THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Esrarın Zararları Nelerdir ?

Jack Pirates - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Nereden:
TU R
Mesajlar:
787
Konular:
141
Teşekkür (Etti):
21
Teşekkür (Aldı):
169
Ticaret:
(0) %
4
681
25-05-2017 15:33
#1
Esrarın fiziksel ve zihinsel zararları.

Esrar tüketildiği andan itibaren doğrudan beyne, algı duygusuna ve kalp atış hızına etki eden bir uyuşturucu türüdür. Kullanıldığı anda etki etmesi yanında uzun vadede bıraktığı etkiler görülebilir. Esrar aslen kenevir dediğimiz bitkiden gelir. Kenevir bitkisinin çiçekleri, tohumları, yaprakları ve sapları öğütülüp kurutulması ile elde edilir. Çoğu insan esrarı sigara gibi içerek kullandığı gibi, yiyeceklere ya da içeceklere katarak da tüketilir. Esrarın içerisinde kullanan kişinin halüsinasyon görmesine neden olan delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) adında bir kimyasal bulunmaktadır.

Esrar dumanı ciğerlere solunduğunda hızlıca kan akışına karışır ve bu yolla beyine ve diğer organlara ulaşır. Uzun vadede görülebilecek etkileri ise, nasıl tüketildiğine ve ne sıklıkla tüketildiğine göre değişmektedir.

Esrarın Zararları Nelerdir?

Araştırmalar açıkça esrarın sağlığa zararlı olduğunu göstermiştir. Yüksek miktarda halüsinojen içeren türleri sıradanlaşırken, daha kuvvetli etkisi olan esrar türleri, esrarın sağlığımıza oluşturduğu riskleri arttırmıştır. Araştırmalara göre günümüzde tüketilen esrar çeşitleri içerisindeki halüsinojen madde miktarı, daha öncekilere kıyasla yüzde 300 ile yüzde 400 artış göstermiştir. Bu durum tehlikenin daha büyük boyutlara ulaşmasına neden olmuştur.Günümüzde, gençler arasında en yaygın kullanılan uyuşturucu türü esrardır. Genç yaşta esrar kullanmaya başlamak, fiziksel ve zihisel olarak zarar görme riskini arttırır. Ayrıca gençler arasında kullanımında bağımlılık yaratma riski de vardır.

Beyin gelişimini olumsuz etkilemesi hatta kalıcı beyin hasarı bırakması sebebiyle, gençler bu uyuşturucuya karşı çok daha savunmasız bir konumdadırlar. Beyine bırakılan hasar, birçok mental hastalığa, şizofreniye neden olabilir.

Esrarın, kullanan kişide uzun ve kısa dönemde nasıl zararlara sebep olduğunu sizin için maddeler halinde inceledik!

1.Esrar Kullanımının Fiziksel Zararları

Esrar kullanımının kısa ve uzun dönemde etkileri görülmektedir. Kullanan kişide kısa vadede bıraktığı zararlar arasında şunları sayabiliriz:

Gözlerde kanlanmaya neden olur.
Kalp atışını hızlandırır.
Kan basıncında düşüşe sebep olur.
Kişiyi sersemleştirir, baygınlık geçirmesine neden olur.
Kalp krizine yol açabilir
Esrar kullanımının uzun dönemde bıraktığı fiziksel zararlar ise, genelde kalp ve akciğerler üzerinde görülür.

2.Akciğer ve Nefes Alıp Verme Sorunları


Tütün yani sigarada olduğu gibi, esrarın içerisinde de zehirli maddelerin karışımları bulunmaktadır. Esrar tüketmek, ciğerlere ve boğaza zarar verir, öksürmeye neden olur. Bronşit semptomları ile ilişkilendirildiği de olmuştur. Ayrıca tıpkı sigarada olduğu gibi, esrar da kansere sebep olabilecek birçok madde içermektedir.

Sürekli esrar tüketenler, sigara içen kişilere olduğu gibi şu semptomlara katlanmak zorunda kalırlar;

Kronik öksürük sıkça görülmektedir.
Boğazda balgam üretiminde fazla miktarda artış meydana gelir.
Sıkça göğüs bölgesinde sorun yaşanır.
Akciğer enfeksiyonlarına yakalanma riski oldukça artar.

3.Kalp Sorunları

Kalp normalde dakikada 70-80 defa atmaktadır. Esrar kullanıldığında ise bu sayı neredeyse iki katına kadar çıkmaktadır. Kalp atış hızının bu kadar artmış olması kalp üzerinde büyük bir stres yaratır. Esrar kullanan kişilerde, kalp krizi görme riski oldukça artmaktadır. Esrar kullanımında kalp krizi riskinin artışı, kişinin yaşına ve daha önce kalp hastalığı geçirip geçirmediğine göre değişkenlik göstermektedir.

4.Hamilelik SorunlarıHamile kadınlar, esrar kullanımının neden olduğu sağlık problemleri yaşanması açısından, özellikle risk altındadırlar. Hamilelik sırasında esrar kullanımı, doğacak çocuğun hiperaktif davranışlar sergilemesine, uzun dönemli hafıza sorunlarına yol açtığı ve diğer beyin fonksiyonlarına zarar verdiği bilinmektedir. Alkolde olduğu gibi, esrarın içerisindeki zehirler annenin kanı aracılığıyla anne karnındaki çocuğa geçmektedir. Esrar kullanımı genel olarak, fetusun beyin ve sinirlerinin gelişimini etkilemektedir.

Ayrıca, esrarın barındırdığı zehirler, çocuk doğduktan sonra anne sütü aracılığıyla da çocuğa geçebilmektedir. Araştırmalar, hamileliği sırasında esrar kullanan kadınlarının çocuklarında, şu hastalıklara ve anormalliklere rastlandığını göstermiştir;

Görsel tepkilerde gecikmeler yaşanması
Titreme
Tiz bir sesle ağlama durumu
Çocuğun doğum anındaki ağırlığının düşmesi
Daha büyük yaşlardaki çocuklarda ise, anne hamilelikte esrar kullanmışsa, aşağıdaki sorunlara rastlanmıştır;

Çocuğun hafıza problemleri yaşaması
Sorun çözme becerilerindeki noksanlıklar
Çocuğun duygusal ve davranışsal tepkilerinde sorunlar
Çocuğun odaklanma ve olaylara dikkatini vermede sıkıntı yaşaması
5.Esrar Kullanımının Zihinsel ZararlarıEsrarın kullanan kişide oluşturduğu zihinsel zararları arasında şunlar gösterilebilir;

Kişinin kısa zamanlı hafıza kaybı yaşaması
Kişinin odaklanma ve olaylara dikkatini verebilme becerisinin azalması
Öğrenme ve konsantre olabilme becerilerinin azalması
Zihnin motor koordinasyon becerisinde kayıplar
Kişinin bir duruma tepki verme süresinde değişimler
Muhakeme ve düşünme yetileride yaşanan kayıplar
Uykusuzluk
Baş dönmesi
Yorgunluk
Psikotik ataklar
Hafif paranoya, anksiyete ve korku duyma
Panik ataklar
Görsel ve işitsel duyularda yaşanan bozulmalar
Şiddetli ajitasyon
Oryantasyon bozukluğu ve şaşkınlık
Esrarın aynı zamanda bilinen uzun dönem etkileri de vardır. Esrarın içerisinde bulunan ve yazımızın başında bahsettiğimiz THC isimli halusinojen, esrarın uzun dönemde görülen zararlarının ana sebebidir. Esrar içerisindeki THC seviyesi, önceki zamanlara göre büyük oranda artmıştır. Esrarın bıraktığı zararlı efektler kimi zaman saatler, günler, haftalar, aylar hatta en son tüketiminden yıllar geçse bile görülebilmektedir. Esrarın uzun vadede bıraktığı zararlar şunlardır;

Konsantrasyon olmada sıkıntılar
Hafıza kayıpları yaşanması
Düşünme ve karar verme mekanizmalarının hasar alması ve kişinin IQ seviyesinde görülen düşüşler
Bu zararların yaşanması olasılığı, eğer kişi sürekli esrar kullanımına genç yaşta başlanmışsa, çok daha fazladır. Gençler bu yüzden esrarın sağlığa verdiği zararlar konusunda özellikle savunmasızdırlar. Esrarın bahsettiğimiz bu zararlarına, zihinsel fonksiyonlara bıraktığı etkiler, ruhsal denge bozukluğu ve şizofreni de dahildir.

Bazı insanlar ise, esrar kullandıklarında, zihinsel hastalıklara, ruhsal denge bozukluğuna ve şizofreniye yakalanma olasılıkları normal insanlara göre çok daha fazladır. Bu tür insanlar aşağıdaki özellikleri taşıyorlarsa, yüksek risk altındadırlar;

Kişinin veya ailesinin geçmişinde ruhsal denge bozukluğu ve/veya şizofreni vakaları görülmüşse
Kişi esrar kullanmaya çok küçük yaşta başlamışsa
Kişinin esrar kullanım sıklığı günlük ya da haftada birkaç kez ise
Kişi esrarı aylar veya yıllardır kullanıyor ise
Burada bahsettiklerimiz karşılaşılma sıklığı yüksek olsa da ihtimallerdir. Eğer esrar kullanan bir kişi, bu tür zihinsel rahatsızlıklara yakalamasa bile, uyuşturucu kullanıyor oluşu okul ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyecektir.

6.Esrar Kullanımının Bağışıklık Sistemine ZararıYapılan araştırmaların gösterdiği üzere, esrarın içerisinde bulunan THC dediğimiz halüsinojen madde, bağışıklık sistemini etkileyebilir. Hayvanların dahil edildiği deneylerin sonucuna göre, THC maddesinin bağışıklık sistem üzerindeki etkisi zarar verici olabilmektedir. Bu durumda, zarar görmüş bir bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyamaz.

7.Esrar Kullanımının Yarattığı BağımlılıkEsrar kullanımında bağımlılık yaşamak, kişinin sağlığına yazımızda bahsettiğimiz gibi birçok zararlı sonuç doğuracaktır. Ayrıca bu bağımlılık, kullanıcının sosyal çevresini, okul hayatını, iş yaşamını ve finansal olarak geleceğini oldukça olumsuz yönde etkileyecektir.

Esrarın kullanımına erken yaşta başlayan ve ilerleyen hayatında da buna devam eden kişinin beyni ve vücudu, zaman içerisinde bu zararlı maddeye karşı bir bağımlılık geliştirmeye başlayacaktır. Vücut esrar bağımlılığını bir kez gerçekleştirdikten sonra, kişinin bu uyuşturucuyu kullanmayı bırakması çok zor olacaktır. Bu durum günlük yaşantısına da müdahale edecektir. Bu nedenle bu zararlı maddeyi kullanmak bağımlılık riskini arttırmaktadır. Esrar kullanan her dokuz kişiden biri, bu maddeye karşı bağımlılık yaratmıştır.
---------------------
~《 👑 T Ü R K ¤ H A C K ¤ T E A M 👑 》~
yusuftrn Teşekkür etti.
Leopic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
02/2016
Mesajlar:
9.940
Konular:
2066
Teşekkür (Etti):
27
Teşekkür (Aldı):
4319
Ticaret:
(0) %
25-05-2017 15:33
#2
İçmeyin,içirtmeyin. İçen varsa 155'i arayın bildirin,korkmayın.
MBeyTHT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
09/2016
Mesajlar:
3.261
Konular:
288
Teşekkür (Etti):
118
Teşekkür (Aldı):
724
Ticaret:
(0) %
25-05-2017 15:51
#3
Hocam esrar değilde uyuşturucu yaza idin
PashaReyiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2016
Nereden:
------------
Yaş:
26
Mesajlar:
1.724
Konular:
176
Teşekkür (Etti):
293
Teşekkür (Aldı):
313
Ticaret:
(0) %
25-05-2017 15:53
#4
AIDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi etkilerini azalttığı ve radyasyon temizlemede faydalı olduğu tıp çevreleri tarafından onaylandı.
--------------------- 2013-2018
MertC92 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Mesajlar:
484
Konular:
79
Teşekkür (Etti):
83
Teşekkür (Aldı):
132
Ticaret:
(0) %
25-05-2017 15:54
#5
Esrar değil, bu saydıklarınız kimyasallardır.
Amerika, Kanada gibi ülkelerde AIDS, kanser tedavisindeki kemoterapi ve radyoterapi etkilerini azalttığı ve radyasyon temizlemede faydalı olduğu tıp çevreleri tarafından onaylandımıştır. Artrit, romatizma, epilepsi ve kalp kaynaklı 250 üzerindeki hastalığın tedavisinde kenevirin etken maddesi olan THC kullanılmaktadır.
--------------------- Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa!

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler