İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Sigara içen her 5 kişiden 1’i KOAH

MidNighT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
Yolumun Karanlığa saplanan noktasında...
Mesajlar:
3.539
Konular:
2544
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
289
Ticaret:
(0) %
21-12-2007 01:46
#1
Sigara içen her 5 kişiden 1’i KOAH
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), dünyanın en sık görülen, en çok öldüren, en fazla sakat bırakan ve en yüksek tedavi maliyetlerine yol açan hastalıklar listesinde en başlarda yer alıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, KOAH’ın müzmin tıkayıcı akciğer hastalığı anlamına geldiğini, sigaraya bağlı oluşarak nefes darlığıyla karakterize ve ilerleyici olduğunu söyledi.

Halk arasında pek bilinmemesine karşın KOAH’ın dünya genelinde önemli ve öncelikli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade eden Özlü, “KOAH, dünyanın en sık görülen, en çok öldüren, en fazla sakat bırakan ve en yüksek tedavi maliyetlerine yol açan hastalıklar listesinde en başlarda yer alıyor. İş günü kayıpları, maluliyet ve erken ölümler yoluyla ekonomik bilançosu çok ağırdır. Türkiye gibi dünyanın en fazla sigara içilen bir ülkesinde, KOAH öncelikli bir sağlık sorunudur” dedi.

EN ÖNEMLİ NEDENİ SİGARA
Prof. Özlü, KOAH’ın çok nadir istisnalar dışında tamamen sigaraya bağlı olarak meydana gelen bir hastalık olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Sigara içen her 5 kişiden 1’i, yaşamının son yıllarını KOAH hastası olarak geçirmektedir. KOAH, kişide sigaranın ilk içildiği gün başlamaktadır. Yıllarca yavaş yavaş ilerleyen hastalık, akciğeri içten içe kemirip tüketir fakat hasta bunu uzun süre fark edemez. Farkına vardığında ise zaten iş işten geçmiş olur. İçilen tek bir sigaranın bile akciğerde çok ciddi hasara yok açtığı bilinmektedir.”

BAŞKALARINA BAĞIMLI, TIK NEFES BİRİ HALİNE GETİRİR
Prof. Dr. Tevfik Özlü, sigara içildiği müddetçe KOAH’ın çok hızlı ilerlediğini belirterek, şöyle devam etti:
“Hastalık kişinin yaşam kalitesini sınırlayıp, yürüyemeyen, günlük işlerini göremeyen, başını yastığa koyup rahatça uyuyamayan, başkalarına bağımlı, tık nefes bir kişi haline getirir. Halbuki sigarayı bıraktıktan sonra ilerleme hızla azalır ve bu süreç uzar. KOAH, erken dönemde öksürük ve balgam ile kendini belli eder. Sağlıklı bir kişi öksürmez ya da balgam çıkarmaz. KOAH, tedavi ile ortadan kaldırılamaz. Akciğerlerde oluşan hasar geri dönüşlü değildir. Hastalar sigarayı bırakıp önerilen tedaviye uyduklarında kuşkusuz bundan fayda görürler. Şikayetleri azalır ve yaşam kaliteleri artar. Ancak büsbütün hastalığı kontrol altına almak, şikayetleri ortadan kaldırmak ilerlemeyi tamamen durdurmak olası değildir.”

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı