THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

takipci
Seçenekler

Cushing Sendromu Türkiye'dede Görülmeye Başlandı Peki Ne Bu Cushing?

BQT
BQT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
07/2017
Nereden:
-
Yaş:
5
Mesajlar:
756
Konular:
76
Teşekkür (Etti):
16
Teşekkür (Aldı):
30
Ticaret:
(0) %
3
1777
12-10-2017 21:04
#1
Cushing Sendromu Son Yıllarda Türkiye dede Görülmeye Başlandı (Önceden Vardı Ama Bayanlarda Görülüyordu Sadece Şimdi Erkeklerde de Görülüyor)
SORULAR ? –YANITLAR

SORU 1: Cushing sendromu nedir ?

YANIT: Böbrek üstü bezinden salgılanan bir hormon olan kortizolün,çeşitli nedenlerle fazla salgılanması ve dışardan fazla alınmasını sonucu oluşan, vücutta çeşitli değişikliklere neden olan sağlık sorunudur .Cushing sendromu nadir görülen bir hastalıktır,kadınlarda daha sık görülmektedir.


SORU 2: Cushing sendromu neden oluşur ?

YANIT: Cushing sendromunun en sık görülen nedeni,kortizol içeren ilaçların(hap,krem,iğne) herhangibir nedenle dışardan alınmasıdır.Bunun dışında hipofiz bezi (beyin altında ve ortasında yer alan hormon salgılayan bezleri düzenleyen küçük bez) iyi huylu tümörlerinden veya başta akciğer kanseri olmak üzere çeşitli tümörlerden salgılanan bazı maddelerin böbrek üstü bezini uyararak(Ektopik ACTH sendromu) veya böbrek üstü bezinin, kendi tümörlerinin fazla kortizol salgılanması sonucu oluşur.Hipofiz bezinden kaynaklanan olgulara, Cushing hastalığı adı verilmektedir.


SORU 3:Cushing sendromuna neden olan ,tümörler kanser midir ?

YANIT: Cushinsg sendromunun, dışardan ilaç alımı dışında en sık görülen nedeni olan Cushing hastalığı (hipofiz tümörleri) ve böbrek üstü bezinin tümörü olan,surrenal adenomları iyi huylu tümörlerdir ancak fazla hormon salgısı vücuda zarar verirler.Hipofiz dışından böbrek üstü bezi uyaran (ACTH:adrenocorticotrophic hormon) salgılayan tümörler genellikle kanserdir.Çok nadir olarakta böbrek üstü bezi kanserleri (surrenal adenokanserleri) Cushing sendromuna neden olur.


SORU 4: Cushing sendromunun belirti ve bulguları nelerdir ?

YANIT: Kilo alma, kan basıncı yüksekliği (hipertansiyon),aydede yüzü görünümü,ense bölgesinde yağ birikimi,ciltte çatlama,yüzde kızarıklık,kadında yüz ve vücutta kıallnma,kan şekeri yüksekliği,kas ve kemiklerde (osteoporoz) zayıflama ,böbrek taşları,depresyon ve uyku bozukluğu.Cushing sendromu belirti ve bulgulatı Tablo-1 ‘de gösterimiştir.

Tablo 1- Cushing sendromu belirti ve bulguları

Sık Görülenler

Kilo alma

Uykusuzluk

Hipertansiyon

Tekrarlayan enfeksiyonlar (iltihaplar)

Kısa süreli hafıza zayıflığı

Ciltte incelme ve çatlaklar

Sinirlilik

Kolay berelenme

Kadınlarda kıllanma

Depresyon

Yüzde kızarıklık

Kemiklerde zayıflama

Ense bölgesinde yağ birikmesi

Sivilcelenme

Yüzde yuvarlaklaşma (aydede yüz)

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi

Bitkinlik

Omuz kalça ekleminde zayıflık

Konsantrasyonda zayıflama

El ve ayakta şişme

Adet (menstruasyon) düzensizliği

Diabetes mellitus

SORU 5: Her hastada ayni belirti ve bulgular görülür mü ?

YANIT: Her hastada ayni belirti ve bulgular olmayabilir.Bazı olgular hafif seyredebilir,bütün belirti ve bulgular olmayabilir.


SORU 6: Cushing sendromunun yan etkileri (komplikasyonları ) nelerdir ?

YANIT: Kalp-damar hastalıkları,hipertansiyon,Diabetes mellitus (şeker hastalığı),Kolesterol yüksekliği ve buna bağlı hastalıklar,obezite,kemik erimesi (osteoporoz),ruhsal bozukluklar ve sık mikrobik hastalıklar.


SORU 7: Cushing sendromuna nasıl tanı konur ?

YANIT: Her hastada hastalığa özgü belirti ve bulgu görülmeyebileceğinden,şüpheli olgularda,kan ,idrar ve tükrükte kortizol fazlalığının gösterilmesi ve salgı fazlalığının kaynağının bulunması ile tanı konur.


SORU 8: Tanıda kullanılan testler nelerdir ?

YANIT: Belirli saatlerde alınan kan ve tükrük ve 24 saat biriktirilen idrar örneklerinde kortizol fazlalığının tesbit edilmesi ve ayrıca dek samet azon (Dekort) içeren ilaçlar verilerek yapılan bazı testlerle kortizol fazlalığının gösterilmesi tanıda kullanılan testlerdir. Bu testlerin bazılarının uygulanması için hastanede yatmak gerekebilir.


SORU 9: Tanıda Kullanılan Raydolojik görüntüleme testleri nelerdir ?

YANIT: Hipofiz bezinin görüntülemesi için hipofiz magnetik rezonans görüntülemesi (MR), böbrek üstü bezinin görüntülemesi için bilgisayarlı tomografi (BT) veya MR ,hipofiz dışı kaynaklarda ACTH salgılanması için akciğer ve karın BT kullanılır.Bazı özel durumlarda inferior petrozal sinüs örneklemesi (İPSS) adı verilen, hipofiz kanlarının boşaldığı damara kateterle girilerek yapılan işlem ayırıcı tanıda kullanılabilir.

SORU 10: Hipofiz kaynaklı Hastalığın (Cushing hastalığı) tedavisi nasıl yapılır ?

YANIT: En uygun tedavi cerrahidir.Genellikle burundan girilerek,hipofiz bezine ulaşılır ve tümör çıkarılır. (transfenoidal yol).Bazen tümör tamamıyla çıkarılamayabilir.Diğer bir tedavi seçeneği tamamı ile çıkarılamayan olgularda radyasyon tedavisidir (Gama knife gibi).Radyasyon tedavisi ile zamanla diğer hipofiz hormonlarında eksiklik gelişebilir ve bu hormonların dışardan alınması gerekebilir.Cerrahi tedavinin yetersiz kaldığı ve radyasyon tedavisinin etkisinin ortaya çıkmasının beklendiği dönemlerde ilaç kullanılabilir.Bu ilaçların yan etkisi olabileceğinden doktor kontrolunda kullanılabilir.Çok nadir durumlarda ,hipofiz bezine yönelik tedavilerin başarısız kaldığı durumlarda, böbrek üstü bezleri iki taraflı olarak ,ameliyatla çıkarılabilir,bu durumda böbrek üstü bezi hormonları,insan hayatı için çok önemli olduğundan dışarıdan öbür boyu böbrek üstü bezi hormonu almak gerekir.


SORU 11: Cushing hastalığının cerrahi tedavisinin yan etkileri nelerdir ?

YANIT: Hipofiz bezininin geri kalan kısmının zarar görmesi durumunda gelişen diğer hipofiz hormonlarının eksikliği ve arka hipofiz bezi hasarlanırsa idrar azaltıcı hormon eksikliğine bağlı idrar miktarında artışla giden şekersiz şeker hastalığı (Diabetes insipidus) ve burundan beyin omurilik sıvısının gelmesidir.


SORU 12:Cushing hastalığında, cerrahinin başarılı olduğu nasıl anlaşılır ?

YANIT: Başarılı cerrahi ile kortizol düzeyi hemen düşer,bu cerrahi sonrası 6-18 ay devam edebilir.Hastalığın belirti ve bulguları aylar içinde düzelir.Hastalarda kortizol düzeyi düştüğü için bulantı,kusma,eklem ve kas ağrıları gribe benzer tablo görülebilir,olgularda bir süre dışardan kortizol tedavisine devam edilir.Hipofiz ve böbrek üstü bezi kendini toparladıktan sonra tedavi tamamen kesilebilir.


SORU 13:Cushing hastalığında, cerrahi tedavi başarısz olursa ne yapılır ?

YANIT: Tekrar hipofiz cerrahisi ,hipofiz bezinin radyasyon tedavisi,kortizol salgılanması azaltacak ilaç tedavisi ve çok nadir olarak hipofize yönelik tedavilerinin başarısız kaldığı durumlarda böbrek üstü bezlerinin iki taraflı ameliyatla çıkarılması tedavi seçenekleri arasındadır.


SORU 14: Cushing sendromu,böbreküstü bezi tmümörüne bağlı ise nasıl tedavi edilir ?

YANIT: Cushing sendromu,böbrek üstü bezinin, iyi huylu (adenom) veya kötü huylu (adenokarsinom) tümörüne bağlı ise en uygun tedavi hasta bezin cerrahi olarak çıkarılmasıdır.Cerrahiye engel olan durumlarda yada cerrahinin yetersiz olduğu olgularda,değişik ilaç tedavileri kullanılabilir.Bu ilaçlar çok sayıda yan etki içerdiği için doktor denetiminde kullanılmalıdır.Başarılı cerrahi uygulanan olgularda,karşı taraf böbreküstü bezi baskılandığından dolayı hormon üretemez durumdadır.Olgulara dışardan bir süre böbrek üstü bezi hormonu verilmesi gerekir,zamanla doz azaltılarak dışardan verilen ilaç kesilir.Olgularda bazen doz azalttığında,bulantı,kusma halsizlik,kas ve eklem ağrıları belirtiler açığa çıkabilir .Bu olgularda,ilacın dozu(kortizol) kısa sürelerde artırılıp,sonunda yine kesilmelidir.


SORU 15: Cushing sendromu,hipofiz dışı kaynaklardan böbrek üstü bezini uyaran hormon salgısına bağlı (Ektopik ACTH sendromu) ise nasıl tedavi edilir ?

YANIT: Tedavide asıl hedef,buna neden olacak ,organ tümörlerine yönelik tedavidir.Bu odağın saptanamadığı veya tedavi edilemediği durumlarda, kortizol salgısını bozan ilaç tedavisi ve nadir olarak ta ,böbreküstü bezlerin iki taraflı olarak ameliyatla çıkarılması ile tedavi edilir.

FEOKROMASİTOMALI HASTAYA NOTLAR

· Feokromositoma hipertansiyonun çok nadir görülen bir sebebi olmasına rağmen tedavi edildiğinde kan basıncı normalleşir, tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir

Çoğunlukla böbreküstü bezi kaynaklı nadiren böbreküstü bezi dışı kaynaklı bir tümör sonucu gelişir
Bu tümörler adrenalin ve noradrenalin başta olmak üzere kalp ve damar üzerinde etkileri olan çeşitli hormonları aşırı derecede salgılayarak yine kalp ve damar üzerine zararlı etkileri olur
Bu nedenle başlıca ölüm sebebi kalp ve beyin damarı hastalıkları ile ilgilidir
Böbreküstü bezi kaynaklı tümörlerin %10’u ve böbreküstü bezi dışı kaynaklı olanların yaklaşık %25’i kötü huyludur
Bu tümörlerin bir kısmı (özellikle böbreküstü dışı kaynaklı olanlar) irsi olabilir. Bu nedenle özellikle birinci derece akrabalarınızda da bu hastalık olabilir. Hekiminiz gerekli gördüğü taktirde ve periyotta akrabalarınızdan bazı testler isteyebilir. Bu konuda hekiminize yardımcı olmalısınız
Ataklar halinde çarpıntı, terleme, baş ağrısı, yüzde solukluk-kızarıklık, tansiyon yükselmesi veya düşmesi gibi şikayetlere neden olur
Bazen hiçbir şikayete neden olmadan tesadüfen farkedilebilirler
Hastalığın şüphelenilidiği hastalardan yükselme gösteren hormonların kan ve idrar tayini yapılır. Bu testlerin doğru çıkabilmesi için önceden bazı ilaçların kesilmesi ve 3 gün öncesinden özel bir diyetin yapılması gereklidir. Bunun için hekiminizi kullandığınız tüm ilaçlardan haberdar etmelisiniz
Kan ve/veya idrar tetkikleri normalin 2-3 kat yüksek çıkması tanı koydurur. Böyle bir durumda manyetik rezonans görüntüleme veya tomografi ile tümörün yeri saptanır
Böbreküstü bezinde herhangi bir nedenle kitle saptanan her hastada şikayeti olsun veya olmasın idrar veya kan tetkikleri ile feokromositoma dışlanmalıdır
Hastalığın kesin tedavisi cerrahi olarak tümörün alınmasıdır. Ancak ameliyat bu konuda tecrübeli olan merkezlerde yapılmalıdır. Hem ameliyat öncesi hem sonrası bakım ve takip hayati önem arzettiğinden bu hastalığın tedavisi tecrübeli çoklu tıbbı bölümlerin işbirliği ile sürdürülür
İlk baştaki bulgular iyi huylu tümörü desteklese de daha sonra tekrarlama riski ve kötü huylu olma riski nedeniyle ameliyat sonrası ömür boyu takip gereklidir

PRİMER HİPERALDOSTERONİZMLİ HASTAYA NOTLAR

Bazı hipertansiyon nedenlerinin ilaçsız olarak kalıcı tedavisi mümkündür. Aldosteron yüksekliğine bağlı gelişen hipertansiyon bunlardan biridir. Bazı aldosteron yüksekliği nedenlerinde ise sürekli ilaç kullanmak gereklidir. Bunların ayırıcı tanısında özel testler yapılmaktadır.

Aldosteron Hipertansiyonları kimlerde şüphelenilmelidir;

İleri derecede halsizlik ve kas krampları olan hipertansif hastalarda,

Hipertansiyonla birlikte erken yaşta kalp, böbrek, nörolojik problemleri gelişen ailevi hipertansiyonlarda

Potasyum düşüklüğü olanlarda,

30 yaşın altında hipertansiyon gelişenlerde,

50 yaşından sonra hipertansiyonu gelişenlerde,

Üçten fazla ilaca rağmen kan basıncı kontrol edilemiyenlerde,

Böbrek üstü bezinde adenom ve hipertansiyonu olanlarda,

ADDİSONLU HASTAYA NOTLAR:

Addison Hastalığı nedir?

Addison hastalığı vücutta böbrek üstü bezleri, fonksiyon görmediğinde ortaya çıkan hastalığın ismidir. Normal şartlarda böbrek üstü bezleri yaşamsal bazı hormonlar salgılar. Bu hormonlar kan şekeri ve tansiyonun normal sınırlarda tutulmasına yardımcı olur. Addison hastalığında böbrek üstü bezleri normal çalışmadığı için bu hormonların eksikliği görülmektedir.

Addison hastalığının belirtileri nelerdir?

Birçok kişide halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, baş dönmesi, cilt renginde koyulaşma, kas ve eklem ağrıları gibi belirti ve bulgular gözlenir. Bazen bu bulgular aniden şiddetlenebilir ve tabloya ateş, karın ağrısı bilinç kaycı gibi ciddi bulgular eklenebilir. Bu tabloya “adrenal kriz” adı verilir.

Addison hastalığına nasıl tanı konulur?

Böbrek üstü bezlerinin salgıladığı hormon düzeylerini değerlenirden çeşitli kan testleri ile tanı konulur.

Hastalığın tedavisi var mıdır?

Böbrek üstü bezlerinin yetersiz salgıladığı hormonları ilaç olarak yerine konularak hastalık tedavi edilir. İlaçları hiç aksatmadan belirtilen saat ve dozlarda almak çok önemlidir. Tedavi genellikle yaşam boyu sürecektir. İlaçların yan etkileri açısından yeni şikayetler ortaya çıktığında bunları bildirmek önemlidir. Doktorunuz bulgular şiddetlendiğinde (adrenal kriz) ne yapmanız gerektiğini size anlatacaktır. Bu önerilerin yaşam boyu akılda tutulması gerekir. Ayrıca araya giren ciddi başka hastalıklar veya cerrahi işlemlerde aldığınız ilaçların dozlarının ayarlanması gerekmektedir. Bu durumlarda sizi takip eden sağlık personeli ile temasa geçmeniz gerekir. Yanınızda daima hastalığınızı belirten bir kimlik kartını taşımanız acil durumlarda müdahale etmek için gereklidir.


ADRENAL HASTALIKLARIN TANI TAKİBİNDE GENETİK YAKLAŞIM HASTAYA NOTLAR

- Primer testiküler yetmezlik olarak da bilinen primer hipogonadizm, esas olarak testislerden kaynaklanır.
- Testislerin yokluğu, iltihabi hastalıkları, testislerde testosteron yapımından sorumlu olan hücrelerin fonksiyon bozukluğu, Klinefelter sendromu ve buna benzer kalıtsal bozukluklar primer hipogonadizm nedenleridir.

- Klinefelter \'s sendromu, seks kromozomlarındaki doğumsal bir anormallikten kaynaklanır. Bir erkekte bir X ve bir Y kromozomu bulunurken bu sendromda Y kromozomuna iki veya daha fazla X kromozomu eşlik eder. Y kromozomu çocuğun cinsiyetini ve buna göre gelişimini belirlerken Klinefelter’deki ekstra X kromozomu testislerin anormal gelişmesini sebep olur ve testosteron üretimi azalır.

- Doğumda bir veya iki testis de inmemiş olabilir. Bu durum genellikle tedaviye gerek kalmadan ilk yıllarda kendiliğinden düzelir. Ancak düzelmezse testislerde işlev bozukluğuna ve testosteronun az üretilmesine neden olabilirler. İnmemiş bir testisle doğan bir erkek çocuğun kısır olma ve testis kanseri olma riski daha yüksektir.

- Eğer sizde veya çocuğunuzda erkek hipogonadizminin herhangi bir belirti veya semptomu varsa doktorunuzla görüşün. Hipogonadizmin sebebini tespit etmek, uygun tedaviye başlamak için atılacak ilk önemli adımdır.

- Yetişkin erkeklerde erken teşhis osteoporoz ve diğer ilişkili durumlara karşı daha iyi bir korunma sunmaktadır.

ENDOKRİN ENGELLEYİCİLER VE ADRENAL-GONAD ETKİLEŞİMİ

HASTAYA NOTLAR

-Günlük hayatınızda plastik kullanılarak yapılmış eşyaları kullanmaktan mümkün olduğunca kaçınınız. Özellikle “PC (polikarbonize)” ve “geridönüşüm no7” işaretli plastiklerden uzak durunuz.

-Paketlenmiş hazır gıdalar yerine, organik taze gıda tüketiniz.

-“Atrazinden arındırılmıştır” ibaresi olan içme suları tüketiniz.

-Plastik kap içinde ısıtılmıs/ısınmış yiyecek, içecekleri tüketmeyiniz.

-“PVC” rumuzlu ve “geridönüşüm no3” işaretli plastik torbaları kullanmayınız.

-Plastik kapları, teflon tencereleri pişirme ve saklama kabı olarak kullanmayınız.

-Çocuklarınıza plastik oyuncak almayınız.

-“Fragnance” adı içeren kişisel bakım ürünleri, kokular, temizlik maddeleri gizli falat içerebilir, kullanmayınız. Temizlik maddelerini kullandığınız kapalı ortamları iyi havalandırınız.

-Bebekleri anne sütü ile beslemeye özen gösteriniz. Soya bazlı mamaları dikkatli tüketiniz.

-Sebze ve meyvelerinizi olası tarım ilacı bulaşına karşı çok iyi yıkayarak tüketiniz. Bu önlemle bile bu ajanlardan tamamen korunamayacağınızı biliniz.

ERKEK HİPOGONADİZMİ HASTAYA NOTLAR:

Aşağıdaki durumlarda gerek kendiniz gerekse yakınlarınız da ortaya çıkabilecek testiküler yetersizlikler yönünden dikkatli olun ve hekime müracaat edin

Testisin skrotuma inmesinde gecikme veya yetersizlik

Konjenital üriner sistem anomalileri,

Gecikmiş veya tamamlanmamış ergenlik,

Ergenlik döneminde veya geç başlangıçlı meme büyümesi,

Sertleşme problemleri, libido azalması,

Genital infeksiyonlar, kabakulak orşiti,

İlaçlar, alkol kullanımı, pestisitler, kimyasal maddelere ve radyasyona maruz kalma,

Uzun süreli vücut ateşi de dahil ısıya maruz kalma,

Kanser kemoterapisi,

Uzun süreli ve birden fazla vücud fonksiyonlarını etkileyen hastalıklar sırasında.

GEÇ ORTAYA ÇIKAN ERKEK HİPOGONADİZMLİ HASTAYA NOTLAR

Geç ortaya çıkan erkek hipogonadizmi şüphesi olan hastalar mutlaka ayırıcı tanı açısından olası sebeplere yönelik tetkik edilmelidir.
Hastalar tetkik edilirken mutlaka total testosteron ölçümleri sabah saatinde 07.00-11.00 saatleri arasında yapılmalıdır.
Tanı konularak tedavi başlanan hastalara olası yan etkiler anlatılmalı ve hastalar rutin takip ve kontrolleri için periyodik olarak çağrılmalıdır.
JİNEKOMASTİLİ HASTAYA NOTLAR

Erkek Meme Büyümesinin hayatın çeşitli dönemlerinde fizyolojik olabildiği gibi bir çok çeşitli sebebe bağlı olarak da patolojik bir zeminde gelişebilir.

Hastaların bir çoğunda dikkatli hikaye alımı ve fizik muayene ile birlikte gerekirse bir kısım tanısal testlerin jinekomasti sebebinin saptanmasında yeterli olacağı bilgisi verilmelidir.

Jinekomastiyi en önemli olarak meme karsinomudan ayırmak gerektiği anlatılmalıdır. Ayrıca; birçok ilacın bu duruma sebep olabileceği ve varsa bu tür bir ilaç kullanımının belirtilmesi gerektiği hastaya vurgulanmalıdır.

Jinekomasti ile ilişkili durumun; genellikle androjenin önleyici etkisi ve östrojenin uyarıcı etkisi arasında dengesizlik gibi göründüğünden bahsedilmelidir.

Jinekomastinin hem yenidoğan ve adolesan ve hem de erişkinlerde sıklıkla 6 aydan daha kısa sürede spontan gerilediğinin vurgulanması önem arz etmektedir.

Çoğu hastada sebebe yönelik sadece izlem önerilir. Yine sebebe yönelik tedavide gerileme olmaması durumunda cerrahi tedavi ve radyoterapi alternatif tedavilerin önerilebileceği söylenmelidir.

CİNSEL KİMLİK BOZUKLUKLARI VE TRANSSEKSÜALİZM HASTAYA NOTLAR

Olgular tanı ve tedavi sürecinde psikiyatri, endokrinoloji ve cerrahi birimlerini içine alan bir ekip tarafından değerlendirilecektir.
Transseksüel olgularda hormon tedavisi esnasında bedeninde ve üreme yeteneğinde geriye dönebilen değişiklikler olacaktır. Cerrahi girişim uygulandığında ise geri dönülmez değişiklikler olacaktır.
Cerrahi girişimi reddedenlerde hormon tedavisi uygulanabilir ancak mutlaka endokrinoloji uzmanı kontrolunda yürütülmesi gerekmektedir.
Olgular ilk yıl 3 ayda bir, daha sonra yılda 1-2 kez kontrole gelmelidirler.
GEBELİKTE ADRENAL HASTALIKLAR HASTAYA NOTLAR

Hamilelikte böbrek üstü bezinden salgılanan kortizol ve aldosteron hormonlarının düzeyinde belirgin artış olur. Bu nedenle hamilelik sırasında böbrek üstü bezi hastalıklarının tanısı zordur. Neyse ki nadir görülen hastalıklardır. Bu hastalıklar mutlaka Kadın-Doğum uzmanı ve Endokrinolog tarafından beraberce takip/tedavi edilmelidir.

Gebelikte Cushing Hastalığı klinik olarak zor ayırt edilir. Kilo artışı, karında mor renkli çatlaklar, kolay berelenme, tansiyon ve şeker yüksekliği şüphelendirebilir. Tanıda en güvenilir test 24 saatlik idrarda serbest kortizol testidir. Ayrıca kortizol hormonunun ritmik salınımı bozulmuş olduğu için gece yarısı bakılan tükrük veya kan kortizol düzeyi de yardımcıdır. Anne ve bebek açısından ciddi komplikasyonlara neden olabilir.Erken doğum riski yüksektir. Ayrıca annede hipertansiyon ve gebelik diyabeti, bebekte ise prematürite ve gelişme geriliği gözlenebilir.Görüntüleme gerekliyse ilaç verilmeden MR çekilebilir. İlaç tedavisi açısından Metyrapone en sık kullanılan ilaçtır ama cerrahi öncelikle tercih edilen tedavi şeklidir. Cerrahi için en uygun zaman gebelikte 2.trimester denilen 3.-6. ay arasıdır. Cerrahi için doğum sonrası da beklenebilir.

Aldosteron yüksekliği gebelik sırasında çok nadir tanı konan bir hastalıktır. Kontrolsüz hipertansiyon ve potasyum düşüklüğü dikkat çekicidir. Tanıda plazma aldosteron düzeyi ve renin aktivitesinin oranına bakılır. Yüksek tespit edilirse görüntüleme (adrenal MR) yapılabilir. Tanı konursa anne ve bebek açısından ölümcül komplikasyonlara yol açabileceği için tedavi agresif yapılmalıdır. Cerrahiye gerek görülürse 2.trimester en uygun zamandır. İlaç tedavisi ile takip uygun görülürse gebelikte kullanımı önerilen anti-hipertansif ilaçlar ile tansiyon kontrol altına alınabilir.

Gebelikte Feokromasitomada çok nadir gözlenir. İlk 3 ayda düşük riski yüksektir. Anne ve bebek açısından ölüm oranı %50 civarındadır. Baş ağrısı, solukluk, çarpıntı, terleme, hipertansiyon ve pre-eklampsi(ödem ve idrarda artmış protein atılımı) ile ortaya çıkabilir. Bulguların 20. haftadan önce gelişmesi feokromasitoma açısından şüphe uyandırır. Tanı için 24 saatlik idrarda ****nefrin ve nor****nefrin düzeylerine bakılması gerekir. Tedavide öncelikle cerrahi düşünülmelidir. Cerrahi öncesinde uygun tedavilerle hazırlık yapılması şarttır.

Konjenital Adrenal Hiperplazi(KAH) gebelik öncesinde tanı konulan bir hastalık olup genellikle gebe kalınmadan önce veya hemen gebelik tanısı ile beraber tedavi planlanır. Gebelik sırasında Hidrokortizon tedavisi tercih edilir. Eğer bebeğin cinsiyeti ve hastalık taşıyıcılığı açısından analizleri erken dönemde yapılabilirse, KAH taşıyan kız bebeklerin takibinde Dexa****zon tedavisi önerilmektedir. Genellikle bu hastalarda gebelik sorunsuz şekilde devam eder. Takipte nadiren adrenal yetmezlik krizi gelişirse de gebelik öncesinde hastaların ilaç dozunu ayarlama konusunda bilgilendirilmesi yeterli olur.

Adrenal yetmezlik de nadir bir durum olup genellikle tanı gebelik öncesi ya da sonrasında konmaktadır. Hastada halsizlik, şiddetli kusma atakları, tansiyon düşüklüğü, deri renginde koyulaşma (özellikle güneş gören yerlerde, cilt katlantı bölgelerinde ve diş etlerinde) gibi şikayetler gelişebilir. Tanıda sabah kortizolünün düşük bulunması veya şüpheli durumlarda ACTH uyarı testi ile tanının kesinleştirilmesi gerekebilir. Tedavide en uygun ilaç Hidrokortizon içerikli ilaçlardır. Tedavi dozu takip eden endokrinolog tarafından her trimester için ayrı düzenlenmelidir. Doğum sırasında ilaç dozunun yüksek doza çıkarılması veya damardan verilmesi gerekir.

KAH ve adrenal yetmezlik tanısı konmuş olan hastalarda gebelik sırasında enfeksiyon, yüksek ateş, ciddi bulantı-kusma durumlarında kullanmakta oldukları ilacın dozunu 2 katına çıkarmaları, daimi olarak yanlarında hastalık tanısının yazılı olduğu bir bileklik ya da kimlik kartı taşımaları, doktorunun iletişim bilgilerinin bulundurulması, birlikte yaşayan kişilerin acil durumlarda müdahele edebilecek şekilde eğitim almış olması önemlidir. Bu hastaların evlerinde acil durumlar için gerekli ilaçların bulundurulması önerilmektedir.

Konjenital adrenal hiperplazi (KAH)

Konjenital adrenal hiperplazi (KAH) genetik bir hastalıktır.

Klasik başlangıçlı (erken dönemde, başka bir ifade ile yenidoğan döneminden itibaren) ve geç başlangıçlı (belirtileri ergenlik döneminde ortaya çıkan) olarak iki tipi vardır.

Klasik tip daha ciddi bir hastalıktır.

Klasik tip kız çocuklarında cinsel gelişim bozukluğu şeklinde kendini gösterir. Erkek bebeklerde ise ilk anda tanımak daha zordur. Erkek çocuklar 5-10 yaş arasında erken ergenliğe girerek de tanınırlar.

Klasik tip yenidoğan döneminde her iki cinste de tuz kaybının yol açtığı bir şok tablosu ile de ortaya çıkabilir.

Geç başlangıçlı tip kızlarda ergenlikle birlikte tüylenme ve adet düzensizliğine yol açar. Toplumda daha çok bilinen “polikistik over hastalığına “ benzer.

Geç başlangıçlı tip erkeklerde belirgin klinik bozukluk göstermez, bazen infertilite sebebi aranırken tespit edilebilir.

Bu hastalığın tedavisi hastanın yaşına bağlı olarak çocuk veya erişkin endokrinoloji uzmanı tarafından yapılır.

Kaynak:Türkiye Endokrinoloji Ve ****bolizma Derneği
Konu BQT tarafından (12-10-2017 21:13 Saat 21:13 ) değiştirilmiştir.
TrQures - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2017
Nereden:
Cehenem
Mesajlar:
1.834
Konular:
280
Teşekkür (Etti):
82
Teşekkür (Aldı):
194
Ticaret:
(0) %
12-10-2017 21:08
#2
Okumaya Erinirim Renklendirme Yaparsan İnsanın Okuyası Gelir
---------------------
┗╋━━━━━━━━━━━━◥◣◆◢◤━━━━━━━━━━━╋┛


Web Developer / PHP / JS / CSS / HTML / PDO /

Software Developer / C++ / Python


┗╋━━━━━━━━━━━━◥◣◆◢◤━━━━━━━━━━━╋┛
BQT
BQT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
07/2017
Nereden:
-
Yaş:
5
Mesajlar:
756
Konular:
76
Teşekkür (Etti):
16
Teşekkür (Aldı):
30
Ticaret:
(0) %
12-10-2017 21:13
#3
Alıntı:
TrQures´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Okumaya Erinirim Renklendirme Yaparsan İnsanın Okuyası Gelir
Baş Üstüne
CyBeror - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2017
Nereden:
Moscow
Yaş:
30
Mesajlar:
1.281
Konular:
62
Teşekkür (Etti):
29
Teşekkür (Aldı):
113
Ticaret:
(0) %
12-10-2017 21:18
#4
Bilgilendirici olmuş eline sağlık
--------------------- THT Dışında Üyeliklerim Yoktur.
Tht Dışında Açılan Hesaplara İtibar Etmeyiniz.
©yBeror/since 2014.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler