THT DUYURU

chat
Sağlık Sağlık Dünyasından Haberler

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Tuzlamadan yiyin, kilo verin !

lordpunisher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
08/2007
Nereden:
underground
Mesajlar:
4.828
Konular:
3264
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
385
Ticaret:
(0) %
0
292
05-06-2008 16:12
#1
Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Utku Çopur, eriğin, sahip olduğu zengin vitamin içeriği, çeşitli hastalıklara karşı gösterdiği olumlu etki ve düşük kalorisi nedeniyle diyet uygulayan kişilerce de tercih edilen meyvelerin başında geldiğini söyledi.

Prof. Dr. Utku Çopur, eriğin bağırsak faaliyetini artırıcı etki gösterdiğini belirterek şöyle devam etti: ''Ayrıca potasyum ve magnezyum minerali açısından da zengin. Eriğin karaciğer, kalp, böbrek ve romatizma hastalıkları ile sindirim rahatsızlığı çeken ve tuzsuz diyet uygulayan kişilerce tüketilmesini öneriyoruz. Ayrıca eriğin regl düzenleyici, idrar söktürücü ve terletici özellikleri de bulunmaktadır.

Çiğ erikte minerallerin yanı sıra C, A ve E vitaminleri beta karoten de var.'' Prof. Dr. Çopur, eriğin komposto, reçel, marmelat şeklinde yendiğinde ilave edilen şekerden dolayı kalori değerinin arttığını, bu nedenle vitamin ve minerallerden daha sağlıklı bir şekilde yararlanabilmek için taze yenmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Çopur, ''Erik tuzlanarak yenmemeli. Fazla tuz tüketimi zararlı. Riskli gruplarda böbrek ve tansiyon rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Vücut su tutuyor ve kilo artışı oluyor"dedi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler