THT DUYURUOff Topic Her türlü paylaşım ve sohbetin yapılabileceği serbest alan.

Seçenekler

Japon Mafya Örgütü: Yakuza

Sakultah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
02/2020
Nereden:
Underground
Mesajlar:
2
Konular:
2
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
1
452
07-03-2020 15:11
#1
Japon Mafya Örgütü: Yakuza

Yakuza Japoncada “kutsal yol” anlamına gelir ve Japonya merkezli uluslararası bir organize suç örgütüdür.

Japon medyası ve emniyet güçleri bu örgütü “boryokudan” (vahşi örgüt) olarak adlandırırken, bu örgüt ise kendisini “ninkyo dantai” (kahramanlar örgütü) olarak adlandırmaktadır.

Tıpkı ortaçağdaki derebeylik sistemine benzer bir şekilde örgütlenen Yakuza’nın toplamda 102.000 üyesi olduğu düşünülmektedir. Şimdi filmlere konu olan dünyanın en büyük mafya örgütü Yakuza hakkında daha derinlemesine bilgi edinelim.


Yakuza Nasıl Kuruldu?

Yakuza’nın kuruluşuna dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte bugünkü Yakuza teşkilatının 1603-1868 yıllarına tekabül eden Edo dönemine uzandığı düşünülmektedir. Bu dönemde kendilerine “tekiya” adı verilen örgüt genelde hırsızlık yapıyor ve kumar oynatıyordu.

Edo döneminde Tekiya örgütü, Japon toplumunun en düşük kesimi olarak görülüyordu. Ancak örgüt büyüyüp nüfuz sahibi oldukça ticaretle ilgili bazı imtiyazlara sahip olmaya başladı. Geleneksel Shinto festivallerinde bazı Tekiya üyeleri tezgah açıyor ve hatta ücret karşılığı güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu.


Yakuza Yapısı Nasıldır?

Yakuza kurulduğu dönemlerde geleneksel Japon hiyerarşi sistemini benimsemiştir. Oyabun-kobun denen bu hiyerarşi sisteminde sadakat ve saygı bir yaşam biçimi olarak görülür.

Oyabun-kobun ilişkisi ise aynı bardaktan Japon içkisi sake içerek resmileştirilir. Aynı bardaktan içki içme ritüeli ise Japon kültüründe oldukça yaygındır ve bir tür güven ile sadakat ilişkisine girildiğini belirtir.

İkinci Dünya Savaşı esnasında nüfusun büyük çoğunluğu savaş için seferber edilmesinden dolayı Yakuza örgütünün geçici olarak dağıldığı söylenebilir, ancak savaştan sonra Yakuza örgütü tekrar biraraya gelmiştir.

Yakuza’da toplumun her kesiminden insan bulunur. Ailesi tarafından terk edilen çocukların Yakuza tarafından sahiplenilmesi ise örgüte romantik bir yan katmaktadır. Pek çok Yakuza üyesi, lise yıllarından itibaren örgütün tam bir üyesi haline gelir ve bosozoku çetelerinin üyesi olur. Düşük sosyo-ekonomik statüsünden dolayı yine pek çok Yakuza üyesi Burakamin ve Kore kökenlilerden oluşur.


Yakuza’nın Bugünkü Durumu

Yakuza bugün Japonya’da yarı-yasal bir örgüt olarak görülmektedir. Örneğin Kobe depreminden sonra Yamaguchi-gumi Kobe merkezli bir Yakuza kolu olması nedeniyle depremzedeler yardım etmek için seferber olmuştur. Yine aynı şekilde 2011 yılında Tohoku’daki deprem ve tsunami sonrası bu grup yüzlerce tırlık yardım malzemesi göndermiştir. Bu nedenle pek çok Yakuza örgütü, vergi (ya da haraç da denebilir) toplamayı yapılan bu tür hizmetlerin karşılığı olarak görmektedir.

Pek çok Yakuza grubu, bilhassa Yamaguchi-gumi uyuşturucu kaçakçılığına karşı çıkarken Dojin-kai gibi bazı grupların temel gelir kaynağı da uyuşturucu kaçakçılığıdır.

Bazı Yakuza gruplarının insan kaçakçılığı işinde oldukları bilinmektedir. Örneğin Filipinli kadınlar fuhuş alanında çalıştırılmak üzere kaçırılmaktadır. Bu kızlar fakir köylerden daha iyi bir gelecek vaadiyle Japonya’ya getirilmekte, ancak Japonya’da hayat kadını olmaya zorlanmaktadırlar.

Yakuza’nın bir diğer faaliyeti ise gasptır. Ancak adi suçlar kapsamına girecek küçük şeylerle uğraşılmamaktadır. Yani Yakuza üyeleri, büyük holdinglerin yönetim kurullarını basmakta ve bu şirketlerden zorla hisse senedi almaktadır.
H A
H A - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Katılımcı Üye
Üyelik tarihi:
07/2019
Nereden:
KIBRIS
Yaş:
18
Mesajlar:
825
Konular:
48
Teşekkür (Etti):
17
Teşekkür (Aldı):
615
Ticaret:
(0) %
07-03-2020 15:14
#2
Buda benden olsun (:

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler