İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Eczacılar katkı paylarını istiyor

lordpunisher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
underground
Mesajlar:
4.835
Konular:
3264
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
385
Ticaret:
(0) %
14-03-2008 17:10
#1
Eczacılar katkı paylarını istiyor
Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) heyeti, 9 aydır emeklilerin maaşlarından kesildiği halde eczacılara bir türlü ödenmeyen ilaç katılım paylarının verilmesi için SGK'yı ziyaret etti.

Bu görüşmenin ardından, SGK, 'eczacılarla 2008 yılı anlaşmalarını provizyon sistemi üzerinden online yapacağını ve eczacılardan anlaşma için para almayacağını' açıklamasını yaptı. Duyuruda; “SENELERCE ÇEŞİTLİ SIKINTILARA GİREREK, KİLOMETRELERCE YOL KATEDİP SÖZLEŞMELERİNİ YAPMAK İÇİN ZAHMETLERE GİREN KURUMUMUZLA SÖZLEŞME YAPMIŞ ECZACILAR BUNDAN SONRA ECZANELERİNDE ELEKTRONİK ORTAMDA HİÇBİR ÜCRET ÖDEMEDEN 2008 YILI SÖZLEŞMELERİNİ YENİLEYEBİLMELERİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SON AŞAMAYA GELMİŞTİR” denildi.

Bu açıklamanın ardından eczacı odaları ile tepe örgütü TEB, SGK'nın bu tavrını eleştiren bildirilerini internet siteleri üzerinden duyurdu. TEB'in açıklamasındaki “Gelinen noktada, 26.000 eczacının, 51 eczacı odasının ve 50 yılı aşkın bir meslek örgütünün gücünü ve sabrını sınayanlar, bugüne kadar eczacıların halk sağlığı ve meslekleri için gösterdiği fedakarlığı görmezden gelerek bir çıkar ilişkisi sürdürmek isterlerse, bunun sonucunda karşılarında sözleşme parası ile satın alamayacakları bir örgütlü güç ve bilinç bulacaklardır. Türk Eczacıları Birliği ve eczacı odalarımız gücünü sözleşme ücretlerinden değil, üyelerinin örgütlülük bilincinden almaktadır” sözleri merak uyandırdı.

Şimdiye kadar eczacıların sorunlarına kayıtsız kalan SGK'nın bir anda TEB'i devre dışı bırakıp eczacıdan ücret almadan sözleşme yapmaya çalışması ile pek çok uygulamaya sessiz kalan TEB'in hemen atağa geçmesi eczacılar arasında yorumlara sebep oldu. Eczacılar, odalarının ve TEB'in gelir kaybına uğrama korkusundan dolayı hemen tepki gösterdiği yorumunda bulundu. Eczacılar, geçen yıl sözleşme yapacakları kurum başına 40 ytl ödedi. SGK eczacılarla direk anlaşma yaparsa odalar bir milyon 40 bin YTL gelir kaybına uğrayacak.

BAĞIŞA KARŞILIK ÖDEME

TEB'in açıklamasındaki “10.03.2008 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu GSS Genel Müdürü ile yapılan bir görüşmede, mesleki konularla ilgili olmayan bir talebin tarafımızca reddedilmesinin bu mesajın yayımlanmasını tetiklediği, aklın arkasındaki niyetin öne çekildiği, bu niyetin kişisel hırsla yoğrularak bugün yayımlanan mesaj ile vücut bulduğu düşünülmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılan temaslarda, yaşanan süreçte alınan kararlarda, Kurum'da tartışılmak ve Kurum görüşü oluşturulmak yerine kişisel bir yaklaşımın sürdürüldüğü, bugünkü tavrın da, kişisel bir karar ile ortaya çıktığı görülmektedir.” İfadeleri üzerine kulislerde bazı iddialar gündeme gelmeye başladı.

İddialara göre, TEB ile SGK arasında gerçekleşen görüşmede bağış pazarlığı gündeme geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu GSS Genel Müdürü, eczacıların hakkı olan, 9 aydır ödenmeyen ilaç katılım paylarını ödemek için kurumun spor takımına bağış istedi. SGK'nın Rusya'dan oyuncu transferi için 650.000 YTL istendiği öne sürülüyor.

TEB'in bağış yapmayı kabul etmemesi üzerine SGK'nın böyle bir çalışma içine girdiği iddialarını SGK'nın açıklamasındaki “çalışmalarımız son aşamaya gelmiştir” ifadesi güçlendirirken TEB'e “bağış olursa çalışma bu seneye yetişmez” mesajı veriliyor. TEB'in “kırk katır mı? kırk satır mı?” yol ayrımında karar vermesi isteniyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı