THT DUYURU

Network Network İle İlgili Bölümümüz ...

chat
Seçenekler

Cisco Packet Tracer Nedir? Ne İşe Yarar ? Kurulumu // N&SY Kulübü

By Ghost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
07/2013
Nereden:
C:\Linux
Yaş:
24
Mesajlar:
939
Konular:
143
Teşekkür (Etti):
396
Teşekkür (Aldı):
408
Ticaret:
(0) %
04-08-2019 18:20
#1
Cisco Packet Tracer Nedir? Ne İşe Yarar ? Kurulumu // N&SY Kulübü
Cisco Packet Tracer -- Network & Sunucu Yönetimi Kulübü


Cisco Packet Tracer, Cisco'nun cihazları için geliştirdiği bir network simulatörüdür. Bu simulatör ağ topolojisi oluşturmada, router, switch, hub, backbone gibi network cihazlarının gerçek ağda kurulmadan önce yani gerçek bir sistem/network oluşturmadan önce test edebildiğiniz, oluşabilecek hataları önceden görebileceğiniz veya network'ün işleyişini öğrenebileceğiniz programdır, bir test ortamıdır.


Network ve cihazları hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki konulara göz atabilirsiniz.
Peki bu simulatör/program ile neler yapılır?

Gerçek bir ağda yapılabilecek neredeyse herşeyi bu program ile yapmanız mümkün. Örnek verecek olursak, DHCP VLAN Yapılandırması, VTP (VLAN Trunking Protocol - Sanal Yerel Ağ Aktarım Protokolü) kullanımı, Port-Security Yapıladırması, cihazların configurasyonları gibi işlemleri yapabiliyorsunuz. Bu işlemlerin detaylı ve uygulamalı olarak 2. bir yazıda anlatacağım.

İndirme ve Kurulumu [Resimli Anlatım]

Aşağıdaki adresten programımızı nasıl indirebileceğimizi Cisco maddeler halinde belirtmiş. Lakin ilk kez indirip kuracak arkadaşlara biraz karmaşık gelebilme ihtimaline karşın resimli anlatacağım.


Kod:
 https://www.netacad.com/courses/packet-tracer
Adrese tıkladığımızda karşımıza böyle bir sayfa gelecektir.

Yukarıda gerekli bilgileri doldurduktan sonra "Submit" diyoruz.E-mail adresinize gelen içerikten Activate account >> tıklıyoruz.Hesap bilgilerimizi eksiksiz bir şekilde girdikten sonra hesabınız oluşacaktır. Bir sonraki sayfada da giriş yapmanız istenecektir.
Giriş yaptıktan sonra bu sayfada hesabınız için diğer bilgileri istemektedir. Bunları da doldurmanız gerekmektedir.Ve artık programımızı indirme kısmına sonunda ulaşabildik. Bu sayfa ilk açıldığında bir alert/uyarı vermektedir. Öğrenmeye Başla diye onu kapatırsanız bu sayfayı göreceksiniz

İndirme işlemini yaptıktan sonra yükleme kısmında özel bişi yok. Klasik Next Next Next ile kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Programı açtığınızda sizden giriş yapmanızı isteyecek. Oluşturduğumuz hesabın bilgileri ile giriş yaptıktan sonra programımızı artık kullanabiliriz.

Programın ekran görüntüsü:Bu yazı çok kapsamlı bir anlatım içermediğini biliyorum. Sadece tanıtım ve kurulum anlattım. Yazıda yapılan işlemleri de anlatacaktım ama ufak aksaklıklar meydana geldi. Bu sebeple yapılan işlemleri uygulamalı olarak 2. bir yazıda anlatacağım.


---------------------
Öfkene hakim olamıyorsan;
Niye yaşıyorsun?

-->Muslims Freedom!!!<--
Konu By Ghost tarafından (04-08-2019 19:03 Saat 19:03 ) değiştirilmiştir.
Hê-ll, Liserjik, Ƴαĸαмoz1Յ1Գ Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler