İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Yabancıya var, Türk'e yok!

lordpunisher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
underground
Mesajlar:
4.835
Konular:
3264
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
385
Ticaret:
(0) %
25-04-2008 11:38
#1
Yabancıya var, Türk'e yok!
26 yıldır özellikle Norveçli'lere de şifa dağıtan Balçova Termal Tesisleri'nde heyet raporuyla tedavi olan yüzlerce Türk hastanın, faturaları ellerinde kaldı. Masrafını karşılayamayanlar tedavilerini yarım bıraktı. Balçova Termal Otel Genel Müdürü Turabi Çelebi, günübirlik tedavi dahil yılda 50 bin Türk hastaya hizmet verdiklerini, bu sayının yüzde 25 azaldığını söyledi. Çifte mağduriyet yaşayan hastalar, “Norveçliler binlerce kilometrelik yoldan gelip ülkemizde şifa bulurken, biz kendi ülkemizde seyirci kaldık. İçimiz acıyor, yanıyor” dedi.

Mayıs 2007'de çıkarılan Sağlıkta Uygulama Tebliği'nin (SUT), şifalı sularla birlikte çeşitli fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarıyla hastalıklarından kurtulma mücadelesi veren hastaları da vurduğu belirlendi. SUT'un ardından Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK'nın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında toplanmasıyla bu kurumlara bağlı hastaların ellerinde hastanelerden alınmış heyet raporlu sevkler olmasına karşın, termal tesislerde aldıkları tedavi hizmetlerinin bedellerinin ödenmediği ortaya çıktı. Hastalar geçen yıl temmuz ayına kadar ödedikleri tedavi faturalarını tahsil edebilirken, üç kurumun birleşmesinden dolayı ödemelerde bir gecikme olduğunu düşündü, ancak üzerinden aylar geçince gerçek ortaya çıktı. SGK'nın İzmir'deki birimi Sağlık İşleri İl Müdürlüğü, başvuran hastalara, tedavi faturalarının SUT gereğince ödemesine son verildiğini söylerken, ücretini cebinden karşılayacak gücü olmayanlar tedavilerini yarım bırakmak zorunda kaldı. Sağlık Bakanlığı'nca işletme izni verilen kaplıca tesisleri arasında yer alan, 1992'den beri her yıl en az bin Norveçli hastaya şifa dağıtan Balçova Termal Tesisleri, binlerce Türk hasta için hizmet alınamayacak tesis haline geldi. SGK tarafından sadece banyo ücretleri karşılanır oldu. Bu banyo ücretinin de KDV hariç 2.40 YTL olduğu belirtildi.

Bu mağdurlar arasında yer alan hastalardan biri 23 yaşındaki Zuhal Kocatüfek oldu. 3.5 yıl önce yüksekten düşme sonuncu omurgasında zedelenme ve kırık oluşan, bu yüzden yatağa mahkum olup üniversite öğrenimini yarım bırakmak zorunda kaldığını belirten Kocatüfek mağduriyetini şöyle anlattı:

“Babam emekli öğretmen. O nedenle sosyal güvencem Emekli Sandığı idi. Son iki yıldır Balçova Termal Tesisleri'nde tedavi görüyorum. Ben bugün ayağa kalkmışsam burada aldığım kombine tedaviler sayesinde oldu. Tedavi ücretlerimi geçen yıl temmuz ayına kadar Emekli Sandığı karşılıyordu, sonra ödenmemeye başlandı. 6 bin YTL'lik ödenmemiş faturam var. Ayağa kalkmam, yürümem için bu tedaviyi aksatmamam gerek. Planlanan 30 seans tedavimin bedeli 1500 YTL. Ama bununla tedavim son bulmayacak. Bu tedavi ücretlerini ödemeye kimin gücü yeter ki? Pek çok kişi tedavisini yarım bırakıp gitti. Yetkililer sesimizi duysun istiyorum. Burada Norveçliler'i görüyorum. Onların tedavilerini sağlık bakanlıkları karşılıyormuş, bunu öğrenince kahroldum. Gücü olmayan artık bu tesislere seyirci olmak zorunda, içim acıyor.”

Beyin felciyle (CP- Cerabral Palcy) doğan, 6 yaşına basan ikizleri Efe ve Ege'yi 9 aylıktan itibaren Balçova Termal tesislerinde tedavi ettirdiğini belirten doktor baba Gökhan Afacan, “Çocuklarımı 5 yılı aşkın süredir haftada iki gün bu tesise getiriyorum. Yürüme ve su içi egzersiz, ortopedik rehabilitasyon alıyoruz. Daha önce tek kuruş ödemeden bu tedavileri aldık. Ama şimdi cebimizden karşılıyoruz. Oğullarımdan birinin tedavisi aylık 1100 YTL. Bu tedavinin bize bedeli iki ******m için yılda 24 bin YTL'yi geçecek. Eşim hemşire. Varımızı yoğumuzu harcayıp çocuklarımızın tedavisini sürdürmeye çalışıyoruz ama nereye kadar? Devletin ödeme yaptığı özel dal merkezlerini araştırdım, benim çocuklarımın yaşındaki hastalara bu hizmetleri verecek düzeyde değil. O nedenle çocuklarımın sağlığı için buraya mecburuz” dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı