İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Hıçkırık Neden Olur?

UnKN0wNHaCKeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2016
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
102
Konular:
35
Teşekkür (Etti):
10
Teşekkür (Aldı):
30
Ticaret:
(0) %
15-05-2016 11:57
#1
Hıçkırık Neden Olur?
Hıçkırık, nefes almamızda önemli bir rol oynayan diyafram kasının, ani ve istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Hıçkırık tuttuğunda bu kas tekrar tekrar kasılır ve her seferinde içimize hızla hava çekmemize neden olur. Havayı çekmemizle birlikte, ses telleri aniden kapanır ve hıçkırık sesi oluşur. Çok yemek ya da alkol almak gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan çoğu hıçkırık önemsizdir ve kısa sürede kendiliğinden geçer. Ancak bu durum, her hıçkırığın göz ardı edilebileceği anlamına gelmez.

Özellikle uzun süren ve geçmek bilmeyen bir hıçkırığın altta yatan nedeni, akciğer iltihaplanması ya da böbrek hastalığı gibi ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Genellikle birkaç dakika süren hıçkırıkların yanı sıra saatler ve hatta aylar boyu devam eden hıçkırık şikayetleri vardır. Kısa süreli hıçkırıklar genellikle çabuk sonlanır ve fazla bir şikayet yaratmazlar; ancak uzun süren, inatçı hıçkırıklar dikkate alınmalıdır.

Dolu Mide

Mide çok dolu olduğunda bu doluluk, kendiliğinden, kısa sürede geçecek bir hıçkırığa neden olabilir. Hızlı bir şekilde çok yemek yemek, çok alkol almak, fazla hava yutmak, sıcak ve soğuk içeceklerin karışmasıyla mide ısısının aniden değişmesi ya da heyecanlanmak gibi durumlar, diyaframın bitişiğinde bulunan midenin şişmesine ya da gerilmesine yol açan durumlardır. Midenin bu genişlemesi diyaframa çarpmasına ve sonuç olarak da hıçkırığa neden olur.Gülmek

Neşeli bir sohbet sırasında bol bol gülmek elbette keyif vericidir ancak gülerken hıçkırık tutma ihtimaliyle de karşı karşıyasınız demektir. Güldüğümüz sırada içimize ani olarak hava çekmemiz nedeniyle -ki bu gülerken sık olan bir durumdur – hava çok hızlı bir şekilde gırtlak kapağına doğru eser, diyaframla ilgili sinirleri uyarır ve böylece hıçkırık başlar.

Stres

Duygusal faktörler ve stres hıçkırığın oluşmasında rol oynayabilir. Kaygı ve stres diyaframı uyaran hormonların salınmasına neden olur ve bu şekilde bize hıçkırık olarak yansıyan, diyaframdaki kasılmalar tetiklenir. Heyecanlandığınızda hıçkırık tutuyorsa, bu durumu garipsemeyin.

Hamilelik

Hamilelik sırasında büyümekte olan bebek, diyaframa baskı uygulayabilir ve bu da bir sinir uyarılmasına neden olur. Oldukça yaygın bir durumdur ve hamile kadınlar gebelik boyunca her an, hıçkırık tutmasından şikayetçi olabilir.

İnatçı Hıçkırık Neden Olur?

2 günden fazla süren hıçkırıklara inatçı hıçkırık denir. Nadir görülmesine karşın bir aydan fazla süren hıçkırıklar da vardır. Bu denli uzun süreli hıçkırıklar yorgunluğa, uykusuzluğa ve kilo kaybına neden olabilir. İnatçı hıçkırıklar ciddiye alınmalıdır çünkü çok daha önemli bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Tıpkı kısa süreli hıçkırıklarda olduğu gibi, inatçı hıçkırık da bir değil birçok sebepten dolayı görülebilir.

Sinir Hasarı

Diyafram kasıyla ilgili sinirlerin hasar görmesi ya da uyarılması nedeniyle uzun süreli, inatçı hıçkırıklar görülebilir. Sinirlerde bu tip problemlere bir tümör, kist, guatr, larenjit veya boğaz ağrısı yol açabilir.

Merkezi Sinir Sistemi Hastalıkları

Merkezi sinir sistemindeki bir tümör ya da enfeksiyon veya diğer bir hasar, vücudun hıçkırık refleksini kontrol eden mekanizması üzerinde olumsuz bir etki yaratmış olabilir. Felç, MS, menenjit, beyin travması gibi rahatsızlıklar bu duruma örnek verilebilir.

****bolik Hastalıklar ve İlaçlar

Alkolizm, anestezi, diyabet, böbrek yetmezliği, sakinleştirici ilaçlar benzeri faktörler uzun süren ve kişilerde rahatsızlık veren boyutlara ulaşan hıçkırığın nedenleri arasında sayılabilir. Bu tip rahatsızlıklarda hıçkırık elbette tek belirti olmaz. Kişinin sağlığını, günlük düzenini etkileyen başka sorunlar da görülür. Yine de inatçı bir hıçkırığı dikkate alıp doktora görünmek, başka bir rahatsızlık söz konusuysa, erken teşhis için size fırsat yaratmış olur. Örneğin, tek belirtinin hıçkırık olduğu reflü hastaları vardır.

İnatçı hıçkırığın altında yatabilecek hastalıkları bir liste halinde sıralarsak, en genel şekliyle aşağıdaki tablo ortaya çıkar:

Reflü, menenjit, MS benzeri hastalıklar
Zatürre, karaciğerde tümör, bağırsak tıkanıklığı, kalp büyümesi, mide kanseri
Kanser, enfeksiyonlar, felç ya da yaralanma gibi merkezi sinir sistemi problemleri
Böbrek fonksiyonlarında azalma ya da hiperventilasyon (gereğinden çok daha hızlı ya da çok derin şekilde nefes alma verme) gibi ****bolik problemler
Baş, boyun ve göğüsteki sinirlerin irritasyonu,
Anestezi veya ameliyat
--------------------- Beyinlerimiz savaşsın isterdim bayım ama görüyorum ki siz silahsızsınız !
Lapricon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2016
Nereden:
Medine
Mesajlar:
1.591
Konular:
178
Teşekkür (Etti):
264
Teşekkür (Aldı):
458
Ticaret:
(0) %
15-05-2016 12:15
#2
Kucukken soyle ogretmislerdi ; bir baskasinin hakkini yersen hickirik tutar

ama tabiki bu degil ve cok yemek yeyince olur konu yararli Ellerine saglik
---------------------
Kişisel neyimiz olduki imzamız olsun
BordoBereliHack34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2016
Nereden:
-
Mesajlar:
3.152
Konular:
60
Teşekkür (Etti):
1168
Teşekkür (Aldı):
1211
Ticaret:
(0) %
15-05-2016 12:16
#3
Beni Hıçkırık Tutuğunda Hemen Nefesimi Tutuyorum Geçiyor
---------------------
Besmrtan Heroj
Solo - TÜRK
ancients123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2016
Mesajlar:
689
Konular:
65
Teşekkür (Etti):
29
Teşekkür (Aldı):
64
Ticaret:
(0) %
15-05-2016 12:18
#4
eyw güzel anlatım
--------------------- Aciz insanların kulları olmayın

Tek şansım vardı Kumarda yandı

SAYGILARIMLA
ANCİENTS

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı