THT DUYURU

Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

takipci
chat
Seçenekler

Pardus 2009

by_kurshun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2008
Mesajlar:
693
Konular:
72
Teşekkür (Etti):
46
Teşekkür (Aldı):
47
Ticaret:
(0) %
0
820
07-09-2008 05:23
#1
Post
Pardus 2009
Pardus Yetkililerinin yaptıgı acıklamaya göre ;


Pardus 2008'in çıkmasının hemen ardından Pardus 2009'a giden yol için tasarı ve değerlendirmelerimiz ortaya çıkmaya başladı. Ama harekete geçmek için ekibin 2008 yorgunluğunu üstünden biraz atmasını ve tatil yapmasını bekledik. TÜBİTAK UEKAE'de yaz dönemi çalışmalarının başladığı şu günlerde ilk somut adımlarımızı atıyoruz:
Öncelikle bir Pardus 2009 Sürüm Yöneticisi belirledik. Pardus 2008 Sürüm Yöneticisi'ni sürüme yalnızca üç ay kala belirlemiştik. Pardus 2009 Sürüm Yöneticisi ise en azından sekiz aylık bir zamana sahip ürünü tamamlamak için. Tabii Pardus 2009'un öntanımlı masaüstü ortamı olarak KDE4 kullanacağı ve hemen tüm Pardus teknolojilerinin bu altyapıya uyumlu olacak şekilde yeniden kodlanacak olması böyle bir zaman dilimini gerekli kılıyor. Neyse, sabırsızlananlar için açıklamayı tamamlayalım ve Pardus 2009 Sürüm Yöneticisi'nin sevgili Onur olduğunu söyleyelim.
Gelişmeler bununla da kalmıyor... İlk kez bir sürümümüzün bir Ürün Yöneticisi eliyle şekillenmesine karar verdik. Şirketlerde görmeye alıştığımız ve pazarlama ağırlıklı görevleri olan ürün yöneticilerinden bahsetmiyoruz. Pardus kullanıcılarının, özellikle bireysel kullanıcıların, üründen beklentilerini belirleyecek ve bu beklentileri (ya da daha teknik terim ile kullanıcı gereklerini) Sürüm Yöneticisi aracılığı ile geliştirici ekibe iletecek bir Ürün Yöneticisi düşündüğümüz. Doğal olarak, bu Ürün Yöneticisi'nin bir UEKAE çalışanı olmasından çok, ürün ve camia arasında sağlam bir köprü kurabilmesini göz önüne aldık ve Pardus 2009 Ürün Yöneticisi olarak sevgili Selim Ok'u seçtik.
Her yeni sürümümüz yeni bir heyecan ve yeni bir öğrenme süreci bizim için. Pardus 2009 da öyle olacak. Bu süreci bizim adımıza yürütüp yönetecek olan sevgili Onur ve Selim'e zor görevlerinde başarılar diliyorum. Tüm camiadan da, her zaman olduğu gibi, bu arkadaşlarımıza destek olmalarını rica ediyorum...
Pardus 2009 için yenilikler ve değişiklikler bunlarla sınırlı değil. Sırası geldikçe bu haberleri de sizlerle paylaşacağız...


Not: Bu arada Pardus 2008 cephesinde de değişiklikler var. Örneğin 2008.1 yol haritamız kesinleşmiş gibi birşey. Sevgili Ekin yakında sizlerle paylaşacaktır. Pardus 2007'den terfi betiğinin testleri sürüyor, sevgili Faik "tamam" dediği anda yayımlayacağız. Pardus 2008 Çalışan CD ve ilk Pardus Seçkisi ile ilgili de sağlam planlarımız var. İzlemeye devam edin!

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler