İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Irak, ABD askerlerini akıl hastası yaptı

SToRMeR¬X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Kã¥SéЯ! ~ |З8|
Mesajlar:
5.241
Konular:
4442
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
405
Ticaret:
(0) %
27-05-2008 23:13
#1
Smile
Irak, ABD askerlerini akıl hastası yaptı
Afganistan ve Irak savaşlarına katılan ABD askerlerinin dörtte birine akıl hastalığı teşhisi konuldu.

ABD'de yayınlanan bir araştırmaya göre ABD hükümetinin finansal olarak desteklediği sağlık merkezlerinde tedavi gören, savaş bölgelerinde görev yapmış eski askerlerin dörtte birine akıl hastalığı teşhisi konuldu. Bu tanılara aile içi şiddet gibi psiko-sosyal bozukluklar da eklendiği takdirde akıl hastası askerlerin oranı yüzde 31'e yükseliyor. Geçen sene de ABD ordusunda faal olarak çalışan askerlerle ilgili benzer bir araştırma yapılmıştı. Ancak emekli askerler için yapılan bu araştırmaya bakıldığında, akıl hastalığı örneklerine bu askerlerde daha çok rastlandığı görülüyor.

Araştırma, ayrıca askerlere en sık konan tanı olarak "travma sonrası stres bozukluğunu" gösteriyor. Askerlerin yüzde 13'ünde bu hastalığa rastlanırken yüzde 6'sında, bunalım ve uyum bozukluğu, yüzde 5'inde ise depresyon ve madde bağımlılığı olduğu belirtiliyor. Araştırmaya konu olan askerlerin yarısından fazlasının 30 yaşından küçük olduğu, yüzde 13'ünün kadın, 3'te birinin ise etnik azınlık gruplara bağlı olduğu bildiriliyor. Yapılan çalışma, en çok 18-24 yaş arası askerlerin risk altında olduğunu, ancak akıl hastalıklarına her alt gruptaki askerlerde karşılaşıldığını gösteriyor.

Birkaç gün önce medyada yer alan haberlere göre, Amerikan ordusunda görev yapmış emekli ve rütbeli askerlerin tedavi edildiği ünlü Walter Reed Tıp Merkezi'nde askerlerin, farelerin ve hamam böceklerinin istila ettiği binalarda tedavi gördüğü ortaya çıkmıştı. Bush yönetimi de bu haberlerin ardından emekli ve terhis edilmiş askerlerin durumlarıyla ilgili olarak "kapsamlı bir gözden geçirme" gerçekleştirileceğini bildirmişti. Ortaya çıkan bu skandal, daha büyük problemleri gözler önüne sermiş, terhis olan askerlerin çoğunun ihtiyaçları olan tıbbi yardımı alamadığı belirtilmişti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı