İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Sağlıkta yine vurgun!

lordpunisher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
underground
Mesajlar:
4.835
Konular:
3264
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
385
Ticaret:
(0) %
07-04-2008 15:35
#1
Sağlıkta yine vurgun!
Başbakanlık Teftiş Kurulu, Ares adlı şirketin İzmir ve çevresindeki 12 tedavi merkezinde gönüllü hastalar üzerinde ilaç denemeleri yapıp, ilaçların parasını da devlete fatura ettiğini ortaya çıkardı

Sağlık sistemindeki usulsüzlükler bitmek bilmiyor. Ares Danışmanlık Sağlık Tanıtım Şirketi tarafından İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Merkezi ile İzmir ve çevresindeki 11 tedavi merkezinde, hastalar üzerinde yapılan ilaç denemelerinde, ilaçların parasının devlete ödettirildiği ortaya çıktı.

Oysa Sağlık Bakanlığı’nın “İyi Klinik Uygulamaları Klavuzu”na göre, firmalar ilaçların denenmesi için gönüllü hastalar üzerinde çalışma yaparken, kullandıkları ilaçları kendileri karşılamak zorunda. Ancak Ares Şirketi, hastalar üzerinde ilaçlarını denerken, ilaçların faturasını da sosyal güvenlik kurumlarına kesti. Devletin bu olaydan zararı 3.5 milyon YTL oldu.
Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun raporu, Ares şirketinin “Elite-Symphony Faz IV. Klinik Çalışma” sırasında kullanılan ilaçları SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’lu hastalara faturalandırdığını ortaya çıkardı. Sponsor firma olan Ares, hastalarda kullandığı Cell-Cept, Neoral Sandimmune, Deltacortril, Prograf ve Rapamune isimli ilaçları hastalar üzerinde denerken, bir yandan da ilaçların parasını Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve SSK’lı hastaların kurumlarına faturalandırıldı. Böylece 2.2 milyon YTL SSK, 524 bin YTL Emekli Sandığı, 799 Bağ-Kur’dan olmak üzere toplam 3.5 milyon YTL zarar ortaya çıktı.
Teftiş Kurulu, zararın ödenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun harekete geçmesini sağladı. Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri de olayla ilgili soruşturma yaparak, usulsüzlüğü teyit etti. Başbakanlık Teftiş Kurulu, devletin zararının biran önce giderilmesini, 3.5 milyon YTL’nin biran önce Ares şirketinden tahsil edilmesini istedi.

FAZ- 4 NEDİR?

Ruhsat almış ilaçlar için geniş amaçlı pazarlama sonrası izleme çalışması yapılır. Bu çalışmaların ana amacı “uzun süreli güvenilirlik” verilerinin toplanmasıdır. Çalışmasının diğer amaçları ise şöyle: İlacın etkinliğinin daha geniş hasta gruplarında gösterilmesi. Ender rastlanan etkilerinin belirlenmesi. İlacın kullanımının ekonomik boyutlarının incelenmesi.
DEVLET 3.5 MİLYON YTL KAZANDI

Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun, VATAN’ın ortaya çıkardığı Roche dosyasını sıkı takip etmesi sonucu devletin kasasına 3.5 milyon YTL girdi

VATAN’IN ortaya çıkardığı Roche dosyasında, Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun sıkı takibi devletin kasasına 3.5 milyon YTL girmesini sağladı.

VATAN’a gazetecilik ödülü de getiren Roche haberleri, savcılığın ve Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun harekete geçmesini sağlamıştı. Başbakanlık Teftiş Kurulu tarafından yapılan soruşturmada, devlete fahiş fiyatla ilaç satan tek firmanın Roche olmadığı da ortaya çıktı. Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Kılınçer, 145 ilaçla ilgili fazla fiyat verildiği tespit edildi. Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun raporlarıyla savcılık tarafından hem Roche hakkında hem de diğer ilaç firmaları hakkında davalar açıldı.

Ancak Teftiş Kurulu olayı yargıya taşımakla da yetinmedi. Sağlık ve Maliye Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na yüksek fiyatlarla yapılan alımlardan doğan zararın tahsili için harekete geçmeye zorladı. Teftiş Kurulu devletin ilaç alımlarından doğan zararlarını tek tek tespit etti. Belirlediği zararları da ilgili kurum ve bakanlıklara bildirdi. Bundan sonra Sağlık ve Maliye Bakanlıkları ile Sosyal Güvenlik Kurumu ilaç firmalarıyla yazışma yaptı. Firmalar da yüksek fiyatlarla satış yaptıklarını kabul ederek, verdikleri zararı tanzim etmeye razı oldular.

3.5 milyon devlete

Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun 26 Mart 2008 tarihli raporunda, yapılan çalışmalar ve alınan sonuçlar ayrıntılı olarak açıklandı. Raporda Santa Farma’nın 101 bin 252 YTL, Novartis’in 163 bin 569 YTL, Opakim’in 244 bin 975 YTL ve Roche’dan 2 milyon 943 bin 248 YTL zararın tahsil edildiği bildirildi. Böylece sadece 4 ilaç firmasından bugüne kadar tahsil edilen ve devletin kasasına giren para 3.5 milyon YTL oldu. Ancak raporda Opakim firmasının şimdiye kadar ödediği paranın, toplam ödemesi gerekenin 12’de biri olduğu belirtildi.

Gecikme faizleri

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda oluşturulan komisyonun, Opakim’in yapacağı toplam 3.4 milyon YTL’lik ödemeyi taksitlendirme işini sonuçlandıramadığı belirtildi. Ayrıca komisyonun firmalardan gecikme fazini de tahsil edemediği vurgulanan raporda, gecikme faizlerinin de biran önce hesaplanıp tahsil edilmesi gerektiği kaydedildi.
Firmaların taksitlendirerek ödemeyi taahhüt ettikleri paralarla birlikte toplam ödemenin yaklaşık 8.5 milyon YTL’ye ulaşacağı belirtildi. Roche’un 2 milyon 332 bin YTL, Opakim’in ise 3 milyon 155 bin YTL geriye kalan ödemesinin olduğu bildirildi. Teftiş Kurulu geriye kalan yaklaşık 5 milyon 487 bin YTL’nin de gecikme faizleriyle birlikte tahsili için gerekenin yapılmasını istedi.
code-9x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2008
Mesajlar:
698
Konular:
85
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
20
Ticaret:
(0) %
07-04-2008 15:48
#2
paraya bak be tşk...!
---------------------
|ıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı ıııııııııııııııııııı|
808c01928o997856d4754e8991x8
Ne MuTLu TüRküM DiYeNe
T H T

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı