THT DUYURU

Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

takipci
chat
Seçenekler

PARDUS nedir, ne değildir ? (bir kullacı gözlemiyle, istek üzerine)

balik_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
09/2007
Mesajlar:
357
Konular:
53
Teşekkür (Etti):
59
Teşekkür (Aldı):
64
Ticaret:
(0) %
3
899
30-07-2008 22:47
#1
PARDUS nedir, ne değildir ? (bir kullacı gözlemiyle, istek üzerine)
hepimizin kullandığı windows türevi olan 98, xp ve vista gibi işletim sistemlerine alternatif olarak adamlar çıkıp linux diye bir işletim sistemi geliştirmişler. demişlerki : linux, windows gibi ücretli olmasın. yani gönüllülerin çalışmasıyla geliştirilsin ve ücretsiz olsun. değişik ülkeler bu linux işletim sisteminin kodlarını internetten indirip linuxu geliştirip yeni versiyonlarını üretmişler. ve ücretsiz olarak çeşitli yollarla herkese dağıtmışlar.

windows şirketi windows 98'İ çıkarır sonra ise genel olarak 2000, xp ve vistayı çıkarmışlar. bunu bizlere satıp büyük paralar kazanmışlar. biz bilgisayar alırken diyelimki bilgisayar 1000 ytl ise bunu 300 ytl ? gibi bir miktarını işletim sistemi için ödüyoruz. yani adamlar bir anlamda bizden habersiz (çoğumuzun haberi yok) bize bilgisayarla birlikte işletim sistemi de satıp bizi hortumlamışlar. bizim türkler ve diğer bazı ülkeler ise buna karşı ücretsiz olarak işletim sistemi geliştirmişlerdir. pardus bizim geliştirdiğimiz işletim sistemidir. diğer ülkeler ise ubuntu, suse gibi işletim sistemi geliştirir. peki bizim bunlardan haberimiz niye yok ? biz bilgisayar alınca windows kurulu geldiği için dünyayı windowstan ibaret sanıyoruz. pardus ile benim ufkum açıldı, sizlerinde açılacaktır. neymiş bu pardus diye kurdum baktım. gerçekten enfes mesela görüntüsü vistaya benziyor ama bir kaç program sayesinde vistadan çok daha güzel bir görünümü oluyor. birazda windows ile pardus programlarını karşılaştıralım :

windowsta msn = pardusta amsn
windowsta microsoft office = pardusta open office
windowsta media player = pardusta kmplayer, mplayer, gibi programlar
windowsta winamp = pardusta amarok, kaffeine... gibi programlar
windowsta internete giriş için kullandığımız internet explorer = pardusta ise firefox , opera, konqueror...
windowsta paint = pardusta kolor paint
windowsta adobe raeder =pardusta k pdf


windowsta denetim masası = pardusta tasma yapılandırma merkezi
windowsta program ekle kaldır = pardusta pisi program ekleme-kaldırma yazılımı
...........
bunlar gibi benzerlikler vardır.

windows ve pardus farklılıklar :

tüm virüsler windows 98- xp- vista... için yazılır. ama pardusta virüslerin hiçbiri çalışmaz. trojenler truva atları spylar gibi casus yazılımlar çalışmaz. gizli klasörler gizli kalmaz. virüsleri unutun yani

sistem windowstaki gibi sık sık çökmez. hatta diyebilirimki pardusun çökmesi çok çok zor.

çok hızlıdır. windows türevlerindeki gibi kasılma olmaz. sistem kararlıdır.

windowsa format atmak tam bir işkencedir. format atınca iş bitse... tek tek driver yükle, yok efendim ses kartı, ekran kartı modem.... word exell gibi office programları yükle, nero yükle, msn yükle, winamp yükle, media player yükle, windows kaçak ise kayıt altına al..... bi sürü iş.

peki pardus ? tam otomatik kurulum. önce bilgisayarı cd den başlatıyorsunuz siz sadece nereye kurulacağını gösteriyorsunuz, sonra bi çay suyu koyuyorsunuz, çayı içince gelip bakıyorsunuzki şu yukarıda yazdığım driverlar, programlar.... herşey kurulup bitmiş üstelik hepsi toplam yarım saat . size desemki : ben pardusu ilk kullanmaya başladığım zamanlar sırf zevk olsun diye her gün sabah akşam pardus kuruyorum desem inanırmısınız ? çünkü siz çok fazla bişeye karışmıyorsunuz. siz sadece 5 dk bilgisayarın başında kalın yeter. gerisini o halleder. neden 5 dk ? bilgisayarı cd den başlatmak için ve pardusun nereye kurulacağını göstermek için, bide kullanıcı adı ve şifresi oluşturmak için vs. hepsi 5 dk yani.

windowsta promram dosyaları exe uzantılıdır. pardusta ise pisi, targz... gibi uzantılıdır
bunun için windows programları pardusta çalışmaz. şimdi anladınız mı pardusta neden virüs olmuyor, virüsler neden pardusta çalışmıyor... pardus programları zaten kurulu geliyor. eğer siz derseniz ki ben başka bi program kurmak istiyorum, o zaman pisiden yani program ekle kaldır dan yeni program kurabilirsiniz. pardus pisi yazılımı içinde yüzlerce program vardır. seçin beğenin kurun.

windowsun ekran görüntüsü bence b... gibi. neden mi ? şu youtube'a girip pardus yazın, compiz fusion yazın bakalım ne çıkacak. o zaman dünya görüşünüz değişecektir.

pardus o kadar güvenlidir ki, yüksek derecedeki askeri tesislerde pardus kuruludur. zaten pardusun yapımı için genel kurmay başkanlığı istekte bulunmuş, tübitak desteği ile türk gönüllüler pardusu geliştirip bize sunmuşlardır.

ben şimdi çift işletim sistemi kullanıyorum. bilgisayar açılırken soruyor : windows mu açılsın pardus mu ? ben tabiki pardus diyorum hep. cevap vermezseniz 10 sn sonra pardusu açar.

bazen windows açılsın diyorum. neden mi ? çünkü windowsta oynadığımız countre, delta force gibi oyunlar pardusta çalışmaz. ben countre oynamak isteyince windows açlısın diyorum efendi efendi oyunumu oynayıp bilgisayarı kapatıp pardusun açılmasını sağlıyorum.
pardusun tek eksi yönü budur. ama içinizde hep bir ferahlık olmalı. yakında windows oyunları pardusta oynanırsa şaşırmayın çünkü bizim türkler harıl harıl çalışıyorlar.
tabi yabancı gönüllülerde çalışmalar yapıp windows oyunlarının linux (pardus) ta oynanması için emek harcıyorlar.

benden bu kadar. google 'a şunları yazıp aratırsanız iyi olur :

windows pardus karşılaştırması,
youtube pardus
youtube pardus compiz fusion....

şuda msn adresim ahmetselimbaysal@hotmail.com

çevrimdışı ileti veya mail yazarsanız ben en kısa zamanda cevaplarım
son not: pardusu ben yazmadım bildiğim kadar yardım ederim.arkadaşlar ellerim yoruldu, pardus anlat anlat bitmez. ben pardus çok çok genel olarak anlattım sürç-ü lisan ettimse affola.
by.timin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2008
Mesajlar:
126
Konular:
1
Teşekkür (Etti):
9
Teşekkür (Aldı):
3
Ticaret:
(0) %
30-07-2008 23:31
#2
hımm güzel ekleyeyim bir msn adresini
rambo_33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Mesajlar:
36
Konular:
1
Teşekkür (Etti):
43
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
23-08-2008 10:52
#3
diline sağlık kardeş bir sorumuz olursa kapını çalarız
balik_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
09/2007
Mesajlar:
357
Konular:
53
Teşekkür (Etti):
59
Teşekkür (Aldı):
64
Ticaret:
(0) %
24-08-2008 15:11
#4
eyvallah, dün yeğenime de kurdum sorunsuz çalışıyor. tüm driverları otomatik tanıyıp kurdu. ama oyun oynamak biraz sıkıntı çıkarıyor. inşallah yakında windows oyunlarını da pardusta oynayacağız...

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler