THT DUYURU

macOS Apple'ın geliştirdiği macOS işletim sistemi hakkında bilgi alabileceğiniz bölümümüz.

takipci
chat
Seçenekler

Mac'te Terminal Nasıl Kullanılır ?

Laurange - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2017
Nereden:
Bakü
Mesajlar:
3.240
Konular:
256
Teşekkür (Etti):
674
Teşekkür (Aldı):
915
Ticaret:
(0) %
3 Hafta önce
#1
Mac'te Terminal Nasıl Kullanılır ?


Mac'teki Terminal uygulaması, bazı görevleri grafik kullanıcı arabirimini (GUI) kullanarak gerçekleştirebileceğinizden çok daha hızlı gerçekleştirmek için Unix komutlarını kullanmanızı sağlayan komut satırı arabirimidir. Terminal komutları ile dosyaları açabilir, Mac'inizin performansını artırabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Başlamanız için bazı komutları da dahil olmak üzere Mac'te Terminal'i nasıl kullanacağınız aşağıda açıklayacağım.Terminal Açarak Başla

Tabii ki, ilk adım Terminal'i açmaktır. Bunu yapmak için birkaç seçenek vardır, ancak en kolayı Spotlight'ı açmak için Command + Boşluk Çubuğu'na basıp "Terminal" i aramaktır. Top Hit, Terminal uygulaması olmalıdır. Açmak için çift tıklayın.Terminal penceresi açıldığında, genişlemek için köşelerden birini sürükleyerek yeniden boyutlandırabilmeniz mümkün. Uygulamanın görünümünü Terminal> Tercihler'e giderek veya Command +, (virgü ilel) klavye kombinasyonuna tıklayarak da değiştirme imkanınız mevcut. Görüntülenen Profiller iletişim kısmında, komut pencerelerinin görünümünü stilinize veya gereksinimleriyle orantılı şekilde değiştirebilirsiniz.Terminal pencereniz istediğiniz görünüme sahip olduktan sonra, bilgisayarda komutları yürütmek için kullanmaya başlayabilirsiniz.Terminal Komutlarının Temelleri

Terminal ile birçok güzel (ve kullanışlı) şey yapabilirsiniz. Örneğin, gerçekten isterseniz, Mac'inizin sizinle konuşmasını sağlamak için bir Terminal komutu kullanabilirsiniz. Ancak başlamadan önce Terminal komutlarının nasıl yazıldığını bilmek faydalı olacaktır.Her Terminal komutunun üç bölümü vardır.

Komut: Bu, bir komutu yürütmek için Terminal penceresine yazacağınız gerçek harflerdir. Terminal komutlarını kullanırken çok dikkatli olun, çünkü bazı komutlar dosyaları silebilir veya bilgisayarınızın çalışmasını engelleyebilecek başka hasarlara neden olabilir.Argüman: Komutun bu kısmı, komutun hangi kaynaklar üzerinde çalışması gerektiğini söyler. Örneğin, bir cp veya copy komutunun bu pencereyi veya başka bir kopyasını kopyalaması gerekir mi?
Çıktıyı değiştiren bir seçenek: Bu, belirli bir komutun sonuçlarının nerede görüneceğiyle ilgili bir yönergedir.Örneğin, bir dosyayı taşımak istiyorsanız, mv komutunu kullanırsınız. Bu komutun bağımsız değişkeni, taşımak istediğiniz dosyanın konumu olacaktır. Çıktı, dosyanın taşınmasını istediğiniz konum olacaktır. Bu nedenle, bir dosyayı masaüstünüzden Belgeler dosyanıza taşımak için aşağıdaki gibi görünebilirsiniz:

Kod:
mv ~/Desktop/TerminalTestFile.rtf ~/********s


Terminal Komutlarını Kullanma Kuralları

Artık Terminal komutlarının nasıl yazılacağı ve kullanılacağı ile ilgili temel bilgileri anladığınıza göre, anlamanız gereken birkaç kural var.

Terminali kullanırken her zaman komutu yazmalı ve ardından klavyenizdeki Enter veya Return tuşuna basmalısınız.

Pencerenin sol üst köşesindeki Kapat, Genişlet ve Gizle düğmelerini kullanmanın ötesinde Terminal penceresiyle etkileşim kurmak için fareyi kullanamazsınız.

Çalışan bir komutu kesmek için Ctrl + C tuşlarına basın.Farenizi kullanmadan Terminal'den çıkmak için Command + Q yazın.

Komutlar, bilgisayarınızda son kullanılan konumda otomatik olarak yürütülür. Bir komutun yürütülmesi için farklı bir konum belirtmek istiyorsanız, yürütmek istediğiniz komutu belirtmek için cd komutunu ve bir dizin yolunu kullanmanız gerekir.Devam etmeden önce bir not daha. Daha önce hiç terminal kullanmadıysanız, bir komut yürütürken kafanız karışabilir ve Terminal penceresinde hiçbir şey olmaz. Endişelenme. Birçok durumda, tam olarak olması gereken budur.

Örneğin, cd ~ yazdığınızda Giriş dizinine dönersiniz. Terminal pencerenizde, imleciniz herhangi bir şey olduğunu göstermeden bir sonraki satıra ilerleyecektir. Emin olun, artık Ana dizininize geri döndünüz.Mac'te Terminal Komutlarını Kullanma

Temel bilgiler kullanımdan kaldırıldığında, bilgisayarınızı kullanırken daha hızlı hareket etmek ve daha verimli olmak için Terminal komutlarını kullanmaya başlayabilirsiniz. İşte ayaklarınızı ıslatmayı deneyebileceğiniz birkaç Terminal komutu, ancak neredeyse tüm ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullanabileceğiniz çok Mac Terminal komutu var.Temel Terminal komutlarının çoğu bilgisayarınızdaki dosyalarda veya dizinlerde gezinmeyi içerir. Örneğin, geçerli dizindeki tüm dosyaların bir listesini görüntülemek için ls komutunu (küçük L, küçük S) kullanabilirsiniz. Bu nedenle, Belgeler'deyseniz ve ls yazarsanız, Belgeler dizinindeki (veya klasördeki) tüm dosyaların bir listesini görürsünüz.---------------------
𝓛𝓐𝓤𝑅𝓐𝓝𝓖𝓔
ㄶ ㄷ ㄸ ㄹ ㄺ ㄻ ㄼ ㄽ ㄾ ㄿ ㅀ ㅁ
Konu Laurange tarafından ( 3 Hafta önce Saat 12:04 ) değiştirilmiştir.
Codx, DarkS0LDIER, OneIvomec, Liserjik Teşekkür etti.
PourLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Green Team (Deneyimli)
Üyelik tarihi:
03/2016
Nereden:
Mesajlar:
1.525
Konular:
293
Teşekkür (Etti):
502
Teşekkür (Aldı):
523
Ticaret:
(0) %
3 Hafta önce
#2
Cevap: Mac'te Terminal Nasıl Kullanılır ?
Ellerine sağlık
---------------------
PourLa
Html/Css > Python > C ve C++
( }-----{ TÜRK HACK TEAM }-----{ )
Twitter | Telegram | İnstagram

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler