İPUCU

Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

Seçenekler

Peygamber çiçeği bağırsak kanserine ilaç mı?

SToRMeR¬X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Kã¥SéЯ! ~ |З8|
Mesajlar:
5.241
Konular:
4442
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
405
Ticaret:
(0) %
27-05-2008 23:23
#1
Smile
Peygamber çiçeği bağırsak kanserine ilaç mı?
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) araştırma görevlisi Dr. Sezgin Çelik, 5 yıl süren araştırmalar sonunda bağırsak kanseri tedavisinde kullanılacak bir bitki bulduğunu ve bununla ilgili patent başvurusunu yaptığını söyledi.

Dr. Sezgin Çelik, 5 yıldır tez olarak üzerinde çalıştığı, dünyada sadece Kuzey Irak ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yetişen ve halk arasında "Peygamber çiçeği" olarak bilinen "centaure" bitkisinin kansere çare olduğunu söyledi.

Bitkinin kimyasal deneyler neticesinde bağırsak kanserini önlediğini belirlediklerini ifade eden Dr. Çelik, "Centaure cinsi benim doktora tezim. Bu konuyla ilgili çalışmalar yapıyorum. Aynı zamanda İtalya'da bu bitki türünün hastalara tatbikini yaptım. Bu çiçekle ilgili ilk ön çalışmayı ise ÇOMÜ Biyoloji Bölümü'nde gerçekleştirdim. Daha sonra ayrıntılı deneylerin bir kısmı Türkiye'de, bir kısmı da İngiltere'de yapıldı. İngiliz ve Bangladeşli bilim adamlarının destekleriyle bu konuda çok yol kat ettik. Bu çalışma Türk, İngiliz ve Bangladeşli bilim adamları tarafından ortaklaşa yürütülmüş olup, bitkinin Türkiye'den toplanması ve teşhisi yapılarak ön işlemleri tarafımdan yapıldı. Deneylerin diğer aşamaları Ulster Üniversitesi laboratuarlarında Dr. Satyajit D. Sarker önderliğinde oluşan kimyager ve farmakologlarca yürütüldü. Bu bitki Türkiye'nin bazı yörelerinde baş ağrısı, bazı yörelerinde romatizma, bazı yörelerde diyabet ilacı olarak kullanılıyor. Bu türle ilgili çalışmalar ülkemizde henüz yaygın değil" dedi.


Yaptığı çalışmaların TÜBITAK tarafından desteklendiğini anlatan Dr. Çelik, "Hayvanlar üzerinde yaptığımız deneylerde bu bitki sayesinde kalın bağırsak kanserinin durduğunu belirledik. Projemizle, bu bitkinin laboratuar ve doğal ortamda üretimi tarafımdan Türkiye'de gerçekleştirilecek. Önümüzdeki ilk 5 yıl içinde bununla ilgili somut verilerimizi insanlara uygulayarak, dünyada ölümcül kanser sıralamasında 2. sırada bulunan bu kanser çeşidinin önüne geçmeyi hedeflemekteyiz. Yaptığım bu çalışmalar Amerika Birleşik Devletleri'nde popüler bir araştırma dergisi olan Natural Products Communications'ta geçen günlerde yayımlanarak bilim çevrelerine duyuruldu. Bu konuda gerekli patenti alabilmek için ilgili yerlere başvurumuzu yaptık. Amacımız dünyada akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alan bu kanser türünün tedavisinde yeni ufuklar açmak. Bunda da iddialıyız" diye konuştu.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı