TARİHTE BUGÜN

Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

Seçenekler

Lİnux Ve Nvidia

Hacker683 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Mesajlar:
10
Konular:
8
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
10-07-2007 18:12
#1
Post
Lİnux Ve Nvidia
Bilmeyen yoktur sağolsun Ati firması Linux'a doğru düzgün bir destek vermez yani 3D desteğini alsanız bu seferde Composite desteği kaybolurki bu destek Xgl gibi uygulamalarda gereklidir ki buda Ati'ye nazararn Linux'a tam destek veren Nvidia'yı Ati karşısında 1-0 galib bırakıyor ve bunun sonucu olarakta kullanıcılar Ati seçeneğini atlayıp Nvidia'ta geçiyor ki geçmekte sonuna kadar haklılar yani adam akıllı bir 3D alamadıktan sonra en iyi kart olsa ne yazar yani öyle değilmi yani.İşte Nvidia 'nın Linux'taki başarısıda beni bu konuda cezbetti yani bende bir Linux kullancısı olarak sorunsuz bir 3D istiyordum ve bu yüzden Nvidia'ya geçmeye karar verdim yani bu demek oluyor ki piyasadali Ati kartlar eş değeri olan Nvidia kartlardan daha iyi olsa bile ben yinede Nvida almalıydım ki almayada karar verdim.
Bu yüzden Nvidia bir kart bakmaya başladım yani benim için DirectX 10'un bir önemi yoktu benim için önemli olan ise DirectX 9 uygulamalarda yeterli performansı versin ve Linux'ta bana sorunsuz bir 3D yaşatsın ki çok şey istediğimi de sanmıyorum doğrusu.Piyasada ne kadar Nvidia kart olursa olsun benim bilgisayarcımın çalıştığı üç distirübütör vardı ve bende bu üç üreticinin elinde olan en ideal kartı aramaya çıktım ki benim için önemli olan fiyat/performans oranıydı ve karar kıldığım kart Palit 7600 Gs Sonict ti.
Bu kart gerçekten iyi bir kart yani 100 USD + Kdv fiyat etiketine sahip ve yeterli performansı da bana sağlıyacak bir karttı ki bende haliyle yakın bir süre içerisinde nasib olursa bu kartı almak istiyorum açıkçası DirectX 10 desteği ne ihtiyacı olmayanlara da tavsiye ederim.Neden bu kart ile aynı fiyat etiketine sahip 8500 serisi bir kart seçmedin derseniz sonuçta 8500,DirectX 10 uygulamalarda adam akıllı bir performans vermiycek ve işin diğer bir tarafıda bu seri DirectX 9 uygulamalarda da istenileni veremiycekti bende bu yüzden 7600 serisi bir kart seçtim.

DirectX 10 dan mahrum olsam bile aynı oyunları DirectX 9 olarak oynayabilecektim ki bu bile bana yeterdi zaten DirectX 10 benim için bir ihtiyaç da değildi.

Bu kadar donanım bilgisi yeter şimdi işin Linux tarafına gelelim değilmi yani.

Nvidia,Linux,Bsd,Solaris ve Mac Os'a tam destek veriyor ki Ati ise Mac Os'a tam destek verirken Linux'a kısıtlı destek veriyorki buda rahatsız edici bir durum yaratıyor ayrıca Solaris gibi bir işletim sistemine de destek vermediğini belirtmekte fayda var diye düşünüyorum.

Nvidia aslında Linux'a o kadar iyi destek veriyor ki Cedega gibi yazılımlar kullanılırken eğer Nvidia bir kart sahibi iseniz Windows taki performansı aynen Linux tada alıyorsunuz buda haliyle çok güzel bir durum.

Bunların dışında Xen gibi sanallaştırma uygulamalarına Nvidia destek sağlıyor yani sanal işletim sistemlerinde de 3D desteğini alabiliyorsunuz.
Tabi bunların dışında özellikle 3D masaüstü konusunda örneğin Looking Glass'ı performanslı bir şekilde kullanmak için Nvidia bir ekran kartı şart.

Eğer Windows ve Mac Os kullancısı iseniz Ati çipsetli bir ekran kartını gönül rahatlıyla alabilirsiniz ancak Linux,Bsd ve Solaris işletim sistemlerinden birini tam manada 3D desteği alarak kullanmak istiyorsanız Nvidia kullanmanızı şiddetle öneriirim zaten Solaris ve Bsd kullanmak istiyorsanız ve 3D desteği şart diyorsanız Nvidia tek çaredir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler