THT DUYURU

chat
Modem Airties, Tp-link, zyxel ve diğer tüm modem markaları hakkında bilgiler " kurulum, sorun " burada!

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Wi-Fi 6 ''802.11ax'' Nedir?

Quinones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
13.574
Konular:
5647
Teşekkür (Etti):
1331
Teşekkür (Aldı):
3584
Ticaret:
(0) %
0
11336
11-01-2019 21:13
#1


802.11ax, yüksek verimliliğe sahip kablosuz ağ olarak biliniyor ve birçok yerde Wi-Fi 6 olarak adlandırılıyor. Bu yeni isimlendirme standardı Wi-Fi Alliance tarafından belirlendi. Bir önceki nesiller, Wi-Fi 5 (802.11ac) ve Wi-Fi 4 (802.11n) olarak biliniyordu.Wi-Fi 6, 802.11ac ile kıyaslandığında tek kullanıcı veri transferini %37 daha hızlı gerçekleştirecek. Daha da önemlisi, özellikle kalabalık çevrelerde kullanıcı başına dört kat daha fazla veri transferi gerçekleştirilebilecek olması. Ayrıca Wi-Fi 6 daha iyi güç verimliliğine sahip olacak ve cihazların batarya sürelerini artıracak.

802.11ax, hücresel veri endüstrisinden alınan birçok çoklu kullanıcı teknolojisini kullanacak. MU-MIMO ve OFDMA olarak adlandırılan bu teknolojiler, çok daha fazla eş zamanlı bağlantı ve daha geniş kullanım imkanı sunarak performansı ve kapasiteyi artıracak. Özellikle birçok cihazı aynı anda kullanan kullanıcılar bu teknolojilerin faydasını görecek. 2022 yılında ev başına 50 cihaza ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Wi-Fi 6, daha önce de bahsettiğim gibi daha sıkışık ağların bulunduğu alanlarda etkili olacak ve özellikle nesnelerin internetinin (IoT) gelişimine katkıda bulunacak. Wi-Fi 6 da çok daha fazla cihazın yükünü kaldırabilecek ve daha iyi çoklu kullanıcı veri aktarım imkanı sunacak.Genel olarak Wi-Fi 6, 802.11ac standardının üzerine 50’den fazla güncellenmiş özellik koyacak. Ancak standardın son halinde bu özelliklerin hepsi yer almak zorunda değil.

Wi-Fi 6’dan beklenen özellikleri şu şekilde listelemek mümkün:

- Ultra-HD ve sanal gerçeklik yayınları için daha fazla bant genişliği
- Daha fazla aktarım imkanı sunacak çoklu bağlantı desteği
- Daha fazla bant (2.4 GHz ve 5 GHz’in yanı sıra 1 ve 6 GHz)
- Bahsedilen bantlar daha fazla kanala bölünebilecek ve daha fazla iletişim imkanı sunacak
- Paketler daha fazla veri içerecek ve ağlar farklı veri akışlarını tek seferde işleyebilecek
- Maksimum menzilde 4 kata kadar daha fazla performans
- Dış mekanlarda ve kalabalık ortamlarda daha iyi performans
- Sunumun zayıf olduğu ağlardan kablosuz trafiği azaltma


2013 yılından tanıtılan 802.11ac (Wi-Fi 5), günümüzün ev kullanımı için yeterli olsa da sadece 5 GHz bandını kullanıyor ve aynı zamanda bağlanan artan sayıda cihaz desteği sunan çoklu kullanıcı teknolojilerini içermiyor.

Wi-Fi 6, tam özellikleriyle birlikte son halini aldığında önceki standartlar ile geri yönelik uyumlu olacak. 2.4 GHz ve 5 GHz bantlarını içermekle birlikte mevcut hale geldiğinde 1 GHz ve 6 GHz bantlarını da sunacak. Daha fazla bant mevcut hale geldiğinde bant genişliği daha küçük alt kanallara bölünebilecek ve daha fazla cihaza bağlantı sunma imkanı sağlanacak.

Wi-Fi 5, MU-MIMO sayesinde alış kanalında dört kullanıcıya bağlantı imkanı sunsa da, gönderiş kanalında aynı anda sadece bir kullanıcıyla bağlantı imkanı sunuyor. Kağıt üzerinde 802.11ax, hem alış, hem de gönderiş kanalı için 8 kullanıcıya kadar bağlantı imkanı sunacak. Tek bir kullanıcıya da dört eş zamanlı akış sağlamak da mümkün olacak. Ancak 802.11ax sertifikalı ilk cihazlarda daha düşük sayıda bağlantı değerlerinin görülebileceği belirtiliyor.

Wi-Fi 6 ayrıca OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) desteği sunuyor. Bu Wi-Fi 5 ile sunulan OFDM özelliğinin çoklu kullanıcı hali olarak da belirtilebilir. Bu sayede gecikme azalıyor ve bir kanalı 30 kullanıcıya kadar paylaştırma imkanı sunarak verimlilik ve kapasite artırılıyor.802.11ax ile birlikte router bağlantıya hazır olduğu cihazlardan istek gelmeden daha net şekilde duyuracak. Wi-Fi 6’ın genel veri aktarım oranları ve kanal genişlikleri Wi-Fi 5’e benzer olsa da, yeni teknolojilerle birlikte verimlilik ve iş gücü belirgin şekilde artacak ve tek kanal üzerinde bulunan onlarca cihaza saniyede gigabaytlarca veri sunulabilecek.Wi-Fi 5, statik bölme özelliğine sahipti ve son parça hariç bir veri paketindeki tüm bölümlerin eşit boyutta olmasını gerektiriyordu. Wi-Fi 6 ise dinamik bölme özelliğine sahip ve ağ kaynaklarının daha iyi kullanımı için parçaların farklı boyutlarda olmasını olamak sağlıyor.

Wi-Fi 5 standardı ile dört antene kadar sunulan beamforming desteği Wi-Fi 6 ile sekize çıkarılıyor. Beamforming veri transfer oranlarını artırıyor ve her doğrultuda tek seferde sinyal göndermek yerine, sinyalleri belirli bir cihaza yönlendirerek menzili artırıyor. Bu da hızlı ilerleyen cihazlarla çok iyi çalışamayan MU-MIMO özelliğine yardımcı oluyor.

Target Wake Time özelliğiyle birlikte router, bir cihaza ne zaman uyanacağını ve uyuyacağını söylüyor. Böylelikle cihaz bir kanalda ne zaman bağlantı kuracağını bildiği için batarya süresinde ciddi değişiklikler olacak.Yükleme kaynak zamanlayıcısı sayesinde günümüz ağlarındaki gibi cihazlar veri upload’ı için yarışmak yerine, çakışmalar önlenecek ve daha iyi kaynak yönetimi sağlanacak. Wi-Fi 6, iki ağ kaynak yöneticisi vektörüne sahip olacak. Bu vektörlerden biri ağ içerisinde diğeri de çevre ağlara yönelik çalışacak. Böylelikle enerji tüketimi ve çakışmalar azaltılacak. Tüm bu özellikler ile birlikte açık alanlarda daha iyi performans sunulacak ve bu alanlara yönelik yeni bir paket formatı yeter alacak. Hatalar ve gecikmeler bu şekilde azaltılacak.


Wi-Fi 6’nın 6 GHz İçerecek Şekilde Geliştirilmesi

Qualcomm gibi şirketler, gelecek nesil ağlarda gerekli hizmet kalitesini sağlamak için 2.4 GHz’den ya da 5 GHz’den daha geniş ağ yelpazesine sahip olunması gerektiğinin farkındalar. 2.4 GHz bandı genel elektronik cihazlar tarafından doyurulmuş durumda, ancak 5 GHz de 80 MHz ya da 160 MHz gibi daha geniş bant genişliğini kanalları için yetersiz.

Yeni nesil ağ ihtiyaçları için önde gelen teknoloji şirketleri 6 GHz’in lisanslanmamış teknolojiler için açılmasını ve farklı teknik kurallara ve korumaya sahip 4 alt banda ayrılmasını istiyor. IEEE 802.11ax görev grubu da bu yeni bandın Wi-Fi 6’da yer almasına karar verdi.

6 GHz bandının lisanslanmamış alan olarak kullanılmasına izin verilirse, FCC’den izin alınmadan yeni nesil teknolojiler için daha hızlı ve daha yenilikçi yatırımlar ve çalışmalar yürütülebilecek. Wi-Fi 6 ya da 802.11ax’in farklı ağ ihtiyaçları için şu anda geliştirilen kablosuz standartlarından yalnızca biri olduğunu da belirtmek gerekiyor. 11ad/ay, 11ah gibi birçok standart da geliştiriliyor.

Qualcomm’un belirttiği gibi, sorun kablosuz ağların ne kadar hızlı olacağı değil de, kablosuz ağların farklı çeşitteki cihazların ve hizmetlerin artan ihtiyacını karşılama kapasitesi. Wi-Fi 6 ise stadyumlar, apartmanlar gibi kalabalık yerlerde bulunan ağların performansını ciddi şekilde artıracak. Bu yüzden diğer standartlardan çok daha hızlı şekilde benimseneceği düşünülüyor.

Ev kullanıcıları için 100 Mb/s ve 1 Gb/s arasındaki geniş bant bağlantılar daha ulaşabilir hale geldikçe ve nesnelerin interneti ile her şey online oldukça, Wi-Fi 6’ya duyulan ihtiyaç daha da artacak.

Belirttiğim gibi taslak 802.11ax özelliklerine sahip router’lar piyasada mevcut. Ancak standardın son hali Aralık 2019’da belli olacak. Şu anda mevcut olan cihazlar Wi-Fi 6’nın tüm yeteneklerini desteklemeyebilir. Bu yüzden piyasaya çıkacak ikinci dalga donanımlarda 6 GHz bandı ve diğer ek özelliklere destek görebiliriz.

Kaynak: https://www.technopat.net/2019/01/04...likleri-nedir/
---------------------
Emekli Orgeneral ( ÜDY Üyesi )
Konu PALA tarafından (20-01-2019 01:33 Saat 01:33 ) değiştirilmiştir.
I Am SHERLOCKED Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler