THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Beyni zinde tutmanın yolları!

Edros Detretus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
root@kali
Üyelik tarihi:
06/2009
Nereden:
/var/named
Mesajlar:
2.610
Konular:
575
Teşekkür (Etti):
671
Teşekkür (Aldı):
761
Ticaret:
(0) %
2
605
08-08-2017 00:20
#1
Nöroloji Uzmanı Dr. Ümit Gedikoğlu Kurtar beyni zinde tutmanın anahtarlarını paylaştı.İleri yaşlarda bulmaca çözmenin ve telefon numarası ezberlemenin beyne iyi geldiğini ifade eden Nöroloji Uzmanı Dr. Ümit Gedikoğlu Kurtar beyni zinde tutmanın anahtarlarını paylaştı. Dr. Gedikoğlu, örneğin; çay ve kahve tüketiminin beynin berrak çalışmasını sağladığını vurguladı.


Yaş ilerledikçe her organ gibi beyin de yıpranır. Yıpranma süresini geciktirmek ve beyni zinde tutmak için basit beyin egzersizleri yapılmasının faydaları yapılan çalışmalar ile ispatlanmıştır.
"Küçük egzersizler beyinde kısa yollar oluşturur. Kısa yollar oluşturmak, pratik yaşam için önemlidir" diyen Dr. Ümit Gedikoğlu Kurtar beyni zinde tutmanın anahtarlarını paylaştı.Yapbozların, çocukların beyin gelişimi için yararlı olduğunu vurgulan Dr. Ümit Gediklioğlu Kurtar ileri yaşlarda da bulmaca çözmenin, bol rakamlı şifreleri ve sayıları akılda tutmanın, telefon numarası ezberlemenin, basit matematik hesaplarını zihinden çözmenin faydalı olduğunu, bu egzersizleri yapamayanların, bol bol kitap okumaları gerektiğini söyledi ve beyni zinde tutmak için önerilerde bulundu."ÇAY VE KAHVE BEYNİN BERRAK ÇALIŞMASINI SAĞLAR"


İyi uyumanın ve yeterli beslenmenin beyni zinde tutmanın en önemli ve basit yolu olduğunu vurgulayan Uzman Dr. Ümit Gedikoğlu, "Gün içinde 10 dakikalık uyku, verimi artırır ve beyne iyi gelir.Kan şekerini sabit ve yüksek tutmak, beynin tam kapasiteyle çalışmasını sağlar. Günde 6 öğün yemek yemek faydalıdır. Endişe beyni yorar ve yıpratır. Beyin endişeden uzak tutulmalıdır. Hafif miktarda kafein yani çay, kahve ve kola tüketimi beynin daha berrak çalışmasını sağlar.


Çikolata, muz, fındık, fıstık ve balık gibi birtakım gıdalar serotonin içerdikleri için mutluluk hormonu yayılmasını sağlar. Bu gıdaların, beyni zinde ve mutlu tutmaya yönelik etkileri vardır.Nikotin, vücudun bütün damarlarını daraltır ve beynin kanlanmasını bozar. Bu durum beyne az kan gitmesi anlamına geleceği için beyin yarı kapasite ile çalışmaya başlar. Beyni zinde tutmak için sigaradan uzak durulmalıdır" ifadelerini kullandı."GÜLÜMSEMEK BEYNİ ZİNDE TUTMANIN EN ETKİLİ YOLUDUR"

Günlük yaşamda yapılacak küçük aktivitelerin dahi beyni canlı tutacağını aktaran Dr. Ümit Gedikoğlu Kurtar, şunları dile getirdi:
Sürekli alkol tüketenlerin beyinlerinde küçülmeler de olabilir. Uyuşturucu madde kullanımı da, beyni bir ceviz kadar küçültebilir. Alkol ve uyuşturucu tüm vücudun olduğu gibi beynin de düşmanıdır. Bir hobi edinmek beynin yenilenmesi açısından oldukça önemlidir.Örgü örmek gibi en basit hobi bile, sizin dolayısıyla da beyninizin mutlu olmasını sağlar. Spor yapmak da beyin sağlığı için faydalıdır.


Spor yaparken, beyinde endorfin hormonu salgılanır. Böylece eskiyen beyin hücreleri yenilenir. Spor beyin gelişmesini sağlar. Mutlu olmak ve gülümsemek beyni zinde tutmanın en etkili yoludur."

Kaynak : Beyni zinde tutmanın yolları! | Sağlık Haberleri
---------------------

Ruh sarhoş;
Beden gökyüzüne
sırtını dayamış.D & T
Konu Edros Detretus tarafından (08-08-2017 00:21 Saat 00:21 ) değiştirilmiştir.
CyberNeeG, Vibe7 Teşekkür etti.
TurkishAttacker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
07/2015
Mesajlar:
725
Konular:
24
Teşekkür (Etti):
125
Teşekkür (Aldı):
89
Ticaret:
(0) %
08-08-2017 01:06
#2
Lazım bana bunlardan
--------------------- Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.
... Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen;
Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
M. Kemal Atatürk
TürK.KuRdU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
04/2016
Nereden:
-
Mesajlar:
3.399
Konular:
313
Teşekkür (Etti):
952
Teşekkür (Aldı):
600
Ticaret:
(0) %
08-08-2017 01:13
#3
Bal yiyin BAL
--------------------- sana tekrar güvenebileceğimi sanabilirsin
ben de küçükken radyonun içinde insan var sanırdım
ama artık neyin içinde insan var biliyorum

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler