Okuma , Yeniden Okuma, Rastgele Yazma ve Rastegele Okuma işlemleri) kıyaslamalar sonucunda Ext3'ten daha performanslı olduğu ortaya çıkmıştır.


Genel olarak Ext4 , Ext3 'e kıyasla gerek genel özellikler olsun gerek Ext4 ile gelen özellikler olsun performans bakımından oldukça üstün.--------------------- 5 & 9 homie, rest in peace


* VITALLION *
Konu Liserjik tarafından (17-03-2019 14:27 Saat 14:27 ) değiştirilmiştir. Sebep: /* resim dosyası güncellendi */
"Tranquila, "P4RS, CYANİD Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı