THT DUYURU

Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

chat
Seçenekler

GNU nedir?

SaMuRai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Famous Defacer
Üyelik tarihi:
09/2008
Nereden:
(nowhere) in
Mesajlar:
11.595
Konular:
3483
Teşekkür (Etti):
241
Teşekkür (Aldı):
6946
Ticaret:
(0) %
03-01-2010 21:18
#1
GNU nedir?
GNU Projesi, 'gnuğ' olarak söylenir, 1984'te özgür yazılımlardan oluşan tam bir UNIX tarzı işletim sistemi geliştirmek için başlatıldı: GNU sistemi. Linux çekirdeğini kullanan GNU işletim sistemi türevleri bugün yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ubuntu gibi kendisinden türeyen projeler için merkezi bir konumu olan GNU projesi, özgür yazılım felsefesine güçlü bir şekilde bağlıdır.

Ubuntu, kendini tamamen açık kaynak kodlu yazılım geliştirme ilkelerine adamıştır; insanların açık kaynak kodlu yazılım kullanmaları, geliştirmeleri ve bu yazılımları başkalarına aktarmaları teşvik edilmektedir.

"Özgür yazılım" sadece, edinmek için yazılıma para ödememeniz demek değildir, aynı zamanda yazılımı dilediğiniz her şekilde kullanabilmeniz anlamına gelir: özgür yazılımı oluşturan kod herkesin indirebilmesi, değiştirebilmesi, düzeltebilmesi ve herhangi bir şekilde kullanabilmesi için erişilebilirdir. Böylece özgür yazılımın genellikle ücretsiz olması yanında, bu özgürlükler teknik avantajlar da sunmaktadır: program geliştirilirken diğerlerinin çalışmaları kullanılabilir, bu çalışmalar üzerine inşa edilebilir. Özgür olmayan yazılımlarla bunu yapmak olanaksızdır, bir program geliştirirken sıfırdan başlamak gerekir. Bu nedenle özgür yazılım geliştirme süreci hızlı, verimli ve heyecanlıdır!

Özgür yazılım ve ardındaki ideolojik ve teknik felsefe hakkında daha fazla bilgiye GNU web sitesinden erişebilirsiniz.
---------------------
Abracadabra


I am a star.

Started from the bottom now im here

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler