THT DUYURU

chat
Linux Linux İle İlgili Bilgi Paylaşım Platformu

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Linux Güvenliği

-KG- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
01/2011
Mesajlar:
1.653
Konular:
600
Teşekkür (Etti):
49
Teşekkür (Aldı):
358
Ticaret:
(0) %
0
788
04-04-2011 23:21
#1
[COLOR=Lime][B]Güvenilir sistem yapılan saldırılara maksimum seviyede karşı koya bilecek bir sistemdir. Bir sistemin güvenilir olması için sistemde saldırganlara yardımcı olabilecek açıklar ve zayıflıklar minimuma indirilmelidir. Bunun için sistem zamanında güncellenmeli, kullanılmayan servisler ,portlar kapatılmalı, sistemin temel görevi olmayan tümprogramlar kaldırılmalıdır. Aşağıdaki metinde tüm bunların nasıl yapılacağı ele alınmıştır. Metin 2 kısımdan oluşmaktadır1. Sistemi güvenilir yapmak için gereken güncellemeler Bu bölümda kernelin yeni versiyonlarının ve update'lerin ne işe yaradıkları ve nasıl yüklenecekleri anlatılmıştır.
2. Gereksiz programların, portların, servislerin kaldırılması Bu bölümde portların , gereksiz servislerin neden tehlikeli olabilecegi ve nasıl kaldırılacağı anlatılmıştır.
Güncelleme
Bu bölümde RedHat Linux için güncellemenin nasıl yapılacağı anlatılmıştır. RedHat Linux'un her versiyonunun bir sürü update'i ve kernelinin de sürekli yeni versiyonları çıkar. Bunların çıkmasının nedeni, bir önceki versiyondaki açıkları kapatmak, sistemi daha güvenli ve saglıklı yapmaktır. Bunların sürekli takip edilmesi ve sistemin güncel tutulması gerekmektedir. Bunları yapmazsanız sisteminizde çoğu Linux kullanıcısı tarafından bilinen açıklar kapatılmamış olur ve bu da sisteminize yapılabilecek saldırıların daha fazla zarar vermesine yol açar. Sistemin güncellenmesini iki alt başlık altında inceleyeceğiz.
1. Kernelin yeni versiyonunun indirilmesi ve derlenmesi.
2. Update'lerin geçilmesi.
Kernelin Yeni Versiyonun Indirilmesi Ve Derlenmesi NOT: Kernelin derlenmesi fazla zor değil. Fakat daha önce hiç derlemediyseniz, dikkatli olmanızda ve daha önce bu işi yapmış olan birisini yanınızda bulundurmanızda fayda vardır. İlk yapmanız gereken iş kernelin en son versiyonunun indirilmesidir. https://tik.lat/VIfSS sayfasına gidiniz ve kernelin en son stable versiyonunu /tmp dizinine indiriniz.Daha sonra [url=http://www.openwall.com/]Openwall Project - Information Security software for open environments

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler