THT DUYURU


Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

Seçenekler

Windows 7'ye 7 Öneri

_EReNCaN65 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kadim Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Nereden:
VAN
Mesajlar:
6.404
Konular:
4114
Teşekkür (Etti):
86
Teşekkür (Aldı):
4955
Ticaret:
(0) %
0
1022
20-09-2009 12:59
#1

Herkes Windows 7'nin çıkışını büyük bir heyecanla bekledi. Birçok Linux kullanıcısı bile bu yeni sistemden büyük heyecan duydu. Ama bütün bunlar, Windows'un en mükemmele ulaştığını ve öğrenmeyi de bırakmasını gerektirmiyor. Bu konuda Linux camiasından öğrenmesi gereken çok şey var. Öncelikle, hepimizin yararı için gelin biz o mükemmel sayının ortaya çıkma başarısının farkına varalım. 7 sayısı mitoloji ve sayıların gizemini inceleyen numerolojide yüzyıllarca özel bir yere sahipti. Wikipedia'da
pek çok açıklama bulabilirsiniz.
Windows 7, ekim ayında yerini aldığında, milyonlarca insanın 7 kelimesine takılacağı ve düşüncelere dalması bekleniyor. Peki, bir şeyi olduğundan daha mükemmel yapmanın yolu nedir? Elbette, "sizden daha iyi" olandan öğrenmek..
Numaraya takılmaksızın Microsoft'a, kendini geliştirebileceği birkaç numara öğretelim dedik:
1. Daha sık sürüm yayımlamak:

Microsoft'un en büyük düşmanı, uzun süren sürüm yayınlama döngüsü. Linux yayımcıları ise tam tersi, yani sık sık sürüm çıkarıyorlar. Sizce kullanıcının ilgisini hangisi çeker? Sekiz yıllık Windows XP mi yoksa her altı ayda bir güncellenen diğeri mi? Taze ürün taze pazar demektir ve Microsoft da bunun farkında olmalı.
Sekiz yılın ne demek olduğunu şöyle anlatalım. Windows kullanıcılarının yüzde 60'ının hâlâ kullandığı işletim sistemi yani Windows XP çıktığında; Bülent Ecevit hâlâ başbakan, 20 milyonluk banknotlar piyasaya yeni çıkmış ve Tofaş'ın kuş serisi üretimdeydi, Plüton ise bir gezegendi!

2. Sürümlere akla yatkın isimler vermek:

Sürüm ismi politikalarının hâlâ en kötüsünün Windows'larda olduğunu belirtelim. Evet, Microsoft Windows'larda belirli bir sistematik adlandırmaya sahip ama bu pazardaki kullanıcı beklentisini karşılamıyor. Elimizde Windows 3.1, 95, NT, 98, 2000, Me, XP, Vista ve 7 var ama hangisi mükemmel bir his veriyor? Ubuntu'nun 7.10, 8.04, 8.10, 9.04 sürümleri ya da Pardus'un 2008, 2009, 2009.1 sürümleri çok daha anlaşılır olsa gerek.
Seviyeyi biraz düşür Microsoft! Eğer Windows 7'den sonra bir sürüm çıkaracaksan Windows 8 olarak adlandır onu, "Windows Panorama" ya da "Windows SLX" şeklinde değil!

3. İşletim sisteminin çevrimiçi yükseltilmesi:

Linux'un iyi yaptığı şeylerden biri İnternet üzerinden sürüm yükseltmeye olanak tanıması. Microsoft'un paket programları ya da setleri bunu kısa süre içinde gerçekleştirmesine izin verecek gibi gözükmüyor fakat bu yapmaları gereken ilk işlerden biri olmalı. Windows'u sürümünü yeni sürüme mi yükseltmek istiyorsun? En yakın elektronik mağazasına git, kasanın önünde bekle, ödemeni yap ve eski bilgisayarına format atmakla işe başla! Bu iş böyle olmamalı.
Bu arada, bir çuvaldız da Pardus'a geliyor. Geliştiricilerimizden hâlâ 2008 > 2009 geçiş betiğini bekliyoruz.

4. Daha iyi bütünleşik web uygulamaları:

Eğer Microsoft, Linux ve Mac OS X sistemlerden bir şey öğrenecekse, bilgisayar kullanıcılarının web uygulamalarına takıntılı olduklarını ve Facebook ve Twitter'da işlevsellik için her şeyi yapacaklarını bilmeli...
KDE geliştiricileri İnternet üzerinden veri aktarımı sağlayan bütünleşik Plasma teknolojilerini geliştirdi ve şu anda tüm modern Linux dağıtımları sahip bu yapıya. Pazar payı yüzde 2-3 civarında olmasına karşın Linux kullananların sesi çok daha fazla çıkıyor sosyal ağlarda. Windows 7'nin widget uygulamaları insanların ilgisini çekmede diğerleri kadar etkili olacak mı? Microsoft'un bunu yapmaya ihtiyacı var.

5. Açık kaynak kodlu geliştirme ortamlarını desteklemek:

Microsoft, geliştirme ortamları ve standartlara verdiği destekte epey bir yol katetti. Windows 7 ve önceki sürümlerin bunu bir adım daha ileriye ***ürmelerini görmeyi arzu ediyoruz.
Microsoft'un standartları desteklemeyen eski tarayıcıları, artık Microsoft için de büyük bir dert kaynağı. Örnek mi? Internet Explorer 5.5 harikası olan kimi kamu siteleri, XP uyumluluk modu olmaksızın Windows 7'de çalışmayacak!

6. Taşınabilir araçlar için hafiflemek:

Son bir yıl içerisinde Linux netbook ve akıllı telefonlardaki artış Microsoft'u gelecek nesil Windows'larda hafifletme yapması için harekete geçirdi. Netbooklar için "biçilmiş kaftan" olduğu söylenen Windows 7; en az 1 GB RAM, 16 GB disk alanı ve 128 MB'lık ekran kartı istiyor! 64 bit sürüm için 1 GB RAM ve 4 GB disk alanı daha eklemeniz gerekiyor. XP Uyumluluk moduna da sahip olmak istiyorsanız, bunun için ayrıca 1 GB RAM'a daha ihtiyaç var... Şaka gibi değil mi?
Windows 7'nin Windows XP'yi unutturacak şekilde
hafifletilmiş olması, birkaç yıl önce Vista'nın en hızlı işletim sistemi olduğunun iddia edilmesi gibi, büyük bir balon...

7. Daha iyi, daha fazla donanım desteği vermek:

Linux ile ilgili en büyük yanılgı, Linux'un kısıtlı bir donanım desteği olduğu. Aslında, Linux çekirdeği diğer tüm sistemlerden daha fazla donanım desteğiyle geliştiriliyor. Eğer bir donanım çekirdek tarafından destekleniyorsa, Linux ile çalışma şansı çok yüksek. Halbuki, Windows hâlâ, insanların satın aldıkları ürünlerden bekledikleri işlevselliği sağlamaları için karmaşık kurulum CD'lerine ve İnternet'ten indirilecek güvensiz sürücülere güveniyor. Windows 7'nin, donanım desteğini işletim sistemiyle bütünleştirmek için Linux ve Mac OS X gibi atılgan ve girişken olmaya ihtiyacı var.
Görüldüğü gibi dünyayı daha güzel bir yer yapmak için Windows 7'nin Linux'ten öğrenebileceği 7 şeyi belirttik. 7'den daha fazlası, daha iyisi için önerilerinizi belirtmekten kaçınmayın ve Windows 7'den sonraki işletim sistemi için yıllarca beklemeyin.
Şimdiden "daha iyi olanı" kullanın...
---------------------
CeHeNNeMDe MeVSiM YoK GüZeLiM HeP YaNaCaKSiN...!


HizLi Yaşa GeNÇ ÖL...!ESKiLeR TaNıR YeNiLeR ÖRNeK ALıR...!

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler