TARİHTE BUGÜN

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

dondurma cocukların dıslerını curutmuyormus

SNİFFER 01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
489
Konular:
431
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
35
Ticaret:
(0) %
17-05-2008 15:44
#1
dondurma cocukların dıslerını curutmuyormus
Manavgat Özel Hisar Tıp Merkezi diş hekimi Hakan Saygın, toplumda dondurma yiyen çocukların dişlerinin erken çürüdüğü kanaatinin yanlış olduğunu söyledi. Saygın, sütte kalsiyum olmasından ötürü ölçülü dondurma yemenin çocukların diş gelişimine faydalı olduğunu ifade etti.

Anne ve babaların çocuklarının küçük yaşta diş fırçalama alışkanlığı kazanması için 2 yaşından itibaren hijyenik bezlerle dişlerini silmesi gerektiğini belirten Hakan Saygın, 0-6 yaş grubu çocuklarının dondurma ve şekerli yiyeceklere karşı özel ilgisinin olduğunu söyledi. Anne ve babaların ******mun dişlerine zarar verir gerekçesiyle ******nun dondurma yeme isteğini geri çevirmemesi gerektiğini ifade eden Saygın, Avrupa Birliği(AB) ülkelerinde çocukların Türkiye'ye göre dondurma tüketimin yüzde 300 oranında fazla olduğunu belirtti. Saygın, "Dondurma ****** dişlerini çürütmez. Hatta içinde kalsiyum olduğu için dişlerinin gelişmesinde faydalı olur. Anne babalar çocuklarına dondurma yedirdikten sonra yaş durumların göre dişlerini hijyenik bezle silsin. Çocuk dişlerini fırçalaya biliyorsa fırçalatsın. Anne ve babalar çocuk dişlerini fırçalamak istemezse bir daha dondurma yedirtmem diyebilir. Böylece çocuk mükâfatlandırmayla dişlerini fırçalama alışkanlığı kazanır. Yeter ki aileler çocuklarına dondurmayı sağlık gıda kodeksinin şartlarına uygun yerlerden alsın." diye konuştu.

Öte yandan turizm şehrinde havaların ısınmasıyla birlikte Manavgat Tarım İlçe Müdürlüğü gıda mühendisleri dondurma satış ve üretim yerlerini sıkı takibe aldı. Gıda mühendisi Birol Tuncel, Meryem Yıldız Öcal ve Tülin Erol, belli plan ve program dairesinde turizm sezonu bitinceye kadar dondurma üretim ve tüketim yerlerini denetleyeceklerini söyledi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler