İPUCU

Modem Airties, Tp-link, zyxel ve diğer tüm modem markaları hakkında bilgiler " kurulum, sorun " burada!

Seçenekler

VDSL2 - ADSL - DSLAM Nedir?

firehackturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2016
Nereden:
Distopya
Yaş:
22
Mesajlar:
9.748
Konular:
1231
Teşekkür (Etti):
5760
Teşekkür (Aldı):
2705
Ticaret:
(0) %
11-01-2017 05:38
#1
VDSL2 - ADSL - DSLAM Nedir?
VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line 2) telefon hizmeti için kurulmuş bakır kablo altyapısı kullanan bir geniş bant erişim teknolojisidir. Merkezi santrallardan açık hava santrallerine kadar fiber çekilerek ya da direk müşterinin binasına kadar fiber çekerek kurulur.

VDSL2 DSL telli geniş bant erişimin en son teknolojisidir. "Üçlü telekom hizmetleri" (Telefon, İnternet ve Televizyon) sunması için tasarım edilmiş. VDSL2 operatörlere adım adım mevcut DSL altyapı üzerinden (yani yep yeni bir altyapı kurmadan) hizmetlerini geliştirmelerini sağlıyor.

VDSL2, International Telecommunications Union bünyesinde ITU G.993.2 standardı olarak belirlenmiş.

ITU-T G.993.2 (VDSL2), G.993.1 (VDSL)'nin bir iyileştirmesidir. Hem simetrik hem asimetrik olarak imkân tanıyor, ve 30 MHz kapasitelik bir kablo üzerinde 200 Mbit/s'ye kadar bant sağlayabiliyor.

VDSL2'nin verebileceği hız çok hızlıca mesafeyle iniyor. Kaynakta teoride 250 Mbit/s olabilirken, 500m mesafeyle 100 Mbit/s'ye kadar düşüyor, ve 1 km mesafede 50 Mbit/s'ye düşüyor. Ankastre kutudan 1.6 km'den uzak binalarda performansı ADSL2+ ile aynıdır.

ADSL benzeri uzun menzil performansı VDSL2'nin en önemli avantajlarından biridir. LR-VDSL2 özellikli sistemler 4–5 km arası mesafelerde 1-4 Mbit/s civarındaki hızları destekleme yeteneğine sahip olup, VDSL1 sistemleri gibi kısa mesafelerle veya MTU/MDUlarla limitlenmemiştir.



ADSL :

ADSL (İngilizce: Asymmetric Digital Subscriber Line), Asimetrik Sayısal Abone Hattı, günümüzde internet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı tekniğidir. Bir dağıtıcı (İngilizce: Splitter) , tek bir telefon bağlantısı ile hem ADSL hattına hem de gelen çağrılara izin verir. ADSL genellikle merkez ofisten 4 kilometreden uzakta olmayan mesafelere dağıtılabilir. Fakat kablo bağlantısının izin verdiği ölçüde 8 kilometreye kadar ulaşabilir.

Telefon santralinde geleneksel telefon ağı için hat genellikle başka bir frekans dağıtıcısının ses bandı sinyalini ayırdığı yer olan Digital Abone Hattı Erişim Çoklayıcısı/Paylaştırıcısı (İngilizce: Digital Subscriber Line Access Multiplexer) 'nda sona erer. ADSL tarafından taşınan veriler genellikle telefon şirketinin veri ağı üzerinden yönlendirilir ve sonunda internet protokol ağına ulaşır.

Asimetrik kelimesi, veri transfer hızının, gönderim ve alım için eşit olmadığını belirtir. Kullanıcının veri alım hızı, gönderim hızından yüksek olur.



DSLAM :


DSLAM (Digital Subscriber Line Access Multiplexer) Digital Abone Hattı Erişim Çoklayıcısı/Paylaştırıcısı; bir Network çevre birimi/aygıtı olup, umumiyetle bir Telefon İşletmesinde (Türkiye'de örnek olarak TT) merkezi sistem mekanizması olarak, birçok müşteriye/aboneye DSL bağlantısını tek bir yüksek hızlı ATM hattı üzerinden verir.

DSLAM birçok DSL abonesinden gelen sinyalleri toplar, ve yüksek hızlı bir BACKBONE (network omurga) hattına MULTIPLEXER (Çoklayıcı) teknolojisini kullanarak iletir. DSLAM DSL sinyalini aldığı zaman, POTS dağıtıcılı bir ADSL modem aracılığıyla ses ve veriyi algılar; ses PSTN'e , veri ise DSLAM a gönderilir, ordan da ATM aracılığıyla Internete çıkar. Aboneye cevabı da ATM sonra DSLAM ve ADSL ile geri gelir.

VDSL modemler VDSL sinyalini üretebilecek DSLAM'lere bağlanırlar, VDSL DSLAM'ler katman iki protokolü olarak EFM (Ethernet in Frist Mile) protokolünü kullanırlar. VDSL teknololojisinde kullanılan taşıma frekanslarının yüksekliğinden dolayı ADSL'e kıyasla daha kısa mesafelerde hizmet verilebilmesine karşın, çok daha yüksek bant genişliklerinden yararlanılabilinir. 200 metreye kadar 100 Mb/s bant genişliğine erişilebilinir. VDSL için FTTB, FTTC, FTTx uygulamaları en uygun çözümlerdir. 8 portlı VDSL DSLAM'ler ile FTTB, daha fazla portu olan VDSL DSLAM'ler ile FTTC uygulamaları uygudur.


Kullanılan ürüne bağlı olarak, DSLAM çoklayıcıları DSL hatlara bazı asynchronous transfer mode (ATM) birleşimleri ile bağlanırlar.

DSLAM Telefon İşletmelerine en hızlı Telefon hat teknolojisini DSL ve en hızlı BACKBONE network teknolojisi olan ATM'i önerir.

Daha fazla DSLAM Telefon İşletmesi, daha fazla abone demektir.
---------------------
Hayaletler görüyorum desem güler misin bana?

Eski ANKA moderatörü

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı