İPUCU

Network Network İle İlgili Bölümümüz ...

Seçenekler

Basit bir AĞ oluşturmak | 'POLY

bir Hafta önce
#1
'POLY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör
Üyelik tarihi:
09/2012
Mesajlar:
1.008
Teşekkür (Etti):
55
Teşekkür (Aldı):
161
Konular:
141
AĞ NEDİR ?


En az iki bilgisayarın yazılımlar veya donanımlar sayesinde birbirlerine bağlanarak ortak çalışma yapmasına ağ denir. İllaki iki bilgisayar arasında olucak diye bir şart bulunmamaktadır. İkiden fazla bilgisayar arasında olabilir. Aynı ağda olan iki kullanıcı birbirleri ile dosya paylaşabilir çeşitli verileri birbirlerine aktarabilirler.

Aynı kapsam alanıda bulunan kullanıcıların birbirleri ile yaptığı bağ türü LAN olarak adlandırılır. Lan ağını size şöyle anlatabilirim internet kafede aynı ağ üzerinde bulunan bilgisayarlar sayesinde sadece o mekanda bulunan kullanıcılar ile CS 1.6 oynuyabiliyorduk bu bağ türü LAN olarak adlandırılır.
Aynı yer üzerinde bulunan tüm kullanıcıların yaptığı bağlantı LAN olarak adlandılır.

Apayrı yerlerde bulunan kullanıcıların bağ türü ise WAN olarak adlandılır. Bu ağlar diğer ülkelerden bizim ülkemize kadar genişler WAN sayesinde aynı ağda olmadığımız kullanıcılar ile online oyunlar, çevrim içi sohbet uygulamaları gibi şeyleri kullanabiliyoruz.

O kadar ağı anlattık interneti anlamadan olmaz bulunan tüm bilgisayarların bağlanmasına internet denir.Ortak bir çizgi vardır tüm internet kullanıcıları bu çizgi üzerinde yer alır her bilgisayarın kendine ait adresi vardır buna ise İP denir İP adresi sayesinde diğer bilgisayarlar ile internet üzerinden bağlantımızı sağlarız. Bilgisayarlar arasında iki bağlanma türü vardır birisi İP diğeri ise TCP'dir. Tüm bilgisayaraların ortak olduğu bu ağda hiç bi yazılıma ve donanıma gereksinim duymadan kullanıcılar arasında işlem yapılabilir.
OSI VE TCP-IP MODELİ

TCP/İP'de 4 katman bulunurken OSİ'de 7 katman bulunmaktadır.

OSİ'de bulunan katmanlar:

Application
Presentation
Session
Transport
Network
Data Link
Phytsical


TCP/İP'de bulunan katmanlar:

Application
Transport
İnternet
Network Access


İki modelinde birbirlerine benzerlikleri bulunmaktadır.
İki modelde katmanlı yapıya sahiptir.İkisindede anahtarlamalı teknoloji bulunmaktadır.
Benzer yönleri olduğu gibi farklı yönleride bulunur.TCP/İP'de daha az katman bulunurken OSİ'de daha çok katman görebiliriz buda TCP/İP'nin basit olduğunu gösterir.
LAN NEDİR ?

İki veya daha fazla bilgisayar kullanıcısının fiziksel olarak birbirlerine yakınlığı ve aynı ağda olmaları LAN bağlantısını oluşturur. Lan bağlantısı sayesinde diğer bilgisayarlar ile iletişime geçilebilir dosya veya veri aktarımı yapılabilir. LAN bağlantısı evlerde iş yerlerinde veya birden fazla bilgisayarın bulunduğu herhangi bir yerde yapılabilir. LAN bağlantısı sayesinde diğer bilgisayarlar ile oyun oynuyabiliriz.

LAN bağlantı türünün açılımı Local Area Network' dür.
LAN bağlantısı yapmış bilgisayar kullanıcıları ortak bir şekilde diğer donanımları kullanabilir örnek olarak yazıcıları verebiliriz. Bir yazıcıya LAN bağlantısı sayesinde birden fazla kişi bağlantı sağlıyarak komut verebilir.

Lan bağlantısı ethernet kartı olan tüm donanımlarda kullanılabilir.
Yüksek veri gönderim hızına sahip bağlantı türlerinden biridir.
LAN bağlantısının amacı ise ortak bulunan bir ürünün diğer kullanıcılar ilede kullanılmasını sağlamakdır.
PACKET TRACER İNDİRELİM

Aşağıda verdiğim indirme linklerinden yükleyip kurulum dosyasını açıyorsunuz.Next butonuna basıyoruz.Kullanım şartlarını kabul et dedikten sonra tekrar next butonuna basıyoruz.Programın nereye kurulmak istediğini seçiyoruz ve next diyoruz.Tekrar next diyoruz.Masa üstüne kısayol oluşturup oluşturmayacağını soruyor bunu ben işaretledim sizin tercihinize kalmış tekrar next diyoruz.Bu ekrandada install diyerek kurulumu başlatıyoruz.Ve kurulum tamamlandı finish diyoruz ve programın açılmasını bekliyoruz.İster hesap oluşturarak istersek de kayıtsız kullanıcı kısmı ile giriş yapabiliriz.


PACKET TRACER İNDİRME LİNKLERİ

32 BİT: TIKLA
VİRÜS TOTAL: EKLENİCEK

64 BİT: TIKLA
VİRÜS TOTAL: EKLENİCEK

CİSCO İOS'U TANIYALIM

Adındanda kendini belli eden Cisco IOS bir işletim sistemidir. İşletim sisteminin kelime anlamına kısaca bakacak olursak anakart üzerinde kurulmuş parçaları işlemci sayesinde yönetebilen yazılımdır.Cisco İOS Cisco cihazları için Cisco System isimli firma tarafından geliştirilmiş özel bir işletim sistemidir.CLI sayesinde cihazların yönetimi sağlanmaktadır.CLI çeşitli komutların bulunduğu bir modüldür.Açılımı ise İnternetwork Operation System olarak bilinir.SWİTCH KURULUMU

Switch kurulumunda yazılı anlatımın anlaşılmaz olduğundan dolayı aşağıdaki videoyu izleyerek bilgi edinebilirsiniz.
TEMEL ANAHTAR YAPILANDIRMASI

indirdiğimiz Packet Tracer programını açıyoruz hesabımız var ise giriş yaparak yok ise quest login kısmını kullanıyoruz.

Kod:
Switch>
Switch>enable 
Switch#conf t
Enter configuration commands, one per line.  End with CNTL/Z.
Switch(config)#line vty 0 4
Switch(config-line)#password cisco
Switch(config-line)#login
Switch(config-line)#exit
Switch(config)#enable password cisco
Kodlarını yazıyoruz.

VLAN 1 küresel yapılandırma kısmına girerek

Kod:
Switch>enable

Switch#configure terminal
kodlarını yazıyoruz.

VLAN 1 arayüz yapılandırma kısmına giriyoruz.

Kod:
Switch(config)#interface vlan 1
kodlarını yazıyoruz.

Diğer kısımları aşağıdaki videodaki gibi yapın.


https://youtu.be/gtLh4lnVbGwETHERNET NEDİR ?

Tüm cihazlarım kablolu veya kablosuz bir şekilde bağlanmasına standart iletişim protokolü denir. Ethernet bir LAN teknolojisidir. Günümüzde geliştirilmiş en iyi LAN teknolojilerinden biri Ethernettir.
Ethernetim yapısının basit olması ve fazla maliyet gerektirmemesi günümüzde en çok kullanılan LAN teknolojisi haline getirmiştir.


Tarihçesine bakıcak olursak şu şekildedir:

Bu kısım alıntıdır.
Bob Metcalfe 1976 yılında Palo Alto Research Center’ da çalıştığı sırada oradaki bilim insanlarının bir proje üzerinde çalıştığını görmüştür. Bu proje şuanki kullandığımız kişisel bilgisayarın(Personal Computer) projesiydi. Ancak bu kişisel bilgisayarlar tek başlarına çalışmaktaydı yani aralarında veri alışverişini sağlayabilecek hiçbir sistem yoktu. Bob Metcalfe bu bilgisayarların kendi aralarında veri alışverişini sağlayabilmesi için arkadaşı David Boggs ile 1976 yılında Ethernet’ i üretti.
Kullanıcı İmzası
Konu 'POLY tarafından (bir Hafta önce Saat 15:22 ) değiştirilmiştir.
'blackcoder, xMit, TuranAlemdar, pollyanna Teşekkür etti.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı