THT DUYURU

Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

Seçenekler

windows işletim sistemi kullananlar cahilleşiyor !

balik_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
09/2007
Mesajlar:
357
Konular:
53
Teşekkür (Etti):
59
Teşekkür (Aldı):
64
Ticaret:
(0) %
28-07-2009 19:58
#1
windows işletim sistemi kullananlar cahilleşiyor !
mikrosoft, windows ailesi işletim sistemi kullanan kullanıcıların gelişimini engelliyor !

kendi yaptığım araştırmaya göre windows kullanan (Üniversite mezunları çoğunlukta olmak üzere) kullanıcıların büyük çoğunluğu,

işletim sistemi nedir ? windows nedir ? vista nedir ? xp nedir ? kaynak kod nedir ? linux nedir ?

...gibi basit sorulara dahi cevap verememektedirler. bunun nedeni mikropsoftun windows işlemtim sistemlerinin kapalı kodlu oluşundandır. kullanıclar windows ailesi sistemleri kullanıyorlar ama ne kullandıklarını dahi bilmeyen insanların sayısı oldukça fazla.

Daha komiği ve düşündürücü olanı ise, windowsun geliştirdiği msn programının alternatifi olan amsn kmsn emsn pidgin, kopete ... gibi programlardan bahsedilince insanların şaşırıp kalması. windows kullanıcıları hala msn ağlarına sadece msn messenger dan bağlanılabileceğine, internete sadece internet explorer dan girilebileceğine inanmaktadır. firefox veya amsn ismi duyunca bu kelimelerin ne anlama geldiğini dahi bilmemektedirler.

çoğu kullanıcıya göre filmler sadece media playerdan izlenir, müzikler winamp veya media playerdan dinlenir....

ikinci bir araştırmam ise masaüstü konusunda oldu. windowsta tek ve diktatörce bir masaüstü olduğu için windows kullanıcılarının neredeyse tamamı bir işletim sisteminde farklı masaüstü ortamlarının olabileceğini dahi bilmiyor. örneğin gnome, kde, xfce gibi. bundan başka çoklu masaüstü gibi kavramları da ne yazıkki hiç bilmiyorlar.

bazı araştırma sonuçlarım ise hem düşündürücü, hem güldürücü ... nasrettin hoca fıkrası gibi yani. örneğin windowsta başlat menüsü ekranın sol alt köşesindedir. linuxta ise her yerde olabilir... linux kurulu bir bilgisayarda başlat menüsünü ekranın sol alt köşesine değilde sol üst köşesine yerleştirdiğimde windows kullanıcılarının çoğu başlat menüsünü bile bulamamıştır... çünkü onlara göre başlat menüsü sadece sol alt köşede olmalıdır. işte diktatör windows masaüsütü işte özgür linuX !

diğer bir ilginç araştırmama göre windowstan linuxa geçen veya linux deneyen kişilerin linuxa .exe uzantılı program kurmaya çalışmasıdır. onlara göre bütün programlar .exe uzantılıdır. onlara göre .deb . pisi .lzm gibi uzantıların bir anlamı yoktur.

şimdilik bunlar yeter. ileride daha ilginç bilgiler vereceğim inşallah.

ahmet selim baysal

YaŞasın LiNux !
alamba Teşekkür etti.
armstrong63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
47
Konular:
4
Teşekkür (Etti):
17
Teşekkür (Aldı):
1
Ticaret:
(0) %
14-08-2009 15:55
#2
Sana bir konu da katılmıyorum windowsta başlat menüsünün yeri değiştirilebiliyor. Tabii o da linux kadar özgür değil ama yine yeri değişmiyor diyemeyiz. Ama bana göre ve sana göre de %99 başlat menüsü orda.
balik_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
09/2007
Mesajlar:
357
Konular:
53
Teşekkür (Etti):
59
Teşekkür (Aldı):
64
Ticaret:
(0) %
14-08-2009 20:39
#3
başlat menüsü windowsta klasik olarak sol alt köşededir. bugüne kadar kullandığım tüm windowslar böyleydi. halbuki linuxlarda varsayılan olarak her yerde olabiliyor. ben windowsun başlat menüsü sol alt köşeden başka yerde olamaz demedim. varsayılan olarak hep aynı yerdedir anlamında şu cümleyi kullandım.

"bazı araştırma sonuçlarım ise hem düşündürücü, hem güldürücü ... nasrettin hoca fıkrası gibi yani. örneğin windowsta başlat menüsü ekranın sol alt köşesindedir. linuxta ise her yerde olabilir..."

tabiki başlat menüsünü yukarı ve yanlara taşıyabiliriz. benim deneklerde gözlemlediğim kadarıyla linuxun başlat menüsünü yukarı veya ekranın herhangi bir noktasına alınca (ekranın orta kısımları da dahil) windows kullanıcıları başlat menüsünün olmadığını düşündüler eğer kendin denemek istersen bir adet linux çalışan cd ile bilgisayarı yeniden başlatırsın. başlat menüsünü sağ alt köşeye sistem çekmecesinin yanına gelecek şekilde veya üstlerde bi yere gelecek şekilde ayarlarsın. sıradan bir windows kullanıcısına dersin ki: arkadaşım al sana bilgisayar, programlardan internet tarayıcıyı aç ve google a gir.

a- windows kullanıcılarının ezici çoğunluğu başlat menüsünü uzun uğraşlar sonucu bulabilecektir.

b- windows kullanıcılarının ezici çoğunluğu başlat menüsünü bulsa bile programlardan internet explorer'ı arayacaklar ve bulamayacaklardır. onların ezici çoğunluğu için internete sadece internet explorer dan, msn ye sadece live messenger dan vs. girilir. bence bi dene. eğer istersen farklı deneme yöntemleri de veririm.

ilgin için teşekkürler kardeşim. bence linux windowstan daha basit ve kullanıcıyı daha çok geliştiriyor. bence hem windows kullan hem linux dağıtımlarından birini kullan. zamanla farkı göreceksin.
ByDewz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2009
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
757
Konular:
13
Teşekkür (Etti):
11
Teşekkür (Aldı):
42
Ticaret:
(0) %
14-08-2009 20:49
#4
Arkadaşım eğer sen akıllıysan isterse profesör gelsin senin aklını karıştıramaz hiçbir şekildede etkileyemez.
--------------------- Türkçene sahip çık!
http://www.turkhackteam.org/forum-ha...al-270619.html
______ßyDewz_____

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler