THT DUYURU

Modem Airties, Tp-link, zyxel ve diğer tüm modem markaları hakkında bilgiler " kurulum, sorun " burada!

takipci
chat
Seçenekler

Nedir bu fiber altyapıda kullanılan gpon?

InSpy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2019
Mesajlar:
984
Konular:
48
Teşekkür (Etti):
399
Teşekkür (Aldı):
218
Ticaret:
(0) %
14-09-2019 16:36
#1
Nedir bu fiber altyapıda kullanılan gpon?
Merhaba, bu konumda sizlere biraz gpon'dan bahsedeceğim. Oturduğu yerde fiber altyapı bulunan kişiler gpon olmadan adsl yada vdsl modem kullanamazlar.

Resimde yeşil kısım yani pon yazan yere fiber optik kablo takılır. Sarı kısım-Lan yazan kısıma lan kablosu takılır ve modeme bağlanır.Gigabit Passive Optical Network (GPON) IP temelli, TDMA veri iletim modeli ile çalışan , gelen veri içeriklerini bir düzen içerisinde sıralayarak, tüm kullanıcılara bir algoritma ile gönderip, her kullanıcıdan gelen verileri de alıp, IP omurgasına ileten Asimetrik veri iletim teknolojisidir.

İletim fiber optik üzerinden 1 core bağlantı ile yapılır. Abonelere dağıtımı yapılırkende, pasif bölücüler (splitter) kullanılır. Splitter’ler içlerinde yer alan prizmalar sayesinde sinyali diğer fiber uçlara bölümlendirerek aktarılmasını sağlamaktadır. 2 yönlü trafik bu prizmalar içerisinde dağılmaktadır.

Böylece örneğin, bir binaya gelen tek bir fiber 2 ila 64 arası aboneye kadar bölünerek tüm dairelerin fiber optik altyapıyı kullanmasına olanak sağlanabilir.GPON’un diğer sistemlerden farkı nedir?

Diğer sistemlerden farkı ise bu bölme ve daha fazla kullanıcıya hizmet görevini aktif olarak değil’de tamamen pasif ürünler üzerinden ekonomik gerçekleştiriyor olmasıdır. GPON teknolojisinde ekonomik sürecin başlamasının ilk yapı taşı Bölücüler (Splitter) üstlenmektedir. bu ürünlerin enerji ,ısı gibi faktörlerden uzak gerçekleşiyor olması ve kullanılan SFP ürünlerinin hassasiyetine göre 5 ila 20km uzunluğa kadar veri iletebilmesi büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Veri hızı çok yüksek olduğu için (+/- 2.5Gbit(Down) 1.25Gbit(Up)) çok hızlı internet erişiminin yanısıra tv yayını, video konferans, telefon, faks gibi her türlü iletim sorunsuz olarak kullanılabilmektedir.

Türkiye’de uzun zamandır pilot proje olarak yürüyen GPON 2008 yılının başlarından itibaren gerçekleştirilmeye başlamıştır.

GPON teknojisinin avantajları nelerdir?
Fiber optik teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde kullanıcıların hayal ettiği olanaklar artık bir düş olmaktan çıkmış ve hizmete sunulmuştur.

Fiber optik teknolojisi, uygulama topolojisine bağlı olarak adlandırılan FTTx ve GPON sistemleri ile; Internet, TV ve telefon hizmetlerinde yüksek hız, yüksek kalite, kullanımda esneklik ve düşük fiyat unsurlarını bir araya getiren “Triple-Play” teknolojisini kullanıcıların hizmetine sunmaktadır.
Konu InSpy tarafından (14-09-2019 16:38 Saat 16:38 ) değiştirilmiştir.
"P4RS Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler