THT DUYURU

chat
Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Linux İle Bilinmeyenler ..

CreMieu-X' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
05/2010
Nereden:
Burbank
Mesajlar:
5.532
Konular:
4316
Teşekkür (Etti):
98
Teşekkür (Aldı):
573
Ticaret:
(0) %
0
851
02-02-2011 11:22
#1
GNU nedir?
GNU'nun açılımı, 'GNU is Not Unix'tir. Yani GNU, 'GNU, Unix değildir' anlamına gelmekte olan özyinelemeli (recursive) bir kelimedir. 1984 yılında tamamen özgür yazılımların meydana getirdiği bir işletim sistemi ve işletim sisteminin araçlarının geliştirilmesi çalışmasının adıdır.GNU, özgür yazılım camiasının felsefesini ve görüşünü bünyesinde barındıran bir akımdır.
GPL nedir?
Yazılan özgür yazılımların bir şemsiye altında toplanması için 1985 yılında yine Stallman tarafından FSF (Free Software Foundation) kuruldu, GPL (General Public Licence), GNU ([Linkleri Görmek İçin Üye olmalısınız...]) yazılımların özgürlüklerini korumak üzere FSF tarafından duyurulmuş bir yazılım lisansıdır.LinuX bir Unix türevi midir?
LinuX , Unix’e son derece benzer bir yapıya sahiptir.Ancak Unix’e göre daha modern bir çekirdektir. Unix’in dosya yapıları ve klasör sistemini LinuX’ta da görmek mümkün. Pek çok komut ortaktır.Her iki işletim sistemide POSIX uyumludur. Ancak LinuX bir unix türevi değildir.
LinuX, Unix’teki pek çok teknolojiden esinlenerek ortaya çıkarılmıştır.Ancak Unix’le olan uyumluluğu son derece kısıtlıdır.LinuX’ta Windows yazılımları çalışır mı?
LinuX,doğrudan Winows yazılımlarını çalıştıramaz.Ancak, LinuX altındaki WMWare ya da Wine gibi programlarla , sanal bir PC yaratmak ve bu PC’nin üzerine Windows kurmak mümkündür.Aynı şekilde Windows altında da bu tip sanal PC’ler yaratabilirsiniz ve üzerlerine LinuX, Unix yada başka işletim sistemlerini kurabilirsiniz.LinuX’ta virüs tehdidi var mı?
LinuX dünyasında virüs sayısı yok denecek kadar azdır.Windows ve hatta Macintosh dünyası ile karşılaştırıldığında son derece az sayıda virüsün varlığı tespit edilmiştir.LinuX masaüstlerine virüs olarak gelen yazılımların çoğu, diğer üreticilerin bulaştığı dosyalardır.Bir virüsün LinuX’a zarar verme olasılığı, diğer işletim sistemlerindekine göre çok daha azdır.RPM nedir?
RedHat Package Managament (RPM) teriminin baş harfleri ile temsil edilen bir paket yöneticisidir ve RedHat firmansın kedi hazırladığı paketlerin kurulum ve yönetimni yapmak üzere yazılmıştır.Son derece yaygınlaşmış bir paket yönetim yazılımıdır.Paket yöneticisi nedir?
LinuX ismi altında sadece bir işletim sistemi çekirdeğine ait.Bir LinuX işletim sistemlerinden bahsettiğimizde bu çekirdek ve etrafındaki uyumlu diğer yazılım bileşenlerinden söz etmekteyiz. Pencereleri oluşturan arabirim yazılımdan dosya yönetim yazılımına kadar hemen hemen her tür işlev bu çekirdeğe yazılım paketleri halinde eklenir. Paketler , çekirdeğe özel olarak derlenmiş ve içinde dağıtımı hazırlayan kişilerce öngörülen değişikliklerin yapıldığı özel yazılım parçalarıdır. Binlerce paketten oluşan LinuX dağıtımları olduğu gibi , sadece birkaç yüz paket ile birlikte gelen dağıtımlar da bulmak mümkün.
kralx91 Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler