İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Türkiye, obezitede ABD ile yarışıyor

SToRMeR¬X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Kã¥SéЯ! ~ |З8|
Mesajlar:
5.241
Konular:
4442
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
405
Ticaret:
(0) %
27-05-2008 11:46
#1
Smile
Türkiye, obezitede ABD ile yarışıyor
Doç. Dr. Ahmet Temizhan, Türkiye'de kadınların yüzde 70'inin bel ölçüsünün sınırın üstünde olduğunu belirterek, "Kilo fazlalığını baz alırsanız ABD'de oran yüzde 60, bizde de aynı" dedi


Kalp damar hastalıklarına yol açan bir grup hastalığın ve risk faktörünün birlikte anıldığı "****bolik sendrom"la ilgili sempozyumda bir araya gelen yaklaşık 500 uzman, kalp damar hastalıklarından korunmada tedavinin yeri, "küçük yoğunluklu kötü kolesterol LDL" konusundaki tartışmalar, aspirinin kimlerde ne zaman kullanılması gerektiği, hipertansiyon ve kan yağlarının tedavisinde ilaçların yeri konularını ele aldı.
Antalya'da düzenlenen 4. ****bolik Sendrom Sempozyumu'nda konuşan ****bolik Sendrom Derneği Başkanı Prof. Dr. Aytekin Oğuz, şişmanlık, obezite ve diyabetin hızla arttığını hatırlatarak, diyabetin bu artış nedeniyle 5. ölüm nedeni haline geldiğini söyledi.
Dünyada 1 milyar yetişkinin fazla kilolu olduğunu, bunların 300 milyonunun ise şişman olduğunu kaydeden Oğuz, "1.7 milyar kişi Tip 2 diyabet (yetişkinlerde görülen) gibi fazla kiloyla ilişkili kronik hastalık riski altında" diye konuştu.
Halen dünya çapında 200 milyon kişinin diyabet hastası olduğunu vurgulayan Oğuz, bu sayının önümüzdeki 30 yıl içinde 2 katına çıkacağını kaydetti.
Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Güleç ise kolesterolü sinsi bir katile benzeterek şunları kaydetti:
"Damarın içinde kan akışını engelleyecek kadar çok olmadığı için hiç şikâyet olmuyor. Ama damar duvarına sıvanmış şekilde kolesterol birikmeye başlıyor. Her 100 kişinin 85'inde, 50 yaş üzerindeki bu var.
İşte kolesterolü yüksek bu kişiler, bir nefes sigara çektiklerinde bir gece uyurken aniden kalp krizi geçiriyorlar. Sigarayla, kolesterol ve tansiyon yüksekliğiyle ciddi mücadele edersek enfarktüslerin yüzde 90'ına yakın bir kısmını önleyebiliriz."
Yüksek İhtisas Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nden Doç. Dr. Ahmet Temizhan da Avrupa klavuzlarında kadınlarda 80, erkeklerde ise 94 santimetre olarak sınır kabul edilen bel ölçüsünün Türkiye'de daha yüksek çıktığını belirterek, "Türkiye'de maalesef kadın ve erkeklerin bel ölçüsü eşit, yani 90 santimetre civarında" dedi.
Özellikle kadınların yüzde 70'inin bel ölçüsünün sınırın üstünde olduğuna dikkat çeken Temizhan, şunları söyledi:


En obez topluma doğru
"Türkiye'de obezite ile ilgili görünen şu ki; dünyanın en obez toplumlarından birisi olmak üzereyiz. Hep ABD gösteriliyor, ama muhtemelen ABD ile yarışıyoruz, hatta geçtik şu anda.
Hele ki bu göbeklilikte, birinci sıradaki Meksikalılara yetişeceğiz. Kilo fazlalığı ve obeziteyi baz alırsanız Amerika'da oran yüzde 60, bizde de aynı. Tehlike çok net bir şekilde görünüyor."

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı