İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Bacak bacak üstüne atmayın!

asi_kız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2006
Mesajlar:
1.508
Konular:
857
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
113
Ticaret:
(0) %
19-01-2008 03:05
#1
Bacak bacak üstüne atmayın!
Koruyucu önlemleri alarak hem varis oluşumunu minimuma indirmek hem de tedavi edilen varislerin tekrarlamasını önlemek mümkün. Sıcak banyo, diz altı pantolon çorapları, bacak bacak üstüne atmak ve hareketsizlik gibi varisleri artıran etmenlerden kaçınmayı öneren Erlamer Estetik ve Güzellik Merkezi Direktörü Dermatolog Dr. Erçin Özüntürk, özellikle ailesinde varise yatkınlık hikâyesi olanların koruyucu önlemleri önemsemesi gerektiğini söylüyor.


Dr. Özüntürk, sorularımızı yanıtladı.

Varislere neden kadınlarda daha sık rastlanıyor?

Kadınlar, sahip oldukları hormonlar ve yaşadığı hamilelik, menopoz gibi dönemler nedeniyle daha fazla risk altında. Ayrıca hareketsiz yaşam tarzı, şişmanlık, fazla ayakta kalma da diğer önemli varis sebepleridir.

Lazer tedaviye neler kazandırdı?

Günümüzün gelişmiş tedavi yöntemleri, varisleri kısa sürede yok edebilmektedir. Varisler, ciddi bir damarsal hastalıkla ilgili olabileceğinden, tedaviden önce mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir. Lazer tedavileri cilt rengi ve tipi gözetmeksizin vücudun yüz, diz arkası gibi daha hassas bölgeleri de dahil olmak üzere her türlü ciltte uygulanabilirler.

Lazer varislere nasıl etki ediyor?

Tedavinin işlevi şudur; lazer, ışık enerjisi yollayarak damar içindeki kanın pıhtılaşmasını ve sonucunda da damarın tahrip olmasını sağlar. Böylece görüntü yok olur. Bu işlem esnasında çevre dokular zarar görmez. Tedavi genellikle birkaç dakika sürer, sürenin uzunluğu ve seans sayısı tedavi edilen damar sayısına ve bulunduğu yere bağlıdır. Genelde hastalar, tek bir tedavide elde edilen sonucu yeterli bulmakta.

Hasta acı hisseder mi?

Hastalar genellikle enerji verildiği esnada batmaya benzer bir duygu hisseder. Lokal anestezi veya ağrı ilaçları gerekmez fakat bazı hastalar lokal anestezi kullanılmasını rahatlatıcı bulmakta. Tedavi sonrası acı, en az seviyede veya hiç yoktur. Tedaviyi takiben 2 - 6 hafta sonra büyük ölçüde gelişim görülür. Fakat tam sonuçların görülmesi için bazen birkaç ay geçmesi de gerekebilir.

Varisleri en aza indirmek için nelere dikkat etmeli?

Varisleri önlemek için en güzel egzersiz, yürümekdir. Mümkün olabildiğindce her gün en az yarım saat, 45 dakika yürünmelidir. Eğer kişinin bacaklarını altına alıp oturma gibi alışkanlıkları varsa ayaklarını dinlendirmek için bazı egzersizler yapması gerekir. Yine uzun uçuşlarda bacaklar rahatsız olur. Varisi olan kişiler daha büyük sıkıntı çekecekleri için ister uçakta, ister arabada, ister otobüste, isterse işyerinde masa başında çalışanlar olsun belirli aralıklarla mutlaka ayağa kalkıp egzersiz yapmalı, yürümeliler. Araç kullananlara durup mola vermelerini ve bacaklarını hareket ettirmelerini, kadınlara da diz altı pantolon çoraplarını sık giymemeyi öneriyoruz.

Akşam dinlenme saatlerinde neler öneriyorsunuz?

Dinlenme şekilleri de önemlidir. Otururken ayakların altına puf koymak, yatar pozisyonda ise bacakların altına yastık yerleştirmek varise karşı koruyucu olan dinlenme şekilleridir.

Varislerin tekrarlamaması için;


Hastaların tedaviden hemen sonra genellikle normal aktivitelerine dönmelerine izin verilir. Fakat tavsiye edilen, tedaviyi takip eden 24 saat içinde yorucu egzersizlerden, aşırı aktiviteden kaçınmaktır.
Güneşe çıkıldığında koruyucu krem kullanmalı,
Güneşlenme sınırlı tutulmalı,
Fazla kilo alıp vermemeli,
Çok sıcak banyo yapmaktan kaçınılmalı,
Saatlerce bacak bacak üstüne atarak oturmamalı,
Diz altı çorap giyilmemeli.
caqri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2008
Nereden:
bornova/evka3
Mesajlar:
755
Konular:
16
Teşekkür (Etti):
34
Teşekkür (Aldı):
27
Ticaret:
(0) %
27-01-2008 12:33
#2
bir daha bacak bacak üstüne atmıyacağım

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı