Kaynak ikonu

NetTK 1.0

indirmek için izniniz yok
ocwkgy4.png47m78xq.gifNetTK Nedir?

NetTK, ağ istatistiklerini izlemeye yönelik modüler ve açık kaynaklı bir yaklaşımdır. İSS'm "sık mikro kesintiler" dediğim şeye sahip olduğu için doğmuştu. Sorunun nedenini araştırmaya çalışırken ve bunun benim yönlendiricim/modemim mi yoksa ağım mı olduğunu belirlerken, bu amaç için iyi bir araç olmadığını fark ettim. Bazı araçlar bu sorunu çözmeyi iddia eder ancak katı ve maliyetlidir. Genellikle yalnızca tek bir platformda çalışırlar veya belirli yerlere ping yapmanıza izin verirler.

Bir diğer engel de, ağ izleme araçlarının (Nagios gibi) çoğunun hizmetin açık olup olmadığı konusuna odaklanmasıydı. Sık sık gördüğüm mikro kesintilerle iyi başa çıkmıyorlar.

Bu nedenle, kendi ağ izleme uygulamamı yazmaya ve ücretsiz kullanım için herkese göndermeye karar verdim. Ayrıca, diğerlerinin kendi test motorlarını ve analitik motorlarını kolayca yazabilmeleri için bunu modüler bir çerçeve haline getirmek üzerinde çalıştım. Son olarak Python'a yazdım, böylece platformlar arası ve istikrarlı bir platform oluşturdum.


5aE7rL.pngGereksinimler
  1. Python​
  2. Python matplotlib kitaplığı​
  3. Python scapy kitaplığı​


5aE7rL.pngPlatform

NetTK Linux üzerinde geliştirilmiş ve test edilmiştir. Teorik olarak, Unix iyi çalışmalıdır. Mac OS'yi çalıştırmak biraz daha işe yarayabilir (bir Mac adamı değil) ve Windows'un çalışmaya başladığını biliyorum. Ayrıntılı yükleme yardımı için lütfen wiki'ye bakın.


5aE7rL.pngKurulum

1-) NetTK'nın en son kopyasını edinin
  • "Download as ZIP" (ZIP olarak İndir) -- veya -- düğmesine tıklayın​
  • git clone https://github.com/Owlz/NetTK.git

2-) Python'un en son kopyasına sahip olduğunuzdan emin olun (Download Python)
  • Ubuntu: > sudo apt-get install python3

3-) Python bağımlılıklarını takma
  • Ubuntu: > sudo apt-get install python3-matplotlib python3-scapy python3-tk


5aE7rL.pngBaşlangıç

Aşağıdakileri kullanarak başlatın:

Kod:
> sudo python3 ./netTK.py

Kod:
> python3 ./netTKAnalysis.py

Ping paketi gecikme sürelerinizi google'a göre kat noktaya gösteren bir çizgi grafiği görmeye başlamalısınız.


5aE7rL.pngÇalıştırma

NetTK iki bileşene ayrılıyor: Monitör ve analiz.


Monitör

Monitör modülleri netTK.cfg dosyası aracılığıyla yapılandırılabilir. Her modül, belirli bir alan için gecikme ve düşürülmüş paketleri kaydeder ancak kontrol edilenlere göre farklılık gösterir. Örneğin, bir modül bir ana bilgisayarı sürekli olarak ICMP Echo Request (ping) (yankı İsteği) olarak kullanırken, bir başka modül bir ana bilgisayarı aynı anda TCP SYN testi yapmanıza olanak tanır.

netTK.cfg dosyası şu temel biçimi izler:

Kod:
; [Title] -- This is for your readability, not used anywhere[/SIZE][/COLOR][/CENTER]
[COLOR=rgb(255, 255, 255)][SIZE=4][CENTER]; host -- (standard) DNS/IP of the host to test
; alias -- (standard) Alias of the host to use. This will be what the sqltable name uses
; module -- (standard) The type of test to use on this host. This is how NetTK decides what to do with the host. For example, "ping".
; ctag -- (optional) Optional tag to be used for defining save table name. Table name becomes "alias_module[_tag]". Useful when module is "tcpping" to keep track of  port/options/etc.
; attributes -- (This can vary by module)


Herhangi bir modüle ilişkin belirli değişkenler için Wiki veya ilgili "örnek.cfg" dosyasını (örn.: Monitör/ping.örnek.cfg) kontrol edin.


Analiz

Analiz modülleri, monitör modülleriyle topladığınız bilgilere ilginç yollarla bakmenize izin verir. Bunlar aynı zamanda ağ Ton Analizi .cfg'den düz metin şeklinde yapılandırılabilir. Aşağıdaki formu izler:

Kod:
; [Engine] -- This defines what analysis engine you want to use (these are what is under analysis/*)[/SIZE][/COLOR][/CENTER]
[COLOR=rgb(255, 255, 255)][SIZE=4][CENTER]; alias_x -- (standard) the alias name to use (take this from the NetTK.cfg file)
; module_x -- (standard) The type of test that was used on this host. For example, "ping".
; ctag_x -- (optional) Optional tag to be used for defining save table name. Table name becomes "alias_module[_tag]". Useful when module is "tcpping" to keep track of  port/options/etc.
; attributes -- (This can vary by engine)


Monitör modüllerinde olduğu gibi, analiz modülü örnek konfigürasyon dosyaları analiz/modül.örnek.cfg altında bulunabilir.

5aE7rL.pngBaşlatma

Monitörünüzün ve analiz cfg dosyalarınızın değiştirilme durumunu bir kez daha kontrol etmek için yapmanız gereken tek şey şudur:
Kod:
> sudo python3 ./netTK.py

Ve ardından analizinizi başlatmak için:

Kod:
> python3 ./netTKAnalysis.py47m78xq.gif
Yazar
oBugraReis
İndirilme
0
Görüntüleme
116
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
0.00 yıldız 0 değerlendirme

oBugraReis ait diğer kaynakar

Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.