THT DUYURU

Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

Seçenekler

Chrome OS Windows'a Rakip

nebula55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2009
Mesajlar:
222
Konular:
17
Teşekkür (Etti):
4
Teşekkür (Aldı):
14
Ticaret:
(0) %
17-07-2009 20:43
#1
Chrome OS Windows'a Rakip
Tarayıcı pazarına çok hızlı bir giriş yapan Google Chrome, yeni bir pazarda, farklı bir şekilde yeniden karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Tamamen açık kaynak kodlar üzerine kurulacak olan Google Chrome OS, netbook pazarını sarsacak gibi. Google'ın resmi blogunda Google ürün yönetimi başkan yardımcısı Sundar PICHAI tarafından yollanan girdi, bize Google Chrome OS'un nasıl bir şekle bürüneceğini detaylarıyla anlatıyor. İşte Sundar PICHAI'nin Chrome OS ile ilgili notları:
Google Chrome projesini başlattığımızdan beri dokuz heyecanlı ay geçti. Şimdiden 30 milyonun üzerinde İnternet kullanıcısı düzenli olarak Google Chrome kullanıyor. Biz Google Chrome'u İnternet'te araştırma yapan, e-postalarını kontrol eden, haberleri takip eden, alışveriş yapan İnternet kullanıcıları için tasarladık. Ancak tarayıcıların çalıştığı işletim sistemleri İnternet'in olmadığı bir tarihte tasarlandı. Bu sebeple biz bugün Google Chrome tarayıcısının tabi bir eklentisi olan 'The Google Operating System (Google İşletim Sistemi) Projesi'nin başladığını duyuruyoruz. Bizim gayretimiz işletim sistemlerinin aslında nasıl olması gerektiğine tekrar kafa yormak.
Google Chrome OS, açık kaynak kodlu ve hafif bir işletim sistemi olarak başlangıç için netbookları hedefleyecek. Bu yıl içinde sistemin kodlarını açacağız ve 2010 yılının ikinci yarısında Google Chrome OS yüklü netbooklar kullanıcıların hizmetine sunulacak. Çünkü şimdiden proje hakkında ortaklarımızla görüşmeye başladık. Kısa süre içinde de özgür yazılım dünyasıyla çalışmaya başlayacağız. Çünkü görüşlerimizi herkesle paylaşmak istiyoruz. Bu şekilde herkes ne yapmaya çalıştığımızı anlayabilir.
Hız, basitlik ve güvenlik Google Chrome OS'da ilk göze çarpan özellikler olacak. Sistemi hızlı ve hafif bir biçimde başlatılıp birkaç saniye içinde sizi İnternet ile buluşturması için tasarlıyoruz. Kullanıcı arayüzü Google Chrome tarayıcısında yaptığımız gibi sizi engellemeyecek basit bir şekil alacak. Temellere ineceğiz ve işletim sistemlerinin alışılmış güvenlik yapısını yeniden inşa edeceğiz. Bu şekilde kullanıcılar virüs ve diğer zararlı yazılımlarla birlikte güvenlik güncelleştirmeleriyle uğraşmak zorunda kalmayacaklar. Onlara sadece kullanmak kalacak.
Google Chrome OS, ARM işlemcilerle birlikte x86 sistemlerde de çalışacak ve birden fazla OEM ile pazara sunulacak. Yeni bir pencereleme sistemine sahip bir Linux çekirdeği üzerine inşa edilecek olan Google Chrome OS'da tüm web tabanlı uygulamalar otomatik olarak çalışacak ve yeni uygulamalar istediğiniz web teknolojisi ile yazılabilecek.
Google Chorme OS, Android'den farklı olarak geliştirilen yeni bir proje. Bu yeni proje Android'in aksine vaktinin çoğunu webde harcayan kullanıcılar için tasarlanıyor. Projenin netbooklar'dan masaüstü sistemlere kadar geniş bir kullanım alanı olacak. Google Chrome OS ve Android sistemlerinin yollarının kesiştiği noktalar elbette olacak. Biz bunun yararlı olacağına inanıyoruz.
Yapacak çok işimiz var ve bu işin üstesinden gelmek için özgür yazılım dünyasının yardımına çok ihtiyacımız var. Ortaya çıkacaklardan çok heyecanlıyız ve umarız siz de öyle.
Anlaşılan o ki, Google, Netbook'lar gibi, düşük sistem özelliklerine sahip bilgisayarlarda pek çok işi daha performanslı yapabileceğimiz, web uygulamalarını daha iyi kullanabileceğimiz bir işletim sistemi hedefliyor.

Kaynak: Google Blog
nebula55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2009
Mesajlar:
222
Konular:
17
Teşekkür (Etti):
4
Teşekkür (Aldı):
14
Ticaret:
(0) %
17-07-2009 20:45
#2
ben bundan pek hoşlanmadım
google artık çökmeye başladı tarayıcı peşinden işletim sistemi güzel ama google.com askıya alındı gibi
dijikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2009
Nereden:
TÜRK HACK TEAM
Mesajlar:
387
Konular:
75
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
13
Ticaret:
(0) %
18-07-2009 17:41
#3
Ya "Nebula" Konuları Doğru yere Koy Bu Konu Haberlerin Konusu:@:@
nebula55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2009
Mesajlar:
222
Konular:
17
Teşekkür (Etti):
4
Teşekkür (Aldı):
14
Ticaret:
(0) %
18-07-2009 23:13
#4
bu linux tabanlı bir işletim sistemi oyüzden buraya koydum
armstrong63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
47
Konular:
4
Teşekkür (Etti):
17
Teşekkür (Aldı):
1
Ticaret:
(0) %
14-08-2009 17:16
#5
google arama motorunun değerini kaybedeceğini hiç sanmıyorum. Hala bir çok kişi com mu net mi com.tr mi diye aklında tutmadan direk sitenin ismini yazıp siteye giriyor. (turkhackteam) gibi
--------------------- **** Bilgi Sınırı Olmayan Bir Denizdir****

**Bilgi Dileyense Denizlere Dalan Bir Dalgıçtır**

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler