THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
Seçenekler

Makyajı Silmeden Uyumanın 11 Zararı

Jack Pirates - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Nereden:
TU R
Mesajlar:
787
Konular:
141
Teşekkür (Etti):
21
Teşekkür (Aldı):
169
Ticaret:
(0) %
3
486
25-05-2017 15:34
#1
Hem daha güzel görünmek hem de özgüven kazanmak adına yapılan makyaj, malzemelerdeki kimyasallar sebebiyle yüz üzerinde birçok etkiye sahip. Makyaj sayesinde yüzünüzde istediğiniz birçok değişikliği yapıp görünüşünüzü baştan yaratabiliyorsunuz ama makyaj malzemelerinin uzun süre yüzde kalması halinde başınıza nelerin geleceğini biliyor musunuz? Yoğun bir iş temposunun ardından eve çok yorgun gelip ya da üşenip yüzünüzü temizlemeden direk yatağa giriyorsanız sizler için kötü haberlerimiz var. Makyaj çıkarmadan uyumak, yüzdeki makyajı uzun süre temizlememek birçok zararlı sonuç ile karşılaşmanıza sebebiyet verebilir.

1. Derideki gözenekler havasız kalırCildin büyük kısmını kapladığı için fondöten yüzünden derilerdeki gözeneklerin havasız kalması gibi bir durumla karşı karşıyayız. Bu da demek oluyor ki fondöten yüzde çok fazla kalmamalı, hatta bu süre 6 saati geçmemeli. Eğer fondöteni çıkarmadan uyursanız uyuduğunuz ortamda yer alan havadaki bakteriler ve toz gözeneklerin üzerinde toplanır, aynı zamanda bunların ciltte üremesi için elverişli bir ortam yaratılmış olur. Bununla birlikte deride sivilce oluşumu görülür ve siyah noktalarda da gözle görülür bir artış olur. Bu yüzden fondöten yüzden tamamen çıkarılmadan uyunmamalı, cilt güzelce temizlenmeli.2. Dudaklar zarar görürDudakları daha çekici hale getirmenin bir numaralı yolu olan ruj, yüz üzerinde çıkarılmadan bekletildiği halde ya da tam anlamıyla doğru bir şekilde temizlenmediği durumda çatlama ve kurumalara sebep olup dudakların zarar görmesine neden olur. Bir bakıma dudakların daha güzel görünmesini isterken o bölgenin doğal yapısına zarar vermiş olursunuz. Yatmadan önce ruju silmek için nemli bir bez kullanıp dudaklarınıza nemlendirici krem sürebilirsiniz.

3. Kirpikler dökülürDikkat çekici bakışların olmazsa olmazı ve gözlere cazibe katan rimel, ne yazık ki en çabuk bakteri toplayan makyaj ürünlerinin ilk sıralarında bulunuyor. Rimel yüzünden kirpiklerinizden olmak istemiyorsanız yatmadan önce muhakkak gerekli temizliği yapmalısınız. Aksi halde göz bölgesinin sıcaklığında artış olur ve bakteri gelişimi görülür, gözün iç bölgesinde kanlanmalar oluşabileceği gibi göz kapağı ve çevresinde ise tümörler ile karşılaşabiliriz.

4. Kaşıntı oluşabilirYüze renk vermek için sürülen allıklar için gerekli temizlik yapılmadan yatağa girerseniz vakit ilerledikçe kaşınma ve kaşınmaya bağlı olarak yüzde kabarmalar görülebilir.

5. Saç ve saç derisi sağlığını kaybeder

Saçınızın şeklini korumak için güne başlarken saç spreyi sıkıyor olabilirsiniz ama saç spreyi uzun süre temizlenmezse ve hatta saç spreyi ile geceyi geçirirseniz hem saçınız hem de saç deriniz ile ilgili ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Saç spreyleri, uzun süre kaldığı durumda saçları kurutur ve saç diplerinin havasız kalmasıyla birlikte saç derisindeki gözeneklerin kapanmasına sebep olur, bununla birlikte saç dökülmesi sorunu da ortaya çıkar.

6. Kaş alma sırasında acıya sebep olurKaşlarınıza şekil vermek için kullandığınız kaş kalemleri ise kaş diplerinde çok fazla kalması halinde sertleşmeye neden olabilir. Bunun neticesinde kaşlarda dökülme görülebileceği gibi kaş aldırırken de acı hissetme gibi bir problem ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

7. Alerjik sonuçlar doğurabilir“Ne olacak ki, ben bu makyaj malzemesini her gün sürüyorum” diye düşünüp makyajı silmeden uyumak alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Gün içinde 4 saat yüzünüzde kalan bir makyaj ile gün içine ek olarak bir de 8 saatlik uyku süresince yüzünüzde kalan makyaj aynı etkiyi göstermez. Ürün yüzde ne kadar çok kalırsa alerjik reaksiyon verme ihtimali o kadar artar. O yüzden hiç beklemediğiniz bir şekilde bir sabah uyandığınızda suratınızın belirli bölgelerinde şişlikler ya da kızarıklar görebilirsiniz.

8. Cildi yaşlandırırElbette tek bir gece makyaj ile uyursanız böyle bir sonuçla karşılaşacağınızı söylemek biraz komik kaçabilir ama bunu bir alışkanlık haline getirmeniz durumunda zamanla cildinizin normalden daha hızlı şekilde yaşlanmaya başladığını göreceksiniz. Cilt hücrelerinin gün içerisinde oluşan tahribatları ortadan kaldırmak adına geceleri çalıştığı bilgisine dayanarak makyaj temizliği yapılmamış bir yüzde gece boyunca hücrelerin görevini yerine getiremeyeceğini söyleyebiliriz. Bu yüzden ciltte kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelebilir.

9. Yastık ve çarşaflarınız kirlenirÖzellikle ruj gibi kolay bulaşan makyaj malzemeleri ile uyumanız halinde yatağınızdaki yastık, çarşaf, yorgan gibi ürünlerin pislenmesine sebep olabilirsiniz. Cilt sağlığı dışında bir de başınıza yatak temizliği gibi bir iş çıkabilir.

10. Gözde arpacık çıkabilirMaskara ve göz farı gibi makyaj ürünlerini temizlemeden uyumanız halinde göz bölgesine mikrop bulaşması daha kolay bir hal alır. Bununla birlikte ortaya çıkan reaksiyonlara bağlı olarak uyandığınızda gözünüzde bir arpacıkla karşılaşabilirsiniz. Ek olarak, bütün gece kirpiklerde duran maskara kirpiklerden daha zor temizleneceği için temizlik işlemi sırasında gözünüze zarar verebilirsiniz.

11. Kaliteli bir uykuya engel olurBu konuda hiçbir bilimsel açıklama olmasa da gece makyajını temizlemeden uyuyan birçok kadın normalden daha kalitesiz bir uyku geçirdiğini ve gece boyunca huzursuz hissettiğini söylüyor.
---------------------
~《 👑 T Ü R K ¤ H A C K ¤ T E A M 👑 》~
KemalAli77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
10/2015
Nereden:
'⭐'&#
Mesajlar:
1.214
Konular:
61
Teşekkür (Etti):
457
Teşekkür (Aldı):
315
Ticaret:
(0) %
25-05-2017 15:34
#2
Emeğine Saülık
HocaXD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Nereden:
Roma
Mesajlar:
1.875
Konular:
95
Teşekkür (Etti):
12
Teşekkür (Aldı):
272
Ticaret:
(0) %
25-05-2017 15:46
#3
Bari forumda buna ihtiyaç duyacak biri olsaydı emeğine sağlık kardeşim
hectovecto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Nereden:
Bilmem
Mesajlar:
2.321
Konular:
270
Teşekkür (Etti):
606
Teşekkür (Aldı):
791
Ticaret:
(0) %
25-05-2017 15:48
#4
Bende bu gözümdeki arpacık ne diyordum meğer makyajımı silmediğim içinmiş
---------------------


ಔ Astrid Berges Frisbey ಔBookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler