Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
Genel İçerik
> Ödev Bölümü

Ödev Bölümü Dönem ödevi,Tez ve Araştırma türü ödevlerin paylaşıldığı bölüm

Fiyatin Oluşumu..

Ödev Bölümü

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 06-06-2008   #1
  • Offline
  • Yarbay
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jan 2007
Mesajlar
Konular


  
Fiyatin Oluşumu..Tüketiciler belirli gelirleriyle, ihtiyaçları için kendilerine en yüksek faydayı sağlayacak mal ve hizmetleri, mal ve hizmet piyasası olarak isimlendirilen piyasadan elde etmektedir. Diğer yandan, üreticiler, tüketicilerin istedikleri bu malları üreterek yine mal ve hizmet piyasasında onlara sunmaktadır. Satıcıların bu sunumlarına arz, tüketicilerin isteklerine ise talep denir. Arz ve talebin dengede olduğu durumda ise fiyat oluşur.

TALEP :

Belirli bir dönemde, belirli bir maldan parayla desteklenmiş satın alma arzusuna talep denir.

Hepimiz, iyi bir ev, araba vb. gibi birçok şeye sahip olmak isteriz. Ancak bu mallar için biçilen fiyatları ödeyerek bunları satın almak çoğumuz için pek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle satın alma isteğinin para ile desteklenmiş olması gerekmektedir.

Talebin bazı özellikleri taşıması beklenir. Bunlar:

· Belirli bir mal veya hizmetin her an bulunması,

· Belirli bir dönemin kapsaması,

· İhtiyaçları giderme konusunda fayda sağlaması,

· Piyasada açıklanmış belli bir fiyatının olması,

· Satın alma arzusunu destekleyen yeterli bir satın alma gücünün var olmasıdır.

Talebe etki eden faktörler:

Kısaca, piyasadaki alıcıların davranışlarına talep diyebiliriz. Alıcıların bu davranışları, malın fiyatı, tüketicilerin gelir düzeyi, tamamlayıcı malların fiyatı, rakip (ikame) malların fiyatı, nüfus gibi birçok unsurun etkisindedir.

· Malın piyasa fiyatı. Malın piyasa fiyatının yüksek olması, talebi azaltır. Malın piyasa fiyatının düşmesi ise talebi artırır.

· Tüketicilerin gelir durumu. Tüketicilerin gelirlerinin fazla olması talebi artırır. Tüketici gelirlerinin az olması ise talebi azaltır.

· Diğer malların fiyatları. Diğer mallar, iki gruba ayrılır. Bunlar; ikame malları (rakip mallar) ve tamamlayıcı mallardır.

Genelde fiyatı diğerine göre daha yüksek olan mal yerine ikame edilebilecek (o malın yerini tutabilecek) başka bir mal varsa tüketiciler taleplerini bu mallara kaydırırlar.

Tamamlayıcı mallar, genellikle bir malla beraber kullanılan diğer mallardır. Örneğin, fotoğraf makinasını ana mal olarak düşünürsek, fotoğraf makinasının filmi tamamlayıcı maldır. Tamamlayıcı malın fiyatının yüksek olması ana mala olan talebi düşürür.

· Bir maldan talep edilen miktarın, toplumun tutkuları ve zevkleri paralelinde değiştiğini söyleyebiliriz. Örneğin, çok ilgi gören blue-jeanlerin yerine, gençlerin başka bir tür giyeceğe ilgi göstermesi bu malın talebinin düşmesine neden olacaktır.

· Nüfus. Bir maldan talep edilen miktarın nüfusun büyüklüğüne dağılımına ve yapısına da bağlı olarak değiştiğini söyleyebiliriz. Örneğin, İstanbul’daki et talebi ile Sinop’taki et talebinin miktarının çok farklı olacağı görülür.

Talep Kanunu : Diğer tüm faktörlerin sabit olduğu kabul edildiğinde, bir malın fiyatı yükseldiğinde talebi düşecektir. Aynı şekilde, malın fiyatı düştüğünde ise talep artacaktır. Bu kurala talep kanunu denir.

ARZ :

Piyasadaki satıcı davranışlarına arz denir.

Bu davranışlar, satıcının belli bir zaman süreci içinde elinde bulundurduğu maldan değişik koşullarda satmaya razı olduğu durumdur.

Arzın Özellikleri:

· Arzın oluşması için bir mal stokunun satışı söz konusu olmaktadır. Yani üreticinin satmak arzusu ile elinde bulundurduğu mal stoku arz olarak kabul edilmez.

· Belirli bir malın, belirli bir fiyattan, belirli bir piyasada ve belirli bir zaman süreci içinde satışa çıkarılması gerekir.

· Bu malın değişik koşullarda satılmaya razı olması gerekliliğidir.

Arza Etki Eden Faktörler:

· Arz, malın fiyatına bağlıdır. İşletmelerin temel amaçları kârlarını en yüksek konuma çıkarmak olduğundan, bir malın fiyatının yüksek olması, işletmenin daha kârlı olmasını sağlayacaktır. O Halde, daha yüksek fiyat, daha yüksek miktarda arz demektir.

· Bir malın arzı diğer malların fiyatına bağlıdır. Genelde diğer malların fiyatlarındaki yükselme karşısında, fiyatı artmayan malın üretimi cazip değildir. Çünkü, fiyatı artan malı üretmek daha kârlıdır. Kısaca diğer malların fiyatlarının yükselmesi, söz konusu malın arzını düşürecektir.

· Bir malın arzı, üretim faktörlerinin fiyatlarına bağlıdır. Bir faktörün, bir malın üretimindeki kullanım alanı fazla ise, bu faktörün fiyatında yükselmeye sebep olacağından, malın maliyetinin de yüksek olmasına sebep olacaktır. Maliyeti yükselen malın arzı düşecektir. Faktör fiyatlarının düşük olması durumunda, maliyet düşecek ve dolayısıyla arz artacaktır.

· Üretim teknolojisindeki değişmeler. Örneğin, insan emeği yerine makinaların kullanılması, üretimi artıracak, maliyeti düşürecek ve arzı artacaktır.

· Üretim koluna özgü faktörler. Örneğin, tarımsal üretimde iklim koşullarının uygun olmaması, don, kuraklık gibi etkenlerde arzı etkiler. Diğer yandan, malın kendine özgü yapısı da arzı etkileyebilir. Bazı tarımsal malların bekletilmeden satılması gerekmektedir. Bu malın üreticisi malı en kısa zamanda pazara arz etmek zorunda kalacaktır.

Arz Kanunu :

Diğer faktörler değişmez varsayıldığında, malın fiyatı yükseldikçe, arzı artar, malın fiyatı düştükçe arzı azalır. Bu kurala arz kanunu denir.
    


__________________

Yıkılıptır şu cihan sanma ki bizde düzele
Devleti çerh-i deni verdi kamu mübtezele
Simdi Ebvab-ı Saadet'e gezen hep hezele
İşimiz kaldı heman merhamet-i Lem-Yezel'e

Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle Links

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.