THT DUYURU

Modem Airties, Tp-link, zyxel ve diğer tüm modem markaları hakkında bilgiler " kurulum, sorun " burada!

Seçenekler

Modemlerle İlgili Bilmek İstediğiniz Her Şey

TheKar1zma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
10/2012
Nereden:
-
Mesajlar:
9.508
Konular:
1065
Teşekkür (Etti):
1607
Teşekkür (Aldı):
8394
Ticaret:
(0) %
19-05-2013 10:50
#1
Modemlerle İlgili Bilmek İstediğiniz Her Şey
Modem Nedir ?
Modulator-Demodulator kelimelerinin kısaltması MODEM. Yani verileri ses sinyallerine ses sinyallerini verilere dönüştürebilen cihaz.

Bilgisayarın işlediği verileri telefon hattı üzerinde taşımak için onları ses sinyallerine çevirenmek gerekir.Bu sinyalleri telefon hattı aracılığı ile karşidaki bilgisayara ilettiğimizde, karşıdaki alıcı bilgisayar bu ses sinyallerini kullanabileceği verilere dönüştürebilmelidir. Bilgisayarların telefon hatları üzerinden iletişim kurabilmeleri için verileri alıp ses sinyallerine (MOdülasyon) çeviren ve telefon hattından aldığı ses sinyallerini yine verilere (DEModülasyon) dönüştürebilen bir cihaza ihtiyaç vardır. Bu işlemleri gerçekleştirebilen cihazlara yaptıkları modulasyon-demodülasyon işlemi nedeni ile MODEM adı verilmiştir.


Normal bir modemin üzerinde bulunması gereken 3 entegre;

1-DSP
2-Controller
3-PC ile haberleşmeye uygun bir arabirim. (ISA, PCI, USB gibi )DSP Nedir?
Digital Signal Processor (Sayısal Sinyal İşlemcisi)


HCF Nedir ?

Conexant eski adıyla Rockwell tarfından ortaya çıkarılmış bir modem türüdür. HCF ( Host Controlled Family) yani İşlemci Tarafından Denetlenen Modem Ailesi. Bu modemler üzerlerinde DSP ünitesi bulundururlar. HCF için normal bir modemde Denetçi entegrenin yaptığı işlemleri işlemciye yaptıran modem türü demek daha doğru olacaktır.


HSP ve HSF Nedir ?

Aslında PCTel tarafından ortaya çıkarılan HSP modemler ile Rockwell tarfından ortaya cıkarılan HSF modemler arasında belirgin bir fark bulunmamaktadır. HSP ve HSF modemler arasındaki fark iki farklı üreticinin belirlediği iki farklı isimden ibarettir. HSP (Host Signal Pocessing) türü modemlerde bu kez HCF'lerde soz ettiğimiz denetçi entegre bulunmaktadır. Ama HSP lerde normal bir modemin mutlaka üzerinde bulundurmadı gereken "Sayısal Sinyal İşlemcisi" yani DSP yoktur. Modem haberleşme arabirimi aracılığı ile bu DSP nin normalde yapması gerken işlemleri bilgisayarın işlemcisine yaptırmaktadır.

Özellikle HSP yada HSF olarak adlandırılan modemlerin, Pentiun MMX ve Pentium II aliesindeki işlemcilerde (166MMX - PII233) işlemci kullanımına bindirdiği yük işlemci kapasitesinin %50'si civarındadır.

İşte bu nedenle internete bağlı bir bilgisayarın birkaç programı aynı anda kullanıyor olması halinde özellikle HSP yada HSF modemler internet bağlantısını koruyamamakta yada veri transferi durmaktadır. HCF modemler ise aynı oranda işlemci gücü tüketmemelerine rağmen normalde Denetçi entegrenin üzerinde bulunan RAM den denetçi entegreye sahip olmamaları nedeni ile yararlanamıyor olmaları aynı sorunları ortaya çıkartacaktır.

(Denetçili modemlerin üzerlerinde RAM bulunduruyor olmaları bu extra belleğin internet erişimi için sağladığı yarar düşünülürse, üzerinde hem DSP hemde Denetçi bulunan bir modemin denetçi üzerinde taşıdığı RAM pozitif bir performans artışı sağlayacaktır.)
gaming modem ? Aslında böyle bir modem türü bulunmamasına rağmen özellikle US Robotics denetçili modemler için kullanılan bir isimdir. Bu modemler denetçilerindeki (dığer modemlere göre) büyük bellek ile internet üzerinde oyun oynamak için idealdirler.


USB Modem ?

USB modemleri için de durum yukarıda söz ettiğimiz ile aynıdır. USB bir modemde HCF, HSP yada HSF türünden olabilir. USB veri yolunun işletim sistemi tarafında sanki PCI'mış gibi kullanılabiliyor olması günümüz USB modemlerinin büyük çoğunluğunda Rockwell'in yeni adıyla Conexant'ın HCF türü yongalarının kullanılmasını sağlamıştır. Görünürde USB modemler harici olmalarına rağmen büyük bölümü softmodemdir.


ISA Modem ?

ISA veri yolunu kulanan modemlerin HCF, HSP yada HSF olması mümkün değildir. ISA veri yolunun 8 bit olması ve diğer mimari engeller ISA'dan kullanılan bir modemin üzerinde hem DSP hem de Denetçi entegreleri bulundurmasını dolayısı ile kendi işini kendi yapmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu nedenle ISA modemlerin Hardware modemler olması zorunludur.


AT Komutları


%Cn -- Enable/Disable Data Compression
%En -- Auto-Retrain control
&Cn -- DCD Control
&Dn -- DTR Option
&Fn -- Recall Factory Profile
&Gn -- Select Guard Tone
&Kn -- Data Flow Control (Most non-US Robotics Modems)
&Kn -- Enables/Disables Data Compression (Texas Instruments, US Robotics)
&Qn -- Communication (Sync/Async Mode)
&Rn -- RTS/CTS (Hardware) Flow Control
&Tn -- Test Mode
&V -- View Configuration
&Wn -- Store User Profile
&Yn -- Default User Profile
&Zn=x -- Store Phone Number
Mn -- Cellular Power Level Adjustment
*Hn -- Link Negotiation Speed
+++ -- Escape Sequence
+MS -- Select Modulation
:En -- Compromise Equalizer Setting
? -- Read Currently Selected S Register
@Mn -- Initial Cellular Power Level Setting
\An -- Select Maximum MNP Block Size
\Bn -- Transmit Break
\Gn -- Modem to Modem (Software) Flow Control
\Ln -- Select MNP Block/Stream Mode
\Nn -- Protocol Negotiation Selection
A -- Answer
A/ -- Re-execute Command
Bn -- CCITT or Bell Selection
Cn -- Carrier Control
Dn -- Dial
En -- Command Echo
Fn -- Select Modulation
Hn -- Disconnect (Hang-up)
In -- Identification
Ln -- Speaker Volume
Mn -- Speaker Control
Nn -- Automode Enable (Automatic Line Speed Detection)
On -- Return to On-Line Data Mode
P -- Set Pulse Dial Default
Qn -- Result Code On/Off
Sn -- Select a Specific S Registe
Sn=x -- Write an S Register Value
Sn? -- Read an S Register
T -- Set Tone Dial Default
Vn -- Result Code Format
Wn -- Negotiation Progress (Connect Message) Control
Xn -- Extended Result Code
Yn -- Long Space Disconnect
Zn -- Modem Reset
+++ (Escape Sequence)


56k Modem Protokolleri ve Bağlantı Hızları

56k modemler, K56Flex, X2 ve V90 standartlarından birini veya bir kaçını destekleyen modemlerdir. Kullanılan "Telefon Hattının Kusursuz" olduğunu ve yapılan baglantının bir "Internet Baglantisi" olduğunu varsayarak, 56k bir modem maximum 56000bps veri transferi yapabilir. Yani 56k bir modem yaklasik 7,1k/sec download hizina sahiptir. Upload hızı ise 33600 ile sınırlıdır.Bu da demek oluyor ki 56k bir modemin Upload hızı yaklaşık 4,1 k/sec olacaktır. Ayrica 56k protokolleri 56k bir modemin veri transfer hızında birbirlerinden farkli sonuçlar vermektedir. Genel olarak K56Flex Rockwell tarafindan desteklenen bir protokoldur. K56Flex protokolu kullanan bir 56k modem ancak karşıdaki modemde K56Flex kullanıyorsa 56k hıza erişebilir yine aynı mantik US Robotics tarafindan desteklenen X2 içinde geçerlidir. Yani X2 kullanan bir modem karşıdaki modem de X2 kullaniyorsa 56k hıza erişebilmektedir. Bunlarin dışında V90 protokolu, X2 ve K56flex'den sonra çıkmış bir protokoldur. V90 dan sonra modem üreticileri tarafindan desteklenmis ve yaygınlasmıştır.Bu nedenle yukarıda verdiğim rakamlar V90 protokolune aittir. Yine yukarida verdiğimiz rakamlarda, baglantinin bir internet baglantisi oldugunu soylemiştik. Bunun dışında bir de telefon hattının kusursuz olması kriterini dile getirdim. Telefon hatlarının veri iletim kapasitesi ile ilgili olarak "The Federal Communications Commission" ( FCC ) tarafindan belirlenen kriterler vardir. Genel olarak bu kriterler tüm dünyada benimsenmiştir. Buna gore telefon hatlari oluşturukurken belirlenen maximum veri transferi hizi 53k dir. Yani en iyi telefon hatlarini kullanarak sağlanacak olan internet baglantısında 56k bir modem 53k download hızına erişebilir.( FCC Home | FCC.gov adresinde bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.) Buna göre yukarida verdiğim teorik rakamlar uygulamada yaklasik 6,6 k/sec olacaktır.

Bu bilgilere göre 56k bir modemin Download sırasında veri transfer hızı yaklaşık olarak 6,6 k/sec , Upload sırasında veri transfer hızı yaklaşık olarak 4,1 k/sec olmalıdır.Tüm Protokoller ve Bağlantı Hızları
Standart Hız
V21 300 bps
V22 1200 bps
V22 Bis 2400 bps
V23 1200/75 bps
Bell103 300 bps
Bell212A 1200 bps
V32 9600 bps
V32 Bis 14400 bps
V32 Terbo 19200 bps
V-Fast (V.FC) 28800bps
V34 28800 bps
V34+ 33600 bps
K56Flex 56000 bps
X2 56000 bps
V90 56000 bps


Init String Nedir ?Init String

Başlangiç Komutu. İşletim sistemi modemi kullanmaya başlarken eğer belirtilmişse Init String'e bakar ve buradaki komutları yerine getirerek modemi kullanır. Buraya birden fazala komut girmek mümkündür. Bu durumda işletim sistemi o komutları sırası ile uygulayacak ve istenilen işlemleri yaparak modemi kullanacaktır.

Aşağıda Vereceğimiz Init Stringleri Denerken Modemin Bağlı Olduğu Telefon Hattı Kullanılıyor Bile Olsa Bağlantı Kurmaya Çalışıldığında Eğer String Doğru ise "Çevirsesi Yok" Hata Mesajı Alınır, Eğer String Doğru Değilse "Modemden Yanıt Alınamıyor" Hata Mesajı Alınır.

Ayrıca Her Modem İçin Init String Yerine ATZ yada at&f yazmak, Modemi Fabrika Ayarlarına Döndürecektir. Özellikle 33.6000 Modemlerde Kullanılabilir.Bir Init Stringin Yapısı;

(Komut)=(Mod),(Tercih),(En Düşük Hız),(En Yüksek Hız)
1-Komut Uygulanır
2-Mod Seçilir
3-Tercih Uygulanır
4-Hız Aralığına Göre Bağlantı Yapılır

Not:Özellikle Tercihe "0" Yazmak Yanlızca O Modda Bağlantı Yapılmasını Sağlar.

Rockwell Chipsetli Bir Modem için Kullanılacak Init Stringde Yapı Örnegin;
+MS=(mod),(Tercih),(Endüşük Baglantı Hızı),(En Yüksek Bağlantı Hızı) Şeklinde Olmalıdır.
Tercih ve bağlantı hızları yazılmayabilir. Tercih ve hızlar yazılmazsa modem o modda herhangi bir hizda bağlanir. Yalnızca hızlar yazılmazsa o mod ve tercih kullanılır.


Genel olarak

Conexant (Rockwell) Modemler için; Bağlantı hızı Init String yolu ile aşağıdaki gibi belirlenebilir;

+MS=K56,0 (K56 Dışında Tüm Protokolleri Devredışı Bırakır)
+MS=K56,1 (K56'dan Başlayarak Otomatik Olarak Seçin Yapar)
+MS=K56,,,28000
+MS=K56,,,33600
+MS=K56,,,44000
+MS=K56,,,48000
+MS=K56,,,52000 , gibi değerler belirtilirse K56 içinde o değer üzerinden bağlantı yapacaktır.
+MS=V34 , yalnızca V34'ü,
+MS=V90 , yalnızca V90'ı tercih etmek anlamına gelir.

Rockwell Chipsetli Dahili Modemlerde +MS=K56,0 / +MS=V34,0
Rockwell Chipsetli Harici veya Isa Modemlerde (ACF) +MS=56,0 / +MS=11,0 Seklinde Stringler Kullanılmalıdır.


Lucent Modemler için; ise değerler

-V90=0 (V90'i Devredışı bırakır)
-V90=1 (V90 dışında otomatik olarak seçin yapar)
-V90=28000
-V90=33600
-V90=44000
-V90=48000
-V90=52000 , gibi değerler belirtilirse o değer üzerinden bağlantı yapacaktır.

Günümüzde pekçok modem Rockwell Chipset kullanmaktadır.Aztech, Boca, Diamond, Zoltrix, Xircom, Creative gibi Firmaların pekçok model modeminde HCF, ACF yada HSF türü Rockwell Chipsetler bulunmaktadır. Bu ibareler modemin tanımı içinde de yer alır. Bu yolla modemin Rockwell Chipset kullandığını anlayabilirsiniz. Bu modemlerin tümünde özelliklerine göre aynı Init String kullanılabilir.

Creative bir modem üreticisi değildir. Bu nedenle modemlerinin bazıları Rockwell Chipset taşıyabilir ama böyle bir genelleme yapılamaz.

US Robotics/3Com modemler, ESS modemler ve Acer'ın bazı modellerinde ayni Chipset (X2) bulunduğu için onlarda da aynı Init Stringler kullanılabilir.

HSP Chipsetli modemlerin tamamında PCTel Init Stringleri kullanılabilir.

PCMCIA modemlerde ise PCTel'in Init Stringleri genellikle sonnuç vermektedir.

Modemin Bağlantı Hızı Yerine Port hızını Gösterdiği Durumlarda W2 Stringi Kullanılmalıdır.
---------------------
~Haksızlıklar Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır. (Hz.Muhammed (S.A.V))

~ HAK İSTEYENİN HAKKINI VERİN,BAŞ KALDIRANIN BAŞINI KESİN (II.ABDULHAMİT HAN) ~

https://i.hizliresim.com/Z9pQJz.png
hsoydan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Mesajlar:
11
Konular:
4
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
20-05-2013 13:52
#2
güzel bigi eline sağlık sağlam olmuş

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler