THT DUYURU

Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

Seçenekler

ağrısız, acısız, ve hiçbir şey kaybetmeden flaş belleğe linux kurmak üstelik çoook ba

balik_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
09/2007
Mesajlar:
357
Konular:
53
Teşekkür (Etti):
59
Teşekkür (Aldı):
64
Ticaret:
(0) %
05-09-2009 21:36
#1
ağrısız, acısız, ve hiçbir şey kaybetmeden flaş belleğe linux kurmak üstelik çoook bagerekli malzemeler:

1- en az 256 mb olmak üzere ortalama 512 mb boyutlu bir flaş bellek.
2- usb den açılışı destekleyen anakarta sahip bir bilgisayar. yeni bilgisayarların hemen hemen hepsi destekler.
3- slax işletim sisteminin gerekli dosyaları. www.slax.org/get_slax.php?download=tar linke tıklayın ve yaklaşık 200 mb boyutundaki slax-6.1.2.tar isimli dosyayı masaüstüne indirin. dosya indirme işi bittikten sonra sıkıştırılmış dosyanın içindeki boot ve slax ismindeki iki klasörü masaüstüne çıkartın.

kurulum:

1- önce flaş belleği bilgisayara takıyoruz, içinde dosyalarımız varsa hepsini kopyalayıp masaüstüne bir klasör oluşturup içine yapıştırıyoruz. böylece flaş belleği yedeklemiş olduk.

2- şimdi boş bir flaş belleğe sahibiz... masaüstünden "bilgisayarım" a giriyoruz. ordan flaş belleğimizin sürücüsünü bulup (flaş belleğin simgesi olduğundan emin olunuz) sağ tıklıyoruz, biçimlendir diyoruz. gelen küçük pencereden hızlı biçimlendiri seçiyoruz, format olarak fat32 seçiyoruz ve uygula diyoruz. az sonra işlem tamam oluyor ve flaş belleğimiz slax kurulumu için hazır oluyor.

3- masaüstüne geliyoruz, daha önce masaüstüne çıkarttığımız slax ve boot isimli iki klasörü kopyala yapıştır diyerek flaş belleğe yapıştırıyoruz. şimdi flaş belleğimizde boot ve slax isimli iki klasör var. bunlardan boot isimli klasöre giriyoruz ve bootinst.bat isimli dosyaya çift tıklıyoruz. (bu dosya flaş bellekten başka yerde olursa örneğin C:/ de sakın tıklamayın) çift tıklayınca ekrana msdos penceresi içinde bir iki yazı gelecek... burda enter tuşuna basıyoruz. bir iki yazı daha gelecek yine enter diyoruz, bir iki yazı daha gelecek yine enter diyoruz ve pencere kendiliğinden kapanıyor. burada flaş belleğimizi açılış diski olarak ayarlamış olduk. o artık üzerine işletim sistemi kurulabilen nur topu gibi bir flaş bellek oldu.

4- şimdi bilgisayarı yeniden başlatıyoruz ve bios ayarlarına giriyoruz... bios ayarlarından bilgisayarın başlangıç menüsünden ilk sıraya usb diski getiriyoruz, kaydedip çıkıyoruz. burda ne yaptık ? eğer bilgisayar açılırken flaş bellek takılı ise windows açılmayıp slax açılacaktır. flaş belleği çıkarttığımız zaman ise bilgisayar açılınca windows açılacaktır.
flaşı takıyoruz bilgisayarı yeniden başlatıyoruz, slax açılıyor.
flaşı çıkarıyoruz bilgisayarı yeniden başlatıyoruz,windows açılıyor. hepsi bu...

ilgilenenler için diğer derslerimiz slaxta ayarları kaydetmek, slaxı türkçeleştirmek ve slaxa program kurmak olacaktır.
Konu balik_ tarafından (05-09-2009 21:42 Saat 21:42 ) değiştirilmiştir.
alamba, DooMeD Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler