İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

MS hastasına ilk kez "alemtuzumab" tedavisi uygulandı

07-08-2017 23:35
#1
Üyelik tarihi:
06/2009
Nereden:
/var/named
Mesajlar:
2.101
Teşekkür (Etti):
492
Teşekkür (Aldı):
516
Konular:
555
Ticaret:
(0) %
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Multipl Skleroz (MS) hastasına Türkiye'de ilk kez "alemtuzumab" tedavisi başarıyla uygulandı.Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören bir Multipl Skleroz (MS) hastasına Türkiye'de ilk kez "alemtuzumab" tedavisi başarıyla uygulandı.

İHA'nın haberine göre; Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Turan, dünya genelinde kabul gören ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan, ancak Türkiye'de henüz izin verilmemiş olan alemtuzumab (Lemtrada) tedavisini Sağlık Bakanlığı'ndan özel izin alarak uyguladı. Turan, elde edilen bu başarının mevcut tedavilerle iyileşemeyen hastalar için umut verici olduğunu söyledi. Bu tedaviyi sıkıntısız bir şekilde uygulamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Pof. Ömer Faruk Turan, "Mevcut tedavilere cevap vermeyen hastalar için yeni bir seçenek olmuştur. Endikasyon dışı başvurumuzu kabul eden ve bu ilaca ulaşmamızı sağlayan Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na göstermiş olduğu iyi niyet ve çabalara da teşekkür ederim" dedi.


Alemtuzumab tedavisiyle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Ömer Faruk Turan, tedavinin her MS hastasına uygulanamayacağının altını çizerek, şunları söyledi: "Alemtuzumab, dünyada iyi MS merkezlerinde yavaş yavaş uygulanmaya başlanmıştır. Alemtuzumab (lemtrada), tedavisi ve takibinin mutlaka uzman ekipler tarafından 3. basamak MS merkezlerinde yapılması gerekiyor. Ülkemizde ruhsat başvurusu yapılmış, Sağlık Bakanlığının onayı beklenmektedir. Henüz geri ödeme kapsamına girmemiş bir ilaçtır. Yüksek MS hastalık aktivitesi gösteren, mevcut tedavilere rağmen iyileşmeyen seçilmiş hastalarda kullanılmaktadır. Yeni teşhis konmuş hastalara uygun değildir. Birinci basmak tedavilerin uygulandığı tedavilerden sonuç alamayan, 2. basamak tedavilerden de fayda görmeyen hastalara ve yan etki veya özel sebeplerle kullanılmayan hastalarda uygulanmaktadır. Alemtuzumabın ülkemizde 2. veya 3. basamak tedavide yer almasını bekliyoruz."

Prof. Dr. Turan, bu tedaviye ihtiyacı olan dört hasta için daha endikasyon dışı başvuru yapacaklarını ve bakanlıkça izin verildiği takdirde tedavilerine başlayacaklarını bildirdi.

Lenfoma tedavisinde de kullanılan alemtuzumab "monoklonal antikor" olarak ifade edilen yüksek teknoloji ürünü bir ilaç. İlk monoklonal antikor teknolojisini geliştiren üç bilim adamına Nobel ödülü kazandırmıştı.

Kaynak : MS hastasına ilk kez "alemtuzumab" tedavisi uygulandı | Sağlık Haberleri
Kullanıcı İmzası
SOLO-TÜRK!

Ardımdan yitik mana bir bedenden
ziyade gölgeyim bu diyarlarda.

D & T


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı