THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
Seçenekler

Mastürbasyondan Kurtulma Yöntemleri //Sağlık Konuları

Sagopa K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Geliştirici
Üyelik tarihi:
06/2016
Mesajlar:
3.682
Konular:
786
Teşekkür (Etti):
938
Teşekkür (Aldı):
1578
Ticaret:
(0) %
3
820
22-06-2017 16:37
#1
1-Kararlılık

Öncelikle kesin bir iradeyle bu illeti bırakmaya karar vermek gerekir.”İşini yarına bırakan helak oldu.” hadisini dikkate alarak bu işi hemen şuandan itibaren bırakmaya tekrar bu günahı işlememeye niyet etmek gerekir.


2-Haramlardan Korunmak

Kalbimizi bir kap olarak düşünürsek 5 duyu organımızda bu kaba açılan kanallardır.Eğer harama bakar,şehveti arttıran müzik v.s dinlersek kabımızı kirletmiş oluruz. “İnsanda bir organ vardır. Eğer o sağlıklı ise bütün vücut sağlıklı olur; eğer o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.”Bu yüzden gözlerimizi haramdan sakınmamız ve mümkün olduğunca müzikten dinlemekten kaçınmamız gerekiyor.Eğer müziksiz yapamam diyorsanız ney,klasik müzik yada ilahi dinlemeyi tercih etmeliyiz.Tabi en iyisi beğendiğimiz bir hafızın sesinden Kuran-ı Kerim dinlemektir.Ben özellikle Nasser El-Qatami ve Ebubekir Şatiri dinliyorum,sizede denemenizi öneririm.Youtube da Fussilet Kuran Merkezi adlı kanalda birkaç farklı hafızın dilinden Kuran dinleyip aynı zamanda ekranda meali okuyabilirsiniz.


Kulaktan ziyade gözü harama bakmak daha önemlidir.”Bakış şeytanın oklarından zehirli bir oktur.”Yolda başımızı eğerek yürümeliyiz,bu hem gözü haramdan korumamıza hem de zihnimizi gereksiz düşüncelerden korumamıza yardımcı olup anı yaşamamızı sağlar.İnternette ***** sitelerini engelleyerek zayıf anımızda tekrar bu sitelere bakmayı zorlaştırabiliriz.Eğer instagram v.s tarzı sitelerden milletin fotoğraflarına bakıyorsanız bu siteleride engelleyin.

3-İbadet

5 vakit namaz en güvenli kalemizdir.Namaz hem bedenimizi sakinleştirir hemde Allah’ı hatırlamamıza yardımcı olur.Ayrıca namaz vakti geldiğinde cünub olup tekrar duş almaya üşeneceğiniz için mastürbasyondan uzak durmanıza faydalı olur.Boş vakitlerinizi zikirle,Kuran okumayla,ilim öğrenmekle veya varsa kaza namazlarınızı kılarak geçirmelisiniz.Bu sayede şeytan aklımıza mastürbasyonu daha az getirir.

Yemek yeme miktarını zarureti aşmayacak şekilde yemelisiniz.Hatta bu illeti bırakmaya karar verdikten sonraki ayı tamamen oruç tutarak geçirmekte yarar var çünkü bu ay en çok zorlanılan aydır.Bu ilk ayı oruçlu geçirdikten sonra ise birer gün arayla yada haftada 1-2 gün oruç tutulmalı.

Ne zaman kontrolümüzü kaybedip bu günaha düşme tehlikesiyle karşılaşırsak kendinize şu soruyu sorun:Eğer annem babam veya herhangi biri şuan yanımda olsaydı mastürbasyon yapabilirmiydim.Eğer cevabınız hayırsa Allah’ın şuan sizi izlediğini unutmayın.

Kendinize günlük bir program yapın,boş vakitlerinizi ibadet ve ilim öğrenmekle geçirin.Sadece mastürbasyonu değil diğer günahlarıda aynı ciddiyetle terketmeye çalışın.Eğer diğer günahları bırakmazsanız nefsiniz kuvvetlenir ve şeytan sizi umutsuzluğa sürükler,daha sonra nasıl olsa çok günahım var bunuda ekliyim ne olacak gibi vesveseler verir.

4-Arkadaşlık

İyi arkadaşlar edinmek diğer bir önemli husus.”Kişi arkadaşının dini üzeredir.” hadisini hatırlayalım.Eğer sürekli sizi günaha teşvik eden bir ortamınız varsa günahlardan uzak durmak imkansız gibi bir şey.Yanınızda karı kız muhabbeti etmelerine izin vermeyin,eğer engelleyemiyorsanız uzaklaşın.Kızlarla aranıza mesafe koyun,fazla samimi olmayın.Ve ahlaklı arkadaşlar edinin.
Milliyetci87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
01/2016
Nereden:
necropolis
Mesajlar:
4.339
Konular:
470
Teşekkür (Etti):
4997
Teşekkür (Aldı):
1059
Ticaret:
(0) %
22-06-2017 16:39
#2
Hocam bu konuda kaldırılmaz inşallah
--------------------- Hayır,yaşaman gerek.Hayat bilinmeyelerle dolu,bir şey olacağı zaman olur.O olurkende,biz yaşarız.

夜神月
Sagopa K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Geliştirici
Üyelik tarihi:
06/2016
Mesajlar:
3.682
Konular:
786
Teşekkür (Etti):
938
Teşekkür (Aldı):
1578
Ticaret:
(0) %
22-06-2017 16:40
#3
Alıntı:
Milliyetci87´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hocam bu konuda kaldırılmaz inşallah
İnş bu tamamen sağlık konusu kaldırılmaz gibi
Milliyetci87 Teşekkür etti.
vatansever001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
07/2012
Mesajlar:
992
Konular:
81
Teşekkür (Etti):
693
Teşekkür (Aldı):
94
Ticaret:
(0) %
22-06-2017 16:47
#4
Günah hastalığının ve bu batağın tek sebebi GÖNÜLDE ALLAH SEVGİSİ VE YÖNELİŞİNİN OLMAMASI'dır.Veya varsa bile bir başka sevginin Onun sevgisini geçmesidir.
--------------------- 151 Site HaCKeD !

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler