TARİHTE BUGÜN

Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

Seçenekler

Virtualization Nedir?

Hacker683 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2007
Mesajlar:
10
Konular:
8
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
10-07-2007 18:14
#1
Post
Virtualization Nedir?
Virtualization yani sanallaştırma en basit haliyle işletim sistemi üzerinde ikinci bir işletim sistemi oluşturmaya denir.Yani Windows'unuzu kullanırken bir yandan da üstünde Linux veya başka bir işletim sistemi çalıştırmaktır.

Mantık ise şöyle ana makinemiz yani host'umuz üzerinde konuk yani guest bir bilgisyayar kuruyor ve kullanıyoruz.Burda ana makine dememin sebebi örneğin Windows kullanıyorsunuz ki bu host sistemdir ve bunun üstünde sanal bir makine oluşturur ve buna Linux kurarsaniz bu sistem de guest olur.

Nasıl oluyor derseniz öncelikle host sistemininiz bu iş için yeterli güce sahip olması lazım ki bu olmazsa olmazdır.
Diğer gereken ise bu iş için bir yazılımdır.(VMware,VirtualBox,Virtual Pc,Parallels gibi....)

Peki Neden Kullanıyoruz?

Bu sorusunun cevabı ise tek kelimeyle olmazsa olmazdır ve gerektiği için kullanılır.

Nasıl Yapılır?

Öncelikle host sisteminizin yeterli güce sahip olması lazımdır.İkinci olarak ise bu iş için bir yazılım kullanmaktır.Daha sonra ise guest sistemimize belirli bellek ayrırır ve var olan işlem gücümüzün belirli bir kısmını da buiş için kullanırız.
Ayrıca diskimizinde belirli bir bölümünü bu iş için ayırırız.

Performans Ne Durumda?

Performans o kadar da yüksek değil tabiki öncelikle deneysel 3D söz konusu ki bu
örneğin VMware Fusion ve Parallels for Mac hariç hiç bir uygulama sorunsuz bir 3D sağlayamıyor ki zaten bu uygulamalarda sadece Mac için var.
Eğer 2D bana yeter diyorsanız eğer yeterli bellek ve yeterli işlem gücüne sahipseniz yeterli performansı alabilir hatta host sistem ile hiç bir fark olmadığını görürüsünüz.

Gelecekte Sanallaştırma?

Gelecekte tam bir 3D desteğine sahip olup sorunsuz ve yüksek hızlı bir sanal sistem sahibi olma imkanımız olcak.Yani oyundan tutun da her tür işi yapabileceğiz.Tabiki bunun için çok çekirdekli işlemciler,yeterli bellek ve bu iş için yeterli bir grafik kartı gerekiyor ki şuan için bu tam olarak sağlanmış değil ayrıca kullanılan yazılımlarında bu iş için gerekli 3D yi sağlaması gerekiyor.


Hepinize iyi sanallaştırmalar dilerim.....

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler