İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Çölyak (Celiac) Hastalığı

DoWn LiTe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2007
Nereden:
emekli mod
Mesajlar:
1.627
Konular:
809
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
66
Ticaret:
(0) %
05-01-2008 10:30
#1
Çölyak (Celiac) Hastalığı
Genel Bakış

Çölyak hastalığı, ekmek, makarna, pizza ekmeği, ekmek kırıntısı, buğday, çavdar ürünlerinde bulunan protein yapılı glütenin tüketiminden kaynaklanır. Yulafta da bol miktarda bulunmaktadır. Çölyak hastası biri, glüten içeren besinleri tüketirse, ince bağırsakta, bağışıklık sisteminin reaksiyonu gelişir. İnce bağırsağın iç dokusunda hasarlar oluşur ve besinlerden alınan besin kaynakların emilimi gerçekleştirilemez.

Besinlerin emiliminin azaltılması (malabsorbsiyon) kemiklere, sinir sisteminde, beyinde, karaciğerde, diğer iç organların işleyişlerinde aksamalara ve hastalıklara neden olmaktadır. Bu durum gelişmek ve büyümek için iyi beslenmesi gereken çocuklarda çok önemlidir.
Çölyak spru, tropik olmayan spru ve Glütene duyarlı enteropati olarak da bilinmekle beraber, çölyak hastalığı glüten intoleransına karşı hassasiyeti olan kişilerde ortaya çıkar.
Bazı spekülasyonlar, bu hastalığın insanlığın ilk evrelerinde, et tüketiminden sonra tarımın başlaması ile başladığını buğdayın ekilmesi ile oluştuğunu gösteriyor. Son 50 yıldır araştırmacılar Çölyak hastalığında odaklanarak tedavisini araştırmaktadırlar.

Çölyak hastalığını tedavi edecek bir yöntem geliştirilememiştir. Fakat bu hastalıkta, hastanın beslenme düzenine odaklanması gerekmektedir.


Bulgu ve Belirtiler

Çölyak hastalığında belirli bulgu ve belirtiler yoktur. Birçok hasta, ishal, karın ağrısı, şişkinlikten şikâyet etmekte ve gastrointestinal şikâyetleri bulunmamaktadır. Çölyak hastalığının belirtileri, gastrik ülser, barsak sendromu, parazit enfeksiyonu, anemi, deri hastalıkları, sinirsel durumlardan kaynaklanan belirtilere benzer.

Çölyak hastalığı, depresyon, midenin bozuk olması, eklem ağrısı, kas krampları, ağızda oluşan ağrılar, kemik hastalıkları, bacak ve ayaklarda oluşan nöropati durumlarında da kendini oluşturabilmektedir.

Malabsorbsiyon sonucunda en sık görülen belirtiler:

• Kilo kaybı
• İshal
• Anormal kramplar, şişkinlik, gaz
• Genel bir güçsüzlük hali
• Pis kokulu, griye yakın, yağlı dışkı
• Çocuklarda büyümenin durması

Dermatitis herpetiformis derinin kabarmasından kaynaklanan bir hastalık olup, glüten emiliminin gerçekleştirilemediği bir durumdur. Kaşıntılar genellikle, el bileği ve dizlerde olmaktadır.

Dermatitis herpetiformis bağırsakta Çölyak hastalığı ile aynı hasarlara neden olmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde glüten içermeyen diyet, kaşıntı için de ilaç tedavisi uygulanır.

Sebepler:

Normalde, ince bağırsak iç dokusu, villi adı verilen ince kıla benzeyen çıkıntılarla kaplıdır. Mikroskop altında bakıldığında halının kıllarına benzeyen villi, vitaminleri, mineralleri ve diğer besinleri emer. Çölyak hastalığı villilere hasar verir.

İnce bağırsağınızın iç yüzeyi villi olmadan, daha az halıya ve daha çok karo kaplı bir zemine benzer ve vücudunuz sağlık ve büyüme için gereken besinleri sindiremez ve absorbe edemez. Bunun yerine yağ, protein, vitaminler ve mineraller gibi besinler dışkıyla birlikte vücuttan atılır.

Çölyak hastalığının kesin sebebi bilinmemektedir. Kalıtsal olduğu bilinmektedir. Ailesinde Çölyak hastası olan, kişiler %10–20 oranları arasında bu hastalığın görülme riski vardır. Çölyak hastalığı her yaşta görülebilir, glüten tüketilmesi anına kadar belirtileri görülmeyebilir.

Çoğu kez, nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, travma, fiziksel sakatlanmalar, hamilelik, şiddetli stres, ameliyat, enfeksiyon gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır.Risk Faktörleri

Çölyak hastalığı herkesi etkileyebilir. Avrupalılarda ve otoimmün bozuklukları gibi bağışıklık sistemi reaksiyonundan kaynaklanan bozukluklara sahip hastalarda daha sık görülmektedir:

• Lupus eritematozus
• Tip 1 şeker hastalığı (genelde gençlerde ve insülin- bağımlı diyabet hastalarında)
• Romatizmal artrit
• Otoimmün tiroit hastalıklarında
2003’ün şubat ayında, büyük çaplı bir araştırma, Amerika’da 13000’den fazla insanda, Çölyak hastalığı görüldüğünü ortaya koymuştur. Araştırmacılar, 133 kişinin daha önce bu hastalığı tekrar geçirdiğini göstermiştir. Kardeş veya ebeveynlerde ise 22 yaş ve üstünde bu hastalık görülmüştür.


Doktora Başvurma Zamanı

Çölyak hastalığının işaret ve semptomlarından en az biri görülürse, doktora başvurmak gerekir. Eğer ailenizde Çölyak hastası varsa, teste tabi tutulmanız gerekebilir. Bu osteoporoz, anemi ve bazı kanser türleri gibi hastalığın tedavi edilememesinde etkisi olan komplikasyonlardan kaçınmanıza yardım edecektir.

Çocuğunuz solgun ve aşırı duyarlıysa, yavaş büyüyeme gösteriyorsa, göbekli, şişman kaba etleri varsa, dışkısı kötü kokulu ve yağlıysa muhakkak doktora ***ürünüz. Diğer hastalıkların semptomlarına benzer semptomlar görülebileceğinden dolayı, glütensiz diyete başlamadan evvel semptomlarınızı doktorunuza net bir şekilde anlatmanız gerekmektedir.


Tarama Ve Tanı

Çölyak hastalarının immün sistemi, glüteni yabancı madde olarak tanır ve glüteni yok etmek için yüksek seviyede antikor üretir.
İlk aşamada doktor, öncelikle kan testini önerecektir. Teşhisi doğrulamak içinse, villilerin hasara uğrayıp uğramadığını kontrol edecektir. Doku genellikle ağızdan sokulan bir endoskop ile özofagus-mide- ince bağırsak yolu izlenerek incelenecektir ve bağırsağınızdan bir örnek alınacaktır. Glütensiz diyet denemesi de tanı koydurabilir ancak çölyak hastalığı teşhisi koymadan önce, kesinlikle glüten içermeyen diyetlere başlamayın.


Komplikasyonlar

Tedavi edilmezse, Çölyak hastalığı’nın yol açabileceği komplikasyonlar:

• Kötü beslenme: Çölyak hastalığı tedavi edilmezse, malabsorbsiyon ve sonrasında da kötü beslenme(malnutrisyon) görülür. Çünkü gerekli olan A, B–12, D, E, K, folat gibi vitaminler dışkıdan atılır, sonrasında da anemi ve kilo kaybı görülür. Ayrıca çocuklarda gelişim durur.


• Kalsiyum kaybı ve kemik eksikliği: Dışkıyla sürekli yağ atılması nedeniyle aşırı miktarda kalsiyum ve D vitamini kaybedilebilir. Bu, osteomalazi denilen kemiklerin çabuk yumuşamasına neden olan bir kemik bozukluğuna yol açabilir(çocuklardakine raşitizm denir); ve kemiklerde yoğunluk kaybıyla seyrederek(osteoporoz)kemiklerin kolayca kırılmasına neden olan bir hastalığa sebep olabilir. Ayrıca, kalsiyum emilimindeki aksamalar böbrek taşlarına neden olmaktadır.(kalsiyum oksalat taşları)


• Laktoz intoleransı. Glütenin ince bağırsağa zarar vermesinden sonra, glüten içermeyen besinler de, karın ağrısı ve ishale neden olabilir. Bazı Çölyak hastaları, laktoza karşı dirençsizlik geliştirirler. Bu durumda glüten içeren besinleri olduğu gibi, laktoz içeren yiyecek ve içecekleri de sınırlandırmanız gerekir. Once your intestine has healed, you may be able to tolerate dairy products again. However, some people may continue to experience lactose intolerance despite successful management of celiac disease. If you’re among this group, you’ll need to limit products that contain lactose indefinitely.


• Kanser: Çölyak hastası kişilerde, glüten alımı durdurulmadığı takdirde, lenfoma ve bağırsak kanseri gibi birçok kanser türü gelişebilir.


• Nörolojik komplikasyonlar: Çölyak hastalığı, sinir sistemine ait birçok hastalıkla beraber gelişebilmektedir. (epilepsi ve periferal nöropati).Kişisel Bakım

Tamamen glüten içermeyen yiyeceklere yönelmeniz sizi sinirli, ve anlaşılamayan biri haline getirebilir. Fakat günümüzde, marketlerde glüten içermeyen bir sürü yiyecek bulunmaktadır. Eğer bazı ibarelere dikkat ederseniz, bu durum çok da sıkıcı olmayacaktır:


Yiyeceklerin paketinde bulunan etiketleri mutlaka okuyun:
Yiyeceklerin paketinde bulunan etiketleri okumanız, sizin daha sağlıklı beslenmenizi sağlayacaktır. Bazı pirinç ve mısır ürünü içeren yiyecekler glüten içerebilmektedir. Dahası üretici firma da içerikleri karıştırabilmektedir.


Üretici firmayı arayın:
Eğer almak istediğiniz ürünün etiketinde hiç bir ibare yoksa satın almadan önce mutlaka üretici firmayı arayıp sormalısınız. Bazı marketler glüten içermeyen gıda satışı yaparlar. Bu tür marketlere gitmeniz önerilmektedir.

Kendinize uyan bir yemek tarifi geliştirin:
Eğer en favori yemeğiniz glüten içeriyorsa üzülmeyin. Kendiniz bu yemeği, size uygun bir halde pişirebilirsiniz. Bu sizin için eğlenceli de olabilir. Mutfakta size yardımcı olabilecek bazı öneriler:

1 çay kaşığı beyaz un yerine şunları seçebilirsiniz:

• 1 1/2 çay kaşığı mısır nişastası
• 1 1/2 çay kaşığı patates nişastası
• 1 1/2 çay kaşığı ararot nişastası
• 1 1/2 çay kaşığı pirinç unu
• 2 çay kaşığı hazır paketli tapyoka

1 bardak beyaz un yerine şunları seçebilirsiniz:

• 3/4 bardak iri ve kalın tanecikli mısır unu,
• 1 bardak ince tanecikli mısır unu
• 5/8 bardak patates unu
• 3/4 bardak pirinç unu

Dışarıda yemek yemekten korkmayın:

• Yiyebileceğiniz yemek çeşitlerini yapan bir restoran seçmelisiniz. Restoranı arayarak menüyü ve size uygun olan seçenekleri araştırabilirsiniz.

• Tanıdık bir restorana gidin, sizin glüten içermeyen gıdalarla beslendiğinizi bilmeleri gerekir.

• Destek grubunuza glüten içermeyen yemekler hazırlayan restoranları bilip bilmediklerini sorun.


Hastalık İle İlgili Öneriler

Çölyak hastalığı ile yaşamak zordur.

• Çölyak hastalığı ile ilgili bilgi edinin: Doktorunuzdan, internetten, kitaplardan bu hastalığı araştırın. Glüten içermeyen yiyecekler tarif eden kitapları alın. Hastalık hakkında bilgi sahibi olmak, hastalığın seyri açısından çok önemlidir.

• Çölyak hastası diğer insanlarla tanışın: Ne çektiğinizi bilen kişilerle konuşmak rahatlatabilir. Doktorunuzdan Çölyak hastalarının bulunduğu derneklerin isimlerini isteyin veya internetten ya da gazeteden bulduğunuz bir gruba katılın.

• Doktorunuzu gerekli durumlarda aramaktan çekinmeyin:
DoWn LiTe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2007
Nereden:
emekli mod
Mesajlar:
1.627
Konular:
809
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
66
Ticaret:
(0) %
05-01-2008 10:31
#2
Çölyak hastalığı (ya da Gluten Entropatisi,İngilizce: ''Celiac Disease''); bağırsaklardaki sindirimi sağlayanvillus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim hastalığıdır.

Çölyak hastası olan kişiler buğdayda arpada çavdarda ve yulafta bulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteine tahammül edememektedir.

Çölyaklı hastalargluten içeren yiyecekler yediklerinde, onların bağışıklık sistemleri bunu ince bağırsaklara zarar vererek yanıtlar. Özellikle çok küçük ve parmak şekline benzeyen villus olarak adlandırılan ince bağırsaktaki emilimi sağlayan yapılar kaybolur(düzleşir ve görevini yapamaz hale gelir.)

Yiyeceklerdeki besinler buvillus|villuslardan geçerek kan dolaşımı içine emilirler. Villuslar olmadan kişi; her ne kadar yiyecek yerse yesin; beslenemez.

Vücudun kendi bağışıklık sistemine zarar vermesinden dolayı çölyak hastalığının oto-immün sistem rahatsızlığı olarak düşünülmektedir. Bununla birlikte, yiyeceklerin emilememesinden dolayı sindirim rahatsızlığı olarak da sınıflandırılabilmektedir.

Hastalık ayrıca glutenentropatisi, celiac disease, celiac sprue, nontropical sprue ve gluten sensitive entropathy olarak da bilinmektedir.

Çölyak hastalığıgenetik bir hastalıktır,yani ailevi kalıtım söz konusudur. Bazen hastalık bir ameliyat, çocuk doğumu, hamilelik, viral enfeksiyon ya da şiddetli duygusal stresten sonra tetiklenebildigi gibi ilk seferde de aktif olabilir. Hastalık yaşamının her hangi bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Çölyak kimi kişilerdeçocukluk, kimilerindeergenlik, kimilerinde ise orta yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı