THT DUYURU

 
 
Network Network İle İlgili Bölümümüz ...

Seçenekler

Kurumsal Ağlarda Bilgi Güvenliğine Giriş

Lemurr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İstihbarat Tim
Üyelik tarihi:
12/2018
Mesajlar:
313
Konular:
57
Teşekkür (Etti):
71
Teşekkür (Aldı):
206
Ticaret:
(0) %
5
687
bir Hafta önce
#1
Kurumsal Ağlarda Bilgi Güvenliğine Giriş

Bir bilgi sisteminin etkinliği büyük ölçüde işlenen bilginin güvenlik derecesine bağlıdır. Alınması, işlenmesi, depolanması, iletilmesi ve kullanılması sırasında çeşitli tehdit türlerinden kaynaklanan bilgi güvenliği derecesine bilgi güvenliği denir. Modern bilgi sistemlerinin güvenliği;

Bir bilgisayar tarafından saklanan ve işlenen verilerin korunması (Bilgisayar Güvenliği).

İletişim hatları üzerinden aktarım sürecinde veri koruma (Ağ Güvenliği).


Bilgisayar ve ağ güvenliği sorunları, her ne kadar kendi özelliklerine sahip olsalar da, bilgisayar ağın bir bileşeni olarak düşünülebileceğinden birbirleriyle yakından ilişkilidir. Bilgi güvenliği sorununun alaka düzeyi, modern toplumun tüm yaşam alanlarında bilgisayar teknolojilerinin yaygın kullanımının yanı sıra, özel kanalların kullanımından kamu ağlarına (İnternet, Çerçeve Aktarımı) geçişle verilmektedir.Kurumsal ağ, kurumsal sistemde kullanılan çeşitli uygulamalar arasında bilgi aktarımını sağlayan bir sistemdir. Kurumsal ağ, TCP/IP protokolünü kullanan ve İnternet iletişim standartlarının yanı sıra ağ kullanıcılarına veri iletimi sağlayan hizmet uygulamalarını kullanan herhangi bir ağdır. Örneğin, bir işletme duyuruları, üretim programlarını ve diğer hizmet belgelerini yayınlamak için bir Web sunucusu kurabilir. Çalışanlar gerekli belgelere Web tarayıcılarını kullanarak erişirler.Bilgi hırsızları tarafından hangi niyet ve yöntemler kullanılırsa kullanılsın, bilgilerin dört güvenlik özelliğine saldırarak hedeflerine ulaşmaları gerekir. 4 güvenlik özelliği şunlardır;

Bütünlük, Kullanılabilirlik, Gizlilik, Kontrol Edilebilirlik. Teknik olarak, bilgi güvenliği, bilginin dört özelliğinden kaynaklanan güvenlik tehditlerinin nesnel olarak ortadan kaldırılmasını sağlamaktır, böylece bilgi sahibi bilginin kökenini öznel olarak güvence altına alır.


Bilgi güvenliğinin temel içeriği şunları içerir;

  • Fiziksel güvenlik,
  • Operasyonel güvenlik,
  • Bilgi varlık güvenliği,
  • Personel güvenliği


Fiziksel güvenlik

Fiziksel güvenlik, bilgisayar ekipmanını tesisleri (ağlar dahil) ve diğer ortamları depremlerden, sellerden, yangınlardan, zararlı gazlardan ve diğer çevresel kazalardan korumak için bir önlem ve süreçtir. Aslında fiziksel güvenlik, çevre güvenliği, ekipman güvenliği ve medya güvenliğini ifade eder.

Güvenli operasyon

İşletimsel güvenlik, sistem işlevlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktır ve bilgi işlemenin güvenliğini korumak için bir dizi güvenlik önlemi sağlanır. Sistem fonksiyonlarının güvenliğini sağlamak için risk analizi, denetim takibi, yedekleme ve kurtarma, acil durum tedavisi gibi önlemler alınabilir.

Bilgi varlığı güvenliği

Bilgi varlığı güvenliği, bilgi varlıklarının kasıtlı veya kazara yetkisiz ifşa edilmesini, değiştirilmesini, imha edilmesini veya bilgilerin yasa dışı sistemler tarafından tanımlanmasını ve kontrol edilmesini önlemek, yani bilgilerin bütünlüğünü, kullanılabilirliğini, gizliliğini ve kontrol edilebilirliğini sağlamak içindir. Bilgi varlıkları dosyaları, verileri vb. İçerir. Bilgi varlığı güvenliği işletim sistemi güvenliği, veritabanı güvenliği, ağ güvenliği, virüs koruması, erişim kontrolü, şifreleme, kimlik doğrulama vb. İçerir.

Personel güvenliği

Personel güvenliği, temel olarak bilgi sistemlerini kullanan personelin güvenlik bilinci, yasal farkındalığı ve güvenlik becerilerini ifade eder. Personelin güvenlik bilinci, ustalaştığı güvenlik becerileri ile ilgilidir ve güvenlik becerileri, aldıkları güvenlik becerileri eğitimi ile ilgilidir. Bu nedenle, personelin güvenlik bilinci, güvenlik becerilerinin eğitimi ve birikimi yoluyla kademeli olarak geliştirilebilir Personel güvenliği, belirli bir ortamda ve belirli bir süre içinde bellidir.
Toplam bilişim ve küreselleşme bağlamında, işletme, kurumsal ağlarda yeni taleplerde bulunur, kurumsal kaynakların son kullanıcılarına göre esnekliği ve bağımsızlığı çalışanlar ve ortaklar öne çıkar. Bu nedenle, bugünün kurumsal ağları geleneksel izolasyon kavramından çok uzaktır.

Bir ofis hayal edin duvarlar dış dünyadan koruyor, bölmeler ve duvarlar toplam alanı daha küçük özel bölgelere ayırıyor mutfak, kütüphane, servis odaları, işyerleri, vb. Bölgeden bölgeye geçiş belirli yerlerde kapılarda ve Gerekirse ek yollarla da kontrol edilir kameralar, erişim kontrol sistemleri, böyle bir odaya girerken kendimizi güvende hissederiz, güven ve iyi niyet duygusu vardır. Ancak kabul edilmelidir ki, alınmakta olan önlemlerin amacı güvenliği artırmak olduğunda, aslında sadece varlığı hakkında bir fikir oluşturduğunda, bu duygunun sadece "güvenlik tiyatrosuna" dayalı psikolojik bir etki olduğu kabul edilmelidir. Sonuçta, saldırgan gerçekten bir şeyler yapmak istiyorsa
---------------------
Bazen Canavarlar Kazanır
lionnn Teşekkür etti.
Jaime Lannister - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Stajyer Moderatör
Üyelik tarihi:
12/2020
Nereden:
CasterlyRock
Mesajlar:
1.102
Konular:
14
Teşekkür (Etti):
146
Teşekkür (Aldı):
277
Ticaret:
(0) %
bir Hafta önce
#2
Eline Sağlık, bilgilendirici bir konu olmuş.
---------------------
Hear Me Roar!
lionnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İstihbarat Tim
Üyelik tarihi:
04/2020
Nereden:
Martian
Mesajlar:
594
Konular:
28
Ticaret:
(0) %
bir Hafta önce
#3
Eline sağlık lemur.
---------------------
Yaz Dostum, Güzel Sevmeyene Adam Denir Mi?


Winston Bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
02/2021
Mesajlar:
367
Konular:
14
Teşekkür (Etti):
29
Teşekkür (Aldı):
94
Ticaret:
(0) %
bir Hafta önce
#4
eline emeğine sağlık
FrAnCiS BacON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2021
Mesajlar:
113
Konular:
13
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
17
Ticaret:
(0) %
bir Hafta önce
#5
Emeğine sağlık güzel bir yazı olmuş
CreyS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2021
Nereden:
TURKEY
Mesajlar:
174
Konular:
10
Teşekkür (Etti):
15
Teşekkür (Aldı):
29
Ticaret:
(0) %
4 Gün önce
#6
Eline Emeğine Sağlık

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler