İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

KÖk HÜcre Naklİnde Yenİ Soluk: SÜt DİŞİ BankaciliĞi

EftelyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2007
Nereden:
EsEs
Mesajlar:
9.393
Konular:
5913
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
318
Ticaret:
(0) %
20-02-2008 21:07
#1
KÖk HÜcre Naklİnde Yenİ Soluk: SÜt DİŞİ BankaciliĞi
KÖK HÜCRE NAKLİNDE YENİ SOLUK: SÜT DİŞİ BANKACILIĞI

Dişsizlik Tarihe Karışıyor…

Kök hücresi tedavisinde karşılaşılan zorlukların başında uygun bir bağışçı bulmak yer alıyor. Uygun bağışçı bulunsa dahi, cerrahi işlemle kemik iliğinin alınması riskli ve pahalı bir süreç olarak değerlendiriliyor. Yapılan çalışmalar, başta yeni doğan bebeklerin kordon kanında, omurilikte, kemik iliğinde ve kanda bulunan kök hücrelerin, ağızdaki dişin özünde de bol miktarda bulunduğunu gösteriyor.

Diş hekimi Emek Kurtoğlu, Sağlık Dergisi’ne yaptığı açıklamada Türkiye’de de çalışmalarına başlanan “süt dişi bankacılığı” hakkında bilgi verdi. Sağlık Yayıncılık

Çocukların süt dişlerinin kök hücresi elde etmek için ideal bir kaynak olduğunu ifade eden Kurtoğlu, bunun ana nedeninin herhangi bir cerrahi işlem gerektirmemesi olduğunu kaydetti. 6 ila 13 yaş arasında kendiliğinden düşen 20 uygun süt diş bulunduğunu belirten Kurtoğlu, sütdişi kök hücrelerinin yetişkin hücrelere nazaran tam gelişmemiş olmasından dolayı çok daha fazla doku tipi oluşturma potansiyeline sahip olduğunu dile getirdi.

Kök hücre nakli nedir?

Rejeneratif tıp açısından büyük umutlar beslenen kök hücrelere ilişkin araştırmalar gerek laboratuar gerekse klinik düzeyde büyük hızla devam etmektedir. Günümüzde klinikte kök hücrelerin tedavi amacıyla kullanıldığı tek alan halk arasında “ilik nakli” olarak da bilinen kan ve bağışıklık sisteminin yeniden inşası esasına dayanan kemik iliği ve/veya dolaşımdaki kan kök hücre naklidir.

Yaklaşık kırk yıldır uygulanmakta olan ve binlerce hastanın sağlığına kavuşmasında rol oynayan birincil hücre tipi “hematopoietik” kök hücresi olarak tanımlanmıştır ve bu hücreler erişkin insanlardan izole edilebilen az sayıdaki kök hücrelerden biridir. Esas itibariyle, kemik iliğinde yerleşik olan “hematopoietik” kök hücreleri normalde karaciğerde, dalakta, göbek kordonunda, plasentada, süt dişlerinde ve erişkin kanında bulunurlar.

Süt dişi bankacılığı nedir?

Diş kök hücreleri, 2 ile 13 yaş arası çocukların “geçici” veya “süt dişi” olarak adlandırılan dişlerinde bulunan kök hücrelerdir. Özellikle süt dişi kök hücrelerinin diğer tipteki kök hücrelere nazaran vücut organ ve dokularına dönüşebilme yetenekleri daha fazladır.

Süt dişi bankaları bu çok özel hücreleri özel işlemlerden geçirerek, ihtiyaç halinde kullanımları için saklayan kök hücre bankalarıdır.

Süt dişi neden saklatılmalıdır?

Süt dişleri, diğer vücut hücrelerine dönüşebilme yeteneğinde olan kök hücreler bakımından oldukça zengindirler. Süt dişlerinin hücreleri, kök hücreleri gibi davranırlar. Hızla çoğalırlar, sinir benzeri hücreler halini alabilirler. Bu hücreler süt dişi kaynaklı “multipotent” kök hücreler olarak adlandırılmaktadır. Yapılan araştırmalar hayat kurtarma potansiyeli olan bu kök hücrelerin saklatılması gelecekteki birçok hastalığın tedavisinde kök hücre kaynağı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

Süt dişi saklatmanın faydaları nelerdir?

Kök hücrelerle ilgili çalışmalar dünyada olduğu gibi Türkiye''de de hızla ilerliyor. Özellikle de diş hekimliği alanında gelişmeler devam etmektedir. Yakın zamanda bazı kök hücre tedavileri diş hekimliğinde yerini alacak. Yani yakın bir gelecekte özellikle diş eti, çene kemiği, çarpık diş ve çürük tedavileri, kök hücrelerle ortadan kaldırılabilecek ve dişsizlik adeta tarihe karışacak.

Türkiye''de kaç merkez süt dişi bankacılığı yapmaktadır?

Genkord Türkiye’de ilk kurulan kordon kanı bankalarından biri olmakla beraber süt dişi hücrelerine yönelik olarak açılmış ilk ve tek işleme laboratuarı ve saklama bankasıdır.

Süt dişi saklatmanın maliyeti nedir?

Münferit bir süt dişini işlemenin maliyeti 500 YTL’dir. Yıllık saklama ücreti ise 50 ytl’dir. Takip eden her süt dişi için ise ilave 100 ytl saklama bedeli alınır.
---------------------
korkarsan karanlıktan ışığın ben olurum,
korkarsan yalnızlıktan yoldaşın ben olurum.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı