THT DUYURU

Network Network İle İlgili Bölümümüz ...

chat
Seçenekler

Real-time Transport Protocol (RTP) Nedir //tnziel

tnziel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Junior Green Team
Üyelik tarihi:
01/2020
Mesajlar:
350
Konular:
51
Teşekkür (Etti):
161
Teşekkür (Aldı):
240
Ticaret:
(0) %
11-03-2020 15:48
#1
Real-time Transport Protocol (RTP) Nedir // tnziel
Sizlere bu konumda Gerçek Zamanlı Taşıma Protokolü (Real-time Transport Protocol) yani RTP'yi anlatacağım. Konumuza geçiş yapalım.RTP Nedir?RTP, gerçek zamanlı ses, görüntü gibi verilerin bir uçtan bir uca taşınmasını sağlayan protokoldür. RTP telefon, görüntülü arama gibi özellikleri taşıyan sistemlerde kullanılabilir. Bu protokolü kullanılması için "Streaming Media" (Gerçek Zamanlı Veri Akışı) gereklidir.

Bu protokol genellikle RTCP'yle birlikte çalışabiliyor. Bu protokollerin ikisi de kullanıldığı zaman RTP portunun tek olmaması gerekir.

Bu protokol zamanında bilgileri teslim etmek amaçlı kullanılır. Yani bilgilerin (paketlerin) ilk transferinde bir sıkıntı çıkarsa kaybolan bir bilginin (paketin) sonrasında gelen bilgilerin (paketlerin) de kaybolma riskinin olduğu söyleyebiliriz. Buna örnek vermek gerekirse yayın platformlarındaki yayınlarda yaşanan "drop" dediğimiz olay buna örnek olarak verilebilir (herhalde emin değilim ).

RTP, connection-oriented (bağlantılı) veya connectionless (bağlantısız) olarak çalışabilir. Çünkü herhangi bir adrese bağımlı değildir. Yani bir adrese sahip değil diyebiliriz. RTP, aslında çok tembel bir protokol diyebiliriz. Çünkü çerçeveleme ve parçalama dediğimiz olayları kendisi değil de alt protokollerin bölmesini ister. EE RTP'cim kendi işini kendin yap biraz yahu
tht-tnzielÖnemli : Arkadaşlar RTP Gerçek Zamanlı İletişim *SAĞLAMAZ*. En çok dikkat edilmesi gereken yer de burasıdır. RTP gerçek zamanlı içeriğin taşınmasını sağlar. Unutmayalım.RTCP Nedir ve RTP Arasındaki Bağ Nedir?

RTCP, Gerçek Zamanlı İletim Protokolünü ifade eder. RTCP, RTP ile birlikte çalışır. RTCP bir yandan tarafa kontrol bilgilerini gönderirken bir yandan da RTP tarafından veri alır.Streaming Media (Gerçek Zamanlı Veri Akışı) Nedir?Internet üzerinden videonun sıkıştırılarak gönderilmesini ve ulaştığı noktad(a) kullanıcılar tarafından seyredilmesini sağlayan ortam.Drop Nedir?Küçük internet kesikleriyle olan görüntünün donup sesin devam etmesine denebilir fakat drop artarsa hem ses hem de görüntü gidebilir.TESEKKURLER -- TNZIEL---------------------
Doğaya yakından bakarsanız her şeyi daha iyi anlarsınız.

Albert Einstein


Konu tnziel tarafından (11-03-2020 21:06 Saat 21:06 ) değiştirilmiştir.
CiHaN-i TuRaN Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler