THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
Seçenekler

Diş Çürüğü Oluşumunu Engellemek İçin Tüketmeniz Gereken 18 Yiyecek

Jack Pirates - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Nereden:
TU R
Mesajlar:
787
Konular:
141
Teşekkür (Etti):
21
Teşekkür (Aldı):
169
Ticaret:
(0) %
0
461
25-05-2017 15:37
#1
Gün içerisinde tükettiğimiz asitli içecekler ve şekerli ürünler diş sağlığımız için uzak durmamız gerekenlerin başında geliyor. Neredeyse hepimiz dişlerimizin çürümemesi için hangi yiyeceklerden uzak durmamız gerektiğini biliyoruz. Peki, diş çürüklerini önlemede büyük etkisi olan yiyecekleri kaçımız biliyoruz?

1. Yeşil ElmaTürkiye’de en çok tüketilen meyvelerden biri olan elma içindeki mineral ve vitaminler sayesinde dişlerinizin sağlığını koruyor ve diş minesinin güçlenmesini sağlıyor. Yeşil elma yiyerek diş çürüklerinin oluşmasını da engelleyebilirsiniz.2. PeynirDişler için önemli katkıya sahip olan peynir PH dengesini sağlamaya destek olduğu için ağız sağlığını da korumanıza yardımcı olur. Dişi çürüklere karşı koruyup yeni çürüklerin oluşma ihtimalini en aza indirir. Şekerli ürün tükettikten hemen sonra alacağınız bir parça peynir ile şekerin dişinizi çürütme etkisini yok edebilirsiniz.

3. FındıkSaç, kalp, kas, kemik, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemini koruyup beynin fonksiyonlarını güçlendiren fındığın diş çürüklerini önlemede büyük bir yardımcı olduğu pek bilinmez. Fındık içerisinde barındırdığı yağı ile diş eti sağlığınıza olumlu etki yapar ve diş eti kanamalarını azaltır. Günde beş tane fındık yiyerek orta vadede diş sağlığınızda gözle görülür bir değişim deneyimleyebilirsiniz.

Dipnot: Fındığın kabuğunu dişinizle kırmayın ki diş sağlığınız için faydalı bir şey yapmaya çalışırken sağlıklı dişlerinizi kaybetmeyin.

4. Balık

Protein açısından oldukça zengin olan balık bünyesindeki fosfor ve mineraller ile vücudun birçok bölgesine olduğu gibi diş bölgesine de sağlık açısından önemli faydalar sağlıyor. Haftada 2 ya da 3 defa balık tüketerek hem ****bolizmanızı düzenlemiş olursunuz hem de ağız sağlığınız açısından ciddi bir ilerleme kaydedersiniz.

5. ArmutTatlı yapısı sayesinde hem şekerli ürün tüketme arzunuzu azaltır hem de diş minelerinizin güçlenmesine destek olur. Düzenli armut tüketimi sayesinde ağız içindeki tükürük salgısında ciddi bir artış görülür, bununla birlikte de ağız içi sağlığına negatif etki yapan bakterilerin sayısını ve işlevini azaltıp diş sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

6. KerevizGenelde çok tercih edilmeyen bir sebze olan kereviz, diş çürüklerinin önlenmesi konusunda çok farklı bir yöntemle size destek olur. Bildiğimiz gibi kereviz oldukça sert bir sebze ve yutabilmek için bol bol çiğnemeniz gerekiyor. Kerevizi çiğnerken yarattığınız döngü sayesinde tükürük bezlerinin fazladan çalışmasını sağlamış olursunuz ve bu sayede zararlı bakterilerin etkisi azaltılmış olur, bu da diş sağlığınızı korumanızı sağlar.

7. LimonDişlere hem parlaklık kazandırıp daha iyi bir görünüş elde etmenizi sağlar hem de bakteri oluşumunu engelleyip diş çürüklerinin oluşmasının önüne geçer.

8. Yoğurtİçeriğinde bol miktarda kalsiyum barındıran yoğurt diş çürüklerini önlemesinin yanı sıra diş köklerindeki iltihabı azaltır, diş kaybı ihtimalini minimuma indirir ve gevşek durumdaki dişlerin iyileşmesine destek olur.

9. KiviTatlı ekşi lezzetiyle en sevilen meyveler arasında bulunan kivinin saymakla bitmeyen faydaları arasında diş sağlığına etkisi de bulunuyor. Diş ve diş etlerinde vitamin eksikliği sebebiyle ortaya çıkan hassaslaşma sorunu düzenli kivi tüketimi ile ortadan kaldırılabiliyor. C vitamini açısından çok zengin olan kivi ile dişinizi çürüklerden koruyabilir, soğuk sıvı tüketirken hissettiğiniz acıyı unutabilir ve daha güçlü diş etlerine sahip olabilirsiniz.

10. MaydanozMaydanoz yalnızca dişlerin çürümesini engellemekle kalmıyor aynı zamanda ağız kokusuna sebep olan bakterileri de ortadan kaldırıp sizlere daha temiz, daha ferah bir nefes veriyor. Günde birkaç dal maydanoz çiğneyerek diş minenizi güçlendirip ferah nefese sahip olabilirsiniz.

11. HavuçHavuç ile diş çürüğünü önleme yöntemindeki mantık kereviz ile benzer şekilde işler. Sert bir besin olan havucu öğütebilmek için fazla çiğnemek gerekir ve bu sırada tükürük bezlerinin daha çok çalışması ile bakterilerin çoğalması ve kötü etkilerinin ortaya çıkması engellenir.

12. ÇilekÇilek yemek, diş çürüğü ihtimalini azaltmakla birlikte diş taşlarından kurtulmanın doğal yollarından biri. Çileğin içindeki asit sayesinde diş diplerinde oluşan diş taşları eritilmiş olur.

13. Karpuz – KavunTatlı halleriyle şekerli ürün tüketimi ihtiyacınızı azaltacağı için diş çürüğü konusunda zaten bir adım öndesiniz. Diğer taraftan bol sulu yapıda oldukları için kayısı, incir gibi meyvelere nazaran çürük oluşumu konusunda çok daha az risk barındırır.

14. Yeşil ÇayDaha çok zayıflama ve stresten kurtulmak için tüketilen yeşil çay diş için de oldukça faydalı. Ağız kokusuna sebep olan bakterileri engellemekle birlikte diş çürükleriyle karşılaşma ihtimalinizi azaltır.

15. AhududuAhududunun çiçeği ağız sağlığı açısından büyük faydalara sahip. Dil sağlığını koruyan, apse ve iltihapların daha kolay giderilmesini sağlayan ahududu bakteri oluşumunu da azalttığı için çürüklerin oluşmasını geciktirir.

16. AyçiçeğiAyçiçeğinden elde edilen yağ sayesinde hem ağız kokusundan hem de dişlerinizin çürümesi ihtimalinden kurtulabilirsiniz. Ayçiçeği yağını ağzınızda çalkalayıp tükürmek koşuluyla ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz.

17. KuruyemişlerYüksek kalorili olduğu için fazla tüketilmesi halinde kiloya sebep olduğu için çok fazla tercih edilmeseler de içeriklerindeki yağ sayesinde zararlı bakterilerin dişe zarar vermesi önlenir.

18. KaranfilAğızda tutulması sayesinde koku oluşmasına engel olan karanfil hafif bir şekilde ısırıldığı durumda diş minelerinin güçlenmesini sağlar ve çürüklere engel olduğu gibi diş eti kanamalarını da azaltır.
---------------------
~《 👑 T Ü R K ¤ H A C K ¤ T E A M 👑 》~
yusuftrn Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler