THT DUYURU

Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

takipci
chat
Seçenekler

Pardus 2008

erdem28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2007
Nereden:
İSTANBUL
Mesajlar:
2.663
Konular:
1511
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
380
Ticaret:
(0) %
3
979
25-08-2008 21:36
#1
Pardus 2008TANITIM:

Türkiyenin ilk kendi üretimi işletim sistemi olan Pardusun yeni sürümü de birçok yeniliği içerisinde barındırıyor. Yurtdışından da birçok profesyonel ve askeri sistemin de kullanım olanakları sebebiyle Pardus kullandığını belirtirsek ne kadar başarılı bir işletim sistemi olduğunu belirtmiş oluruz.

Pardus 2008in özellikleri:
Kullanıcı yetki yönetimi:
Pardus 2008 ile birlikte gelen gelişmiş yetki denetim sistemi ile tüm kullanıcıların yetkilerini detaylı bir şekilde düzenlenlenebiliyor, Pardusun parola sorma ve yetkilendirme davranışını kolayca özelleştirilebiliyor. Yenilenen Kullanıcı Yöneticisi tüm kullanıcılar için yetki yönetimini son derece kolay ve güvenli hale getiriyor. Pardus geliştiricileri tarafından geliştirilen yetkilendirme sistemi ve yetki yönetimi arayüzleri PolicyKit - dbus altyapısını kullanıyor ve COMAR ile birlikte çalışarak tüm sistemde sorunsuz bir yetki denetimi altyapısı sunuyor.

Kolay kullanılır Ağ Yöneticisi: Ağ yöneticisi (network manager) uygulaması, oluşturulan ağ profillerini otomatik olarak algılayabilir ve otomatik olarak o profile geçiş yapabilir. Bağlantı bilgilerini sistem çekmecesinden izlenebiliyor, sürekli güncel bilgi alınabiliyor. Kablo (ethernet), kablosuz (wireless) ve modem bağlantıları değişik mekanlara göre profil olarak saklayanabiliyor, özel ayar isteyen ağlara kolaylıkla bağlananılabiliyor.

Gelişmiş paket yönetim sistemi: İnternetten bir kaç tıklama ile kolayca yeni uygulamalar indirmeyi ve kurmayı sağlayan paket yöneticisi (PiSi), Pardus 2008 ile birlikte daha da gelişti ve hızlandı. Kullandığınız uygulamaların en güncel hallerini, yalnızca yapılan değişiklikeri içeren küçük paketler indirerek güncelleyebilir, böylece bağlantı kotalarını doldurmadan sisteminizi en güncel ve performanslı şekilde kullanabilirsiniz. PiSi in yeni geçmiş yönetimi desteği ve yeni Geçmiş Yöneticisi ile sisteminize kurulan eski paketlere dönebilir, sisteminizin o anki anlık görüntüsünü kaydededebilir, bu görüntüler arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

YALI: Pardusu sabit diske kurmak için kullanılan YALI (Yet Another Linux Installer), ilk adımda kurulum için gerekli soruları sorup, ardından yaklaşık 30 dakika süren kurulum işlemine geçiyor. Kullanıcı bilgileri, otomatik giriş, zaman dilimini - sistem klavye ve dili gibi özelleştimeleri kolayca yapılmasını sağlıyor. Elbette tüm bu ayarları daha sonra yapılandırma yöneticisi TASMA aracılığıyla düzenlemek mümkün. Bunlara ek olarak, YALI sistemdeki sabit diskleri yönetmeyi son derece kolaylaştıran yeni bir bölümlendirme arayüzünü de içeriyor: Bu arayüz ile Pardusun kurulumunu ve açılış sistemi kolayca özelleştirilebiliyor. Tamamen yenilenen otomatik yeniden boyutlandırma ve kurulum seçenekleri sorunsuz ve hızlı bir kurulum sağlıyor.

Kaptan Masaüstü: Pardusun yeni kullancıları karşılayan uygulaması Kaptan Masaüstü de tamamen yenilendi. Kullanıcıların klavye/fare, masaüstü, Ağ ve paket yönetimi ayarlarını tek bir noktadan kolayca yapmalarını sağlayan Kaptan, kullanıcıların sistem ayarlarının iyileştirilmesi için önerilerde de bulunuyor.

Görüntü Yöneticisi: Pardus 2008in yeni özelliklerinden biri olan Görüntü Yöneticisi, kullanıcıların monitör ve ekran kartı ayarlarını kolayca yapmalarını sağlıyor. Çözünürlük, renk derinliği, çoklu monitor yapılandırması gibi gelişmiş ayarların arayüzden yapılması sağlayan Görüntü Yöneticisi tamamen yenilenen COMAR görüntü yapılandırma altyapısını (zorg) kullanıyor.

Otomatik donanım tanıma: Pardusun en güçlü yanlarından biri olan tamamen otomatik donanım tanıma, Pardus 2008 ile daha da gelişti. Pardus 2008 ile birlikte sisteme bağlanan yazıcılar da otomatik olarak tanınarak yapılandırılıyor. Özellikle kablosuz ağ cihazları, web kamera, yazıcı - tarayıcı gibi sıkça kullanılan donanım ürünleri çok daha sorunsuz bir şekilde destekleniyor.

Pardus Teknolojileri: Pardusun temel teknolojileri COMAR ve Mudur, dbus altyapısını kullanarak tamamen yeniden yazıldı - Pardus 2008 bu teknolojilerin ilk kez kullanıldığı Pardus sürümü olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Yeni COMAR, dbus ve yetkilendirme altyapısı ile tamamen entegre çalışarak sistem genelinde eksiksiz bir yapılandırma yönetimi hizmeti sunuyor.

Güncellenen bileşenler: Pardus 2008 sürümü, Pardus teknolojilerindeki yeniliklerin yanında birçok güncellemeyi de içeriyor : - Güncellenmiş KDE 3.5.9 Masaüstü Ortamı - En son Linux çekirdeği (2.6.25.9) ile çok daha fazla donanım desteği, kararlı ve güvenilir sistem, - Altyapı tarafında gcc 4.3.1, glibc 2.8, Python 2.5, Java 6 gibi önemli yenilikler, - En yeni, en hızlı ve en becerikli internet tarayıcısı Mozilla Firefox 3.0, - Tüm ofis formatları ile uyumlu çalışabilen OpenOffice.org 2.4.1, - Hataları giderilmiş ve en son sürüme yükseltilmiş yüzlerce özgür yazılım...

Kurulum gereksinimleri
Pardus 2008i ortalama bir donanımda çalıştırabilirsiniz. Yüksek performans için en az 512 MB RAM (bellek) ve 1200 MHz işlemci öneriyoruz. Pardus 2008 için asgari ve tavsiye edilen donanım gereksinimleri aşağıdadır:
  • 256 MB bellek (512 MB tavsiye edilir)
  • 800 MHz Intel ya da AMD işlemci (1200 MHz tavsiye edilir)
  • En az 4 GB boş disk alanı (10 GB tavsiye edilir)
https://tik.lat/ZSebb
asyozgatli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2008
Mesajlar:
19
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
9
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
09-09-2008 00:33
#2
tesekurler cok saol
erdem28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2007
Nereden:
İSTANBUL
Mesajlar:
2.663
Konular:
1511
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
380
Ticaret:
(0) %
09-09-2008 02:56
#3
sende sağol kardeş
7h3_M47k4p - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
12/2007
Nereden:
Almatı / KAZAKHSTAN
Yaş:
34
Mesajlar:
819
Konular:
65
Teşekkür (Etti):
12
Teşekkür (Aldı):
26
Ticaret:
(0) %
09-09-2008 18:16
#4
Paylaşım için sağol ancak siz siz olun mikrosoftdan vaz geçmeyin xD

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler