İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Dünyanın hastalık haritası

lordpunisher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
underground
Mesajlar:
4.835
Konular:
3264
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
385
Ticaret:
(0) %
22-02-2008 21:27
#1
Dünyanın hastalık haritası
ABD'li ve İngiliz uzmanlar son 65 yılın verilerini inceleyerek son yıllarda dünyanın tanıştığı bulaşıcı hastalıkların haritasını çıkardı. Çoğu hastalık insana vahşi yaşam yani hayvanlar üstünden geçmiş.

Uzmanlar, insan ve hayvanların yaşam alanlarını ayıran koruma programlarının, ortaya çıkması olası yeni hastalıkların önüne geçmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, 1940-2004 yıllarında ortaya çıkan 335 hastalığı ve dünyaya dağılımını inceledi ve bilgisayar modelleriyle hastalıkların nüfus yoğunluğu ya da değişimi, yağış oranı ve doğal yaşam çeşitliliği gibi faktörlerle olan ilişkisini araştırdı. Haritada, yeni hastalıkların yüzde 60'ının hayvanlardan geçtiği ayrıca doğal yaşam kaynaklı mikropların neden olduğu hastalıkların oranının da yüzde 71 olduğu görüldü.

Listelenen hastalıklar arasında Malezya'da ortaya çıkan Nipah, Çin'de görülen Sars, kuş gribine yol açan H5N1'le Ebola ve Batı Nil virüsleri var. Raporu hazırlayanlardan Dr. Marc Levy, hayvanlardan kaynaklanan hastalık sayısında ciddi artış olduğuna dikkat çekiyor: "İnsan nüfusu arttıkça doğal yaşam alanlarını daraltıyor, insan ve doğal ortamında yaşayan hayvanlar birbiriyle daha çok etkileşime giriyor, bu da insanın yeni hastalıklarla tanışmasına neden oluyor."

Uzmanlar, problem görmezden gelinmeye devam edilirse, dünya nüfusunun salgın hastalıklar konusunda risk altında olmaya devam edeceğini söylüyor. Bazı patojenlerin, insanlara avlanırken ya da kazayla geçmesi mümkünken, Nipah virüsü örneğinde olduğu gibi kimisi de çiftlik hayvanlarından geçebiliyor.

Haritada hastalıkların en yoğun olduğu noktalar, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek için kullanılan küresel
fonların pek uğramadığı Güney Asya ve Güneydoğu Asya. Uzmanlardan Peter Daszak, dünya sağlığı konusunda çalışan kişi ve kurumların yanlış yere odaklandığı görüşünde: "Çoğu, hastalıklarla başa çıkabilecek durumdaki daha zengin ülkelere odaklanıyor, oysa sorun gelişmekte olan ülkelerde."

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı