İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Hazımsızlık Problemi (Nonülser Dispepsi)

DoWn LiTe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2007
Nereden:
emekli mod
Mesajlar:
1.627
Konular:
809
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
66
Ticaret:
(0) %
05-01-2008 10:41
#1
Hazımsızlık Problemi (Nonülser Dispepsi)
l Bakış

Bazen insanlar bir ülserin neden olduğunu sandıkları mide ağrısı için doktorlarını ziyaret etmektedirleri fakat neden ülser değildir. Karnınızın üst kısmında kemiren bir ağrıya sahip olmanıza rağmen, diyagnostik testler bir ülseri veya diğer sindirim problemlerini ortaya koymamaktadır — tüm testler normaldir. Eğer durum buysa, ülser olmayan mide ağrısı denen bir hazımsızlık tipiniz olabilir.

Resmi olarak bu durum ülser olmayan dispepsi olarak (dis-PEP-se-uh) bilinir. “Dispepsi” terimi Yunanca “zor” anlamına gelen “dys” ve “sindirmek” anlamına gelen “peptein” köklerinden oluşur.

Ülser olmayan mide ağrısı üst gastrointestinal sistemin yaygın, bazen uzun süren (kronik) rahatsızlığı olup, özofagusunuzu ve ince bağırsasağınızın ilk kısmını (düodenum) ve aynı zamanda midenizi kapsamaktadır. Rahatsızlık bir peptik ülserin çoğu kez abdominal distansiyon, geğirme ve bulantı gibi semptomlarını andıran belirti ve semptomlara neden olabilir.

Ülser olmayan mide ağrısı açık bir nedenden dolayı oluşmaz ve özel bir hastalıkla ilgili olması gerekmez. Suçlu daha ziyade çok hızlı yemek yemek, aşırı yemek veya stresli bir olayla uğraşmak gibi geçici bir problem olabilir. Bazı kişiler için mide ağrısı kronik bir durumdur. Ancak pek çok kişi için ülser olmayan mide ağrısının semptomları çoğu kez kısa sürelidir ve önlenebilir.


Belirtileri ve Semptomlar

Ülser olmayan mide ağrısının belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

Karnınızın üst kısmında veya göğsünüzün alt kısmında bazen yemek yemekle veya antasitlerle geçen yanma hissi veya rahatsızlık
Abdominal distansiyon
Geğirme
Gaz (gazlı olma)
Yemek yerken erken doluluk hissi
Bulantı
Sağlıksız bir yaşam tarzı ülser olmayan mide ağrısına katkıda bulunabilir. Stres, yorgunluk, kötü beslenme, yeterli dinlenmeme ve egzersiz yapma eksikliği belirti ve semptomlarını kötüleştirebilir.

Nedenleri

Ülser olmayan mide ağrısının kesin nedeni bilinmemektedir. Bazı vakalarda viral bir enfeksiyondan sonra oluşabilir fakat nadir görülür. Doktorlar bunu spesifik bir hastalığa bağlı olmasına gerek olmayan fonksiyonel bir bozukluk olarak nitelendirir. Ancak geçici ve çoğu kez kötüleşen faktörler ülse olmayan mide ağrısının belirti ve semptomlarının yaygın nedeni olabilir.

Risk Faktörleri

Bazı kişiler diğerlerine kıyasla daha fazla ülser olmayan mide ağrısı riski altındadır. Belli bazı yaşam tarzı faktörleri riskinizi arttırıyor olup, şunları içermektedir:

Aşırı yemek
Çok hızlı yemek, bezen hava yutarak
Karbonatlı içecekler içmek
Baharatlı yemekler yemek
Yağlı yemekler yemek
Çok fazla kafein veya alkol tüketmek
Sigara içmek
Özellikle aspirin ve ibuprofen gibi nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ve antibiyotikler gibi belli bazı ilaçlar kullanmak
Stres
Doktora Başvurma Zamanı

Sık, şiddetli hazımsızlık daha ciddi bir hastalığı belirtebilir. Eğer aşağıdaki belirti ve semptomlardan herhangi birini deneyimliyorsanız doktorunuzu görün:

Persistan veya tekrarlayan karın ağrısı
Persistan bulantı
Kusma, özellikle eğer kusmuğunuzda kan da varsa
Açıklanamayan kilo kaybı
Persistan iştah kaybı
Kanlı dışkılar
Nefes kesilmesinin veya terlemenin, göğsünüze, boynunuza veya kolunuza yayılan ağrını eşlik ettiği hazımsızlık (olası kalp krizi)
Doktorunuza belirti ve semptomların kötüleştiğini söylediğinizden emin olun. Eğer bir ülser olmayan dispepsi teşhisi konulduysa, periyodik değerlendirmeler sizi ve doktorunuzu yeni, ciddi bir hastalığın gelişmememiş olduğu hususunda rahatlatabilir.

Tarama Ve Tanı

Ülser olmayan mide ağrısı teşhisini koymak için doktorunuz ilk önce aşağıdakiler gibi karın ağrısına ve hazımsızlığa neden olabilen diğer tıbbi problemleri ortadan kaldıracaktır:

Bir ülser. Bir ülser midenizin kaplamasının içinde, ince bağırsağınızın üst kısmında veya özofagusunuzda gelişen açık bir yaradır.


Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD). Bu, mide asidinin yemek borunuza (özofagus) geri kaçarak özofageal tahrişe veya enflamasyona neden olan bir durumdur.


Gastrit. Midenizin kaplamasının enflamasyonu olup, midenizinde veya karnınızın üst kısmında kemirici veya yakıcı bir ağrı olarak deneyimleyebilirsiniz.


Gastroparez. Bu, midenin içeriğini boşaltmasının çok uzu sürdüğü bir rahatsızlıktır (geciken gastrik boşalma). Gastroparez ülser olmayan mide ağrısının semptomlarını teklit edebilir ve diyabet gibi diğer durumlarla ilişkili olabilir.


Safra taşları. Bu katı kolesterol veya kalsiyum tuzlarının safra kesenizdeki veya yakındaki kanallardaki katı birikintileridir ve bulantı ve karnınızın üst-orta kısmında veya üst-sağ kısmında yoğun, kararlı sızı gibisemptomlara neden olabilirler.


Kalp hastalığı. Bir kalp krizi veya göğsünüzde basınç veya sıkışma kalbinize giden kan akışının sınırlanması (angina) nedeniyle oluşur ve bazen ülser olmayan mide ağrısı gibi görülebilir.


Karaciğer hastalıkları. Bunlar karaciğer yağlanmasını, sirozu veya karaciğer kanserini içerebilir.


Pankreas hastalıkları. Bunlar pankreatiti veya pankreas kanserini içerebilir.


Hassas bağırsak sendromu (IBS). IBS karın ağrısı veya krampları veya abdominal distansiyon, gaz, diyare ve kabızlık dahil olmak üzere dışkılama fonksiyonundaki bir değişiklik ile karakterizedir.


Çölkay hastalığı. Bu durum buğday, arpa, çavdar veya yulaf içeren besinlerde bulunan bir protein olan gluten tüketimiyle tetiklenmektedir.


Crohn hastalığı. Crohn hastalığı sindirim sisteminizin çoğunlukla ince bağırsağın alt kısmı olmak üzere, herhangi bir kısmını etkileyebilen hastalığıdır.
Diyagnostik testler
Doktorunuz muhtemelen belirtilerinizi ve semptomlarınızı gözden geçirecek ve fiziksel bir inceleme gerçekleştirecektir. Bir çok diyagnostik test rahatsızlığınızın nedeni belirlemesi için doktorunuza yardımcı olur. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

Laboratuar testleri. Kan testleri ülser olmayan mide ağrısınınkilere benzeyen belirtilere ve semptomlara neden olan diğer hastalıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.


Baryum X-ışını veya kontrast incelemesi. Bu test için bir baryum çözeltisi içersiniz. X-ışınıyla görülen baryum üst sindirim yolunuzun içini kaplar. Doktorunuz ülserler, tümörler, striktürler ve diğer anormalliklerin varlığı için üst gastrointestinal yolunuzu ve ince bağırsağınızı daha iyi inceleyebilecektir.


Endoskopi. İnce, esnek bir ışıklı cihaz (endoskop) boğazınızda aşağıya gönderilerek doktorunuzun özofagusunuzu, midenizi ve ince bağırsağınızın ilk kısmını (duodenum) görebilmesi sağlanır.


Ultrason. Ultrason görüntüleme, gastrointestinal organlarınızın, özellikle safra kesenizin, karaciğerinizin ve pankreasınızın görüntülerini oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanır. Doktorlar bu yöntemi karındaki organların sağlıklı ve sağlıksız alanları arasındaki hemen göze çarpmayan farkları görmek için yaygın şekilde kullanmaktadır.


Gastrik boşalma incelemesi. Bu incelemede düşük miktarda radyasyon içeren bir yemek yersiniz. Daha sonra bir radyolog besinin midenizden çıkmasının ne kadar sürdüğünü ölçer.Komplikasyonlar

Ülser olmayan mide ağrısı hastalıkla ilgili olmayan bir rahatsızlık olduğundan, daha ciddi durumlara yol açmaz. Ancak, komplikasyonlar şunları içerebilir:

Diğer rahatsızlıkları ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen testlerin oluşturduğu problemler
Durumu tedavi etmek için alınan ilaçların etkileri
Diğer durumlara sahip olma endişesiÖnlem

Sağlıklı bir yaşam tarzını korumak çoğu kez ülser olmayan mide ağrısını önleyebilir. Aşağıdaki yaşam tarzı modifikasyonları, belirtilerinizin ve semptomlarınızın hafiflemesine yardımcı olabilir:

Beslenme

Daha küçük, daha sık öğünler yiyin. Boş bir mideye sahip olmak bazen ülser olmayan dispepsininkilere benzeyen belirti ve semptomlar oluşturabilir. Kendinizi hasta hissetmenize neden olan midenizdeki asitten başka bir şey değildir. Bir kraker veya meyve parçası gibi daha küçük atıştırmalıklar yemeyi deneyin. Öğün atlamaktan kaçının. Büyük yemeklerden ve aşırı yemekten kaçının. Daha küçük ve daha sık öğünler yiyin.


Tetikleyici besinlerden kaçının. Yağlı ve baharatlı besinler, karbonatlı içecekler, kfein ve alkol gibi bazı besinler ülser olmayan mide ağrısının belirtilerini ve semptomlarını tetikleyebilir günde üçten fazla kafeinli içecek tüketmekten kaçının.


Yemeğinizi yavaş ve iyice çiğneyin. Acele etmeden yemek yemek için zaman ayırın.


Yemekler sırasındaki içecekleri sınırlayın. Eğer bir yemek sırasında erkenden doyduğunuzu hissediyorsanız, içecek tüketiminizi sınırlayın.


Aşırı havadan kaçınmak için adımlar atın. Gaz ve geğirmeyi azaltmak için sigara içmek, hızlı yemek yemek, sakız çiğnemek ve karbonatlı içecekler içmek gibi aşırı hava yutmayla sonuçlanan aktivitelerden uzak durun.


Yemek yedikten hemen sonra yatmayın. Yatmak için yedikten sonra en az iki saat bekleyin.


Sağlıklı kilonuzu koruyun. Aşırı kilolar karnınıza basınç uygular, midenizi yukarı iter ve asidin özofagusunuza geri kaçmasına neden olur.
Stres

Yemek zamanında sakin bir ortam yaratın. Bu, stresle ilgili hazımsızlığı gidermeye yardımcı olabilir.


Yaşamınızda şu anda stres oluşturan etmenleri tanımlayın. Stresinizi egzersiz yaparak ve sakinleştirici müzik dinleyerek nasıl yönetebileceğinizi öğrenin.


Gevşeme tekniklerini öğrenin ve uygulayın. Bunlar gevşemiş şekilde nefes almayı, meditasyonu, yogayı ve ilerleyici kas gevşemesini içerebilir.


Gevşetici aktiviteleri izleyin. Hobiler veya spor gibi, hoşlandığınız bir şeyi yapmak için zaman harcayın.
Yorgunluk

Doğru karışımı bulun. Dinlenmenizi ve aktivitenizi dengeleyin.


Bir yatma rutini geliştirmeyi deneyin. Mümkün olduğunda her gün aynı saatlerde yatmaya gidin ve kalkın.


Sadece ihtiyacınız olduğu kadar uyuyun. Kendinizi yenilenmiş hissetmenize yetecek kadar uyuyun fakat çok fazla uyumaktan kaçının.


Her gün gevşemek için zaman ayırın. Sadece kendiniz için birkaç dakika ayırın.


Hızınızı ayarlayın. Tek seferde çok fazla şey yapmayı denemeyin.
Egzersiz

Doktorunuzla konuşun. Yeni bir egzersiz rutinine başlamadan önce doktorunuzun tavsiyesini alın.


Başlangıçta kendinizi çok zorlamayın. Egzersiz programınıza aşama aşama başlayın.


Düzenli fiziksel aktivitede bulunun. Sağlıklı kilonuzu elde etmek ve korumak ve pek çok kronik hastalık açısından riskinizi azaltmak için haftanın çoğu gününde en azından 30 ila 60 dakikalık fiziksel aktiviteyi hedefleyin.


Yemek yedikten hemen sonra egzersiz yapmayın. Midenize yerleşmesi için biraz zaman verin.Hastalık İle İlgili Öneriler

Ülser olmayan mide ağrısı zorlayıcı olabilir. Sık oluşan abdominal rahatsızlığın yanında, yaşamınızın diğer alanları da etkilenebilir. Sonunda durumunuz arkadaşlarınız ve ailenizle etkileşiminize, işteki verimliliğinize ve yaşamınızın genel kalitesine engel olur. Arkadaşlarınız ve ailenizle durumunuz hakkında konuşun. Sosyalleşmek çoğu zaman yemeğe dayanmaktadır ve etrafınızdakilerin anlayışı ve desteği ülser olmayan mide ağrısının etkileriyle daha iyi başa çıkmanıza ve önleme çabalarınıza yardımcı olur.
efecannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
C:\WINDOWS\system32
Mesajlar:
233
Konular:
103
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
10
Ticaret:
(0) %
05-01-2008 14:52
#2
bunu okuyacama hasta omayı tercih ederim
DoWn LiTe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2007
Nereden:
emekli mod
Mesajlar:
1.627
Konular:
809
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
66
Ticaret:
(0) %
05-01-2008 21:04
#3
bencede

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı