İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Undetecded nedir pozitif tespitler

StarGamer57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2014
Nereden:
Ötüken
Mesajlar:
1.521
Konular:
340
Teşekkür (Etti):
675
Teşekkür (Aldı):
268
Ticaret:
(0) %
22-07-2017 11:25
#1
Undetecded nedir pozitif tespitler
Algılanamayan" terimi kullanılmış, kötüye kullanılmış ve istismar edilmeden, HIV ve HIV damgasıyla ilgili modern bir sohbet etmek mümkün değildir. HIV savunuculuğuna katılanların, HIV pozitif kişinin algılanamayan viral yüküne atıf yapan terimlerin nasıl kullanılması gerektiğine (ve kimin yanlış kullandığına) ilişkin güçlü görüşleri vardır. Bazıları, terimlerini, tedavilerine uyan ve HIV statüsüne açık olanların giydiği onur rozeti olarak ilan ederken, bazıları da aynı gurup grubunu, güvensiz cinsel davranışlarda bulunmak için bahane olarak kullandıkları için azap ederler. Her iki durumda da, aşırı basitleştirilmiş övgüler ve çamur sapan ahlak kararları, HIV damgalanması, önleme ve ilaca uygunluğun bir sonucu olan terimle ilgili bir konuşmada yer almıyor. Birçok gay erkeğin, "saptanamayan" olmanın gerçekten yaratıldığı konusunda halen belirsiz olduğu için,

Hâlâ emin olmayan kişiler için, HIV pozitif bir kişi, antiretroviral tedavi (ART) uygulandıktan sonra saptanamayan seviyelere ulaşabilir. Bir kişinin HIV viral yükünün seviyesi, hastalığı daha fazla veya daha az bulaştırmasına neden olan şeydir. Algılanamayan bir viral yük, bulaşma olasılığını yüzde 96 oranında azaltır . Bir kişi tespit edilemeyen bir statüye ulaştığında, kişinin ART ilaçlarıyla uyumlu olması şartıyla bu seviyede kalmak mümkündür.

Günümüzde HIV bulguları da dahil olmak üzere, HIV'in özellikleriyle ilgili bir eğitim, HIV durumu ne olursa olsun gay erkekler için zorunlu okuma olmalıdır. Herkesin HIV araştırması açısından nerede olduğumuzu anlaması kritik önem taşıyor. HIV pandemisinden ne kadar uzakta olursanız olun, virüs hala duyarlı (özellikle de olmadığınızı düşünüyorsanız).

Şimdi, bilinçaltı HIV mesajlarını her ülkedeki H & M konuşmacılarına sokmanın bir yolunu bulmazsak akranları arasındaki rahat konuşma etkin eğitimin en iyi metodudur. Ancak, HIV ile ilgili birçok tartışmada olduğu gibi, konu hızlı bir şekilde suçlama oyununa dönüşüyor. Peki kim kaybeder? Herkes.

Sohbet uğruna, virüs yükü tespit edilemeyen bir kişiyi HIV negatif olan bir kişiye benzetelim. Her iki sınıflandırma ile de, kategorinizde hâlâ güven içinde olduğunuzdan emin olmak için düzenli olarak test ediliyoruz. Ancak, HIV negatif olmasının aksine, saptanamayan bir statü anlamını tartışmak, utanç verici maneviyat ve ahlaki suçlamalar yüzünden hemen hemen sarsılır. Terimin kullanımı, çoğunlukla, algılanamayan statüsünden bahseden HIV pozitif kişiye derhal karar vermek suretiyle, gülünç bir hal alıyor.

Aşağıdaki alıntı, insanların HIV sapmalarını gidermek konusunda ilerleme kaydedilebileceğini düşündükleri bir yazıdan alındı:

"Algılanamayan" statüye olumlu olmaktan farklı bir şeymiş gibi davrandıklarını göz önüne alındığında, toplumumuzda "saptanamayan" terimini ne kadar tehlikeli ve pervasız olarak kullandığımız konusunda daha sorumlu bir tartışma duymak isterim.

Bu talep kötü niyetle verilmemiş ancak bilinçaltı olarak yargılama yapmadan HIV ile ilgili konuları tartışmanın zor doğasının açık bir gösterimini yapıyor.

Aslında, virüs yükü tespit edilemeyen insanlar HIV durumundan bahsetmeyi kesmemelidir. Spor salonunda, metroda ve hatta Pazar servisinde yapın (eğer bu bir şeyse):

"Dün gece Rangers'ın son maçını yakaladın mı?"

"Cehennem, hayır, spor izlemiyorum. Ama benim viral yük 57'dir! "

Algılanamayan statüsünü tartışan bir kişi çok güzel bir şeydir, çünkü bu kişiler test edilirler, tedavi altındadırlar ve HIV statüsüne açık ve dürüsttürler demektir. "Algılanamayan" teriminin sadece şüphelenmeyen avını HIV pozitif olan biriyle yüksek riskli cinsel eylemler gerçekleştirmek için kullanması fikri hem damgalanmakta hem de suçlamaktadır. Bu düşünce, diğer tarafın kendi sağlığını korumak için ihtiyaç duydukları bilgileri kendilerine verdikten sonra tüm sorumluluğu ortadan kaldırır. Aslında, kendi sağlıklarını korumak onların sorumluluğundadır (ve başkalarının değil).

Çok sıklıkla, topluluğumuz sessizliği masumiyet kabulü olarak hatalı buluyor. Hiç kimse bir kişinin HIV statüsünü soramazsa kimse söyler. Daha da kötüsü, son HIV testinden bu yana aylarca ya da yıllar geçse bile, bir kişi HIV negatif statüsünü ileri sürer.

Yine de bu meşhur soru işaretleri, yatmadan önce davranışları ile ilgili ihbarlarla yaralanmadan her gün dolaşırlar. Kabataslak HIV durumu muhtemelen bir kişinin saptanamayan birinden daha fazla risk altına sokmasına rağmen, cinsel pariah olmanın stereografik kalıplarına indirgenmezler.

Seks ve kalma alanında sorumluluk, sağlığınızı korumak için uygun seçimleri yapmaktır. Maalesef insanlar sürtük, kimse prezervatif kullanmayı sevmiyor ve herkes yalancıdır. Fakat bu, keşfedilmemiş bir viral yükün değerini karıştırmamız ve en azından HIV statüsüyle ilgili ön planda olmaya istekli olan bir grup insanın zarar görmesi gerektiği anlamına gelmiyor.

Eşcinsel erkeklerin cinsel eylemleri iki ayrı vakumda mevcut değildir. Eğer öyleyse, virüs bulaşmasını kesinlikle çok daha kolay olurdu. Bu nedenle, damgalanmayı azaltmak ve HIV testini artırmak için yapılması gerekenler konusundaki görüşmeler, konuşmadan önce birçok kişiyi susturabilecek bilinçsiz genellemeler olmadan da mevcut olmalıdır.

HIV ve HIV damgasıyla ilgili bir konuşmanın esas anlamı olması için varsayımlar, suçlamalar ve genellemeler "saptanamaz" hale gelmelidir.
--------------------- Turancıyız Ne Olacak?
alpellario - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2009
Mesajlar:
76
Konular:
6
Teşekkür (Etti):
36
Teşekkür (Aldı):
7
Ticaret:
(0) %
22-07-2017 15:56
#2
Sayenizde rüyamda HIV den başka birşey görmeyeceğim. Baktığım heryerde HIV yazıyor. Konunun insanlara HIV bulaştırma ihtimali var ...

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı